Majmuni i deca umeju da budu poprilično nestašni. E pa to je zato što im je mozak na istom nivou, kažu naučnici.
U novoj studiji, naučnici iz Njemačke, Španije i Italije pronašli su dokaze da odrasli majmuni tri vrste (bonobo, čimpanze i kapucini) i ljudsko dete od tri godine imaju identično bazno znanje o fizičkim objektima. Sve se svodi na test koji uključuje konopac i nagradu.
"Test smo osmislili kako bi shvatili na koji način majmuni shvataju svet oko sebe. Da li oni imaju ideju o apstraktnim osobinama kao što su gustina ili težina ili se oslanjaju samo na ono što vide, šta rade i što zauzvrat dobiju?", rekla je Amanda Seed sa Univerziteta St. Andrew.
Test je urađen nad dve vrste primata, a zadatak je uključivao kutiju sa dva komada konopca, prekinutim i netaknutim, koji su bili povezani za nagradu. Samo povlačenje netaknutog konopca zauzvrat bi donelo nagradu u obliku hrane.
U jednoj varijanti kutija je bila pokrivena (sa slikovnim objašnjenjem pravila) dok je u drugoj kutija bila otvorena kako bi ispitanici mogli da imaju direktan uvid u pravila.
Obe verzije sa sobom su nosile isti zadatak – izbeći prekinuti konopac i izabrati netaknuti konopac. U pokrivenoj verziji subjekti testa morali su da se oslone na "objašnjenje" bez mogućnosti da vide šta se u kutiji zapravo dešava.
Svi testirani majmuni i deca pokazali su bolje snalaženje kada je pred njih bila postavljena otvorena kutija.
Istraživači tvrde da test dokazuje kako majmuni i deca od tri godine na isti način doživljavaju slične probleme i da je brzina učenja jednaka kod obe grupe.