Da li su plastične jelke stvarno bolje?

Nova godina je pred nama a to znači da će neki izvaditi plastičnu jelku iz plakara, a drugi će kupiti sečenu ili onu sa busenom.

Samo šta je zapravo bolje za prirodu?

Odgovor je možda neočekivan.

Za prirodu su bolje prave jelke, čak i one sečene.

Portal “Apartment Therapy” piše kako je uzgajanje novogodišnjih jelki zapravo potpuno održivo. One rastu godinama i proizvode kiseonik sve vreme. Takođe, su dobre za prirodu pošto šume jelki za seču sprečavaju eroziju, pružaju stanište životinjama. Trebalo bi da znate da se samo oko 10 posto drveća iseče tokom jedne sezone, a ostale će rasti godinama. Kada ih iseku, na njihovo mesto će zasaditi druge.

Sa druge strane, veštačko drveće je napravljeno od ne baš zdrave plastike. Potrebno ga je transportovati iz dalekih zemalja, što takođe troši fosilna goriva. Nije dobro ni za vas pošto se često ne zna od kojih materijala je napravljeno.

Ipak, ukoliko zaista imate problem sa sečenim drvećem, veštačke jelke će se „isplatiti“ tek posle 20 godina. Toliko je potrebno da koristite jednu plastičnu jelku da bi ona postala bolji izbor za planetu.

Dakle, najbolje bi bilo da kupite jelku sa busenom od lokalne farme sa dozvolom i posle je zasadite. Skoro podjednako dobro je i ako kupite sečenu jelku od proverenog dobavljača i za koju ste sigurni da potiče iz održive šume.

Ovde imate još tome koju jelki bi trebalo da izaberete.

bitsyu