Ekonomska era u kojoj živimo se završava, a globalna ekonomija i svet koji poznajemo doživeće duboke promene, prognoziraju analitičari Deutsche Banke.
Razdoblje koje je u toku počelo je osamdesetih godina prošlog veka a obeležile su ga globalizacija i ogromne demografske promene. Sve je doprinelo velikim ekonomskim rastom i povećanjem produktivnosti.
Ali ne zadugo.
Kompanije u vremenu pred nama očekuje manja zarada, viša inflacija i veliko smanjenje globalne trgovine.
“Od početka osamdesetih godina globalnom ekonomijom dominira globalizacija i snažne demografske promene. To je imalo snažan uticaj na globalnu ekonomiju na makro i mikro nivou. Takođe, imalo je snažan uticaj i na kretanje vrednosti različite imovine. Smatramo da je ta era pri kraju i da nas čekaju ekonomski i politički trendovi koji se kretati u suprotnom smeru”, navodi se u analizi Deutsche Banke.
Sledećih 30 godina obeležiće niže stope rasta BDP, rast realnih plata radnika, veća kontrola imigracije, rast poreza za bogate i opadanje međunarodne trgovine.
Ekonomisti ističu da su se i ranije dešavale ovakve promene.
U modernoj ekonomskoj istoriji prvi talas globalizacije imali smo u razdoblju od 1860. do 1914. godine. Zatim je usledilo razdoblje između dva svetska rata. Eru posle Drugog svetskog rata obeležio je Breton Woodski ekonomski sporazum (i dominacija dolara u međunarodnoj trgovini). Posle je došlo razdoblje visoke inflacije 70-ih godina, navode analitičari Deutsche Banke.