Deset stvari koje se nisu menjale 100 godina

Nema sumnje da živimo u svetu brzih promena. Pre jednog veka naše pradede i čukundede su se još snalazili sa konjima i čezama, čitajući novine kao jedini izvor vest i zabave.
 
Ali nije se sve radikalno izmenilo, zapravo mnogo stvari koje i danas koristimo je ostalo isto za poslednjih 100 godina u svojim funkcijama i operacijama. Evo deset uređaja koje i danas koristimo, a koji ni 1912. nisu bili nepoznanica.


10. Voz
Često ne razmišljamo o tome koliko je važan bio pronalazak lokomotive niti koliko ljudi koriste ovo prevozno sredstvo, isto kao i pre. Naravno, para je zamenjena sigurnijim listijim i ekonomičnijim dizel gorivom, ali vozovi i dalje rade ono isto što su činili od sredine 19. veka i to na prilično sličan način. Ima jedna velika razlika, pre jednog veka, vozovi su uglavnom prevozili ljude, a danas 90% njih prevozi rude ili proizvode.
 
9. Fiksni telefon
Mobilni telefon je svakako radikalno promenio komunikaciju među ljudima, ali stare linije su još uvek tu i teško d aim se može parirati po jasnoći zvuka i sigurnosti (kada vam je poslednji put nestao signal ili vam je fiksni telefon upao u bazen?) Zanimljivo je da i dalje funkcionišu isto kao i pre 100 godina. Jedino što moćete da birate broj direktno a ne preko operatera. Takođe, mnogo linija je i dalje povezano preko drvenih bandera što je pokazatelj da je nekada najbolje ostaviti starinski način.


8. Puška
Puška je usavršena krajem 19. veka, a i ona i revolver funkcionišu na potpuno isti način iako su nekada bile. Inovacije su potpuno automatske puške i snajperi, ali istina je da neki lovac iz 1912. godine  ne bi imao problem sa korišćenjem moderne puške.

7. Pegla
Danas imamo električne pegle, za razliku od onih koje smo zagrevali na peći, i možda dugme za raspršivanje pare, ali peglanje je isto kao što je oduvek bilo. Danas je možda i komplikovanije sa uvek kratkim kablom koji zapinje. Čak i profesionalno hemijsko čišćenje nije promenilo svoju tehnologiju. Proces i rezultati su i dalje isti.


6. Knjige
Mnogi su predvideli smrt knjiga nakon kompjutera, a elektronske knjige stvarno menjaju izdavačku industriju, ali činjenica je da ništa ne može da zameni dobru staru papirnu knjigu koju možete da nosite svuda sa sobom. Takođe, omiljeni pisac ne može da vam se potpiše na elektronsku knjigu niti možete da podvlačite omiljene delove. A ako vam neko ukrade tablet ili kompjuter ili vam crkne hard disk gubite čitavu biblioteku! Zato štampane knjige nikad neće izumreti, a njihova lepota se nije mnogo izmenila od prvih primeraka iz Gutenbergove štamparije.


5. Automobil
Mnogi kažu da je moderan automobil suviše različit od Modela T iz 1912. Ali da li je to zaista tako? Svakako se osnovna funkcija – gorivo i način sagorevanja nisu promenili, niti način upravljanja. Tehnologija je dramatično napredovala i naši preci nikada nisu mogli da uživaju u radiju ili grejanju, ali modus operandi ostao je isti kao 1912. i verovatno se neće mnogo promeniti dok ne polete ili slično.
 
4. Jedrenjak
Platno jeste zamenjeno jačim a lakšim najlonom, a drvena trupovi i jarboli su zamenjeni fiberglasom ili aluminijiumom, ali ideja je ista: upregnuti vetar za pokretanje velikih brodova preko vode uz minimum troškova i napora.  Nema boljeg načina od ovog, pa jedrenjak čini jedno od bezvremenskih izuma čovečanstva.
 
3. Muzički instrumenti 
Uprkos novim materijalima i elektronici (tastatura za električnu gitaru), muzički instrumenti su se vrlo malo izmenili tokom poslednjih 100 godina i zbog toga  se klavir, gitara, mandolin, violina, truba, saksofon, bilo koji.. prave i sviraju isto kao što su se pravili 1912, ili1 1812, ili bilo koje godine od kada su nastali.
 
2. Sijalica
Od vremena kada je Edison proizveo prvu sijalicu 1880. godine nije se mnogo toga promenilo u konstrukciji. Ona izgleda isto i košta otprilike isto kao što je to blo 1912. godine. Fluorescentne i LED sijalice će ih možda  zameniti (u Americi možda već 2014.) ali to bi bila šteta jer stare sijalice traju mnogo duže što ih čini čak superiornijim od novih.
 
1. WC šolja
Usavršena u 19 veku, ovo obeležje civilizacije je uglavnom ostalo isto od kada je prvi put osmišljeno 1880. godine.  Osnovni mehanizam u vodokotliću se možda pravi od plastike umesto od metala,ali jedan od izmitelja modernog toaleta Tomas Kraper bi prepoznao svoj izum i cenio sjajnu stvar  koja ostaje do dan danas. Jedna od retkih stvari koja je ispala dobro iz prve, sa besmrtnim porcelanskim tronom koji je položio  test vremena veoma dobro. Hvala!
 
Photo: Flickr
 
bitsyu