Da li su plastične jelke stvarno bolje?

Vreme je za kupovinu Novogodišnjih jelki. Samo koje drvo odabrati? Pravu sečenu jelku? Plastičnu jelku? Ili jelku sa busenom? Koja je najbolja za prirodu? I koja je najbolja za vas, sigurno se pitate. E pa odgovori nisu baš jednostavni.

Istraživanje iz 2011. godine je ispitalo uticaj na prirodu i životno okruženje plastičnih jelki. Takođe, ispitan je i uticaj na zdravlje ljudi. Za početak, trebalo bi da znate da se one po pravilu prave od PVC-a, odnosno polivinil hlorida. Koji ne može da se reciklira i zauvek će ostati u prirodi čim je bacite. To znači da je potrebno da plastičnu jelku koju jednom kupite koristite praktično zauvek. Ako to nije slučaj, čim je bacite učinili ste nepopravljivu štetu prirodi.

Ni to nije sve. PVC može da sadrži opasne hemikalije, neke čak i kancerogene. Recimo dioksin, etilen diklorid i vinil hlorid. Za proizvodnju iglica se koristi i olovo. Koje je izuzetno otrovno. Posebno je opasno pipanje jelke. Deca su najugroženija. Problemi koje izaziva olovo podrazumevaju rizike za bubrege, nervni i reproduktivni sistem. Usisavanje oko drveta može da čestice olova podigne u vazduh što povećava rizike od udisanja.

Samo za proizvodnju i transport veštačkog drveta potrebno je više energije nego za uzgajanje prirodnog drveta. I to 20 puta više. Dakle, potrebno je da 20 godina koristite istu jelku da bi uticaj na prirodu bio isti. I to samo po pitanju potrošnje energije.

Prednosti pravog drveta su što absorbuju ugljen dioksid dok rastu.

Ipak, naučnici kažu da i namensko uzgajanje jelki ima određene efekte na prirodu. On je doduše manji nego kod plastičnih.

Naravno, idealno bi bilo da odaberete jelku sa busenom i posadite je posle praznika u prirodu. Ali problem je što će se jelke sa busenom retko kada primiti.

Svakako, najgori izbor je kupiti jelku koja je ilegalno isečena u šumi. Dakle uvek tražite deklaracije i potvrde iz kog rasadnika su jelke.

Plastične jelke

Prednosti
Jeftinije su
Ako je koristite 20 godina možda ima smisla nabaviti je

Mane
Nisu razgradive
Proizvode se u dalekim zemljama i to kao naftni derivati
Potencijalno imaju opasne hemikalije

Sečene jelke

Prednosti
Nema prevelikog uticaja na prirodu
Nema hemikalija

Mane
Postoji rizik da ćete kupiti jelku isečenu u šumi
Ubili ste drvo

Jelke sa busenom

Prednosti
Najmanji uticaj na prirodu

Mane
Skupe su
Obično zasađivanje ne uspe

bitsyu