Naš svet prestaje da postoji kada ga ne gledamo. Tako kaže poznata teorija kvantne mehanike. A naučnici su sada čak uspeli i da dokažu da je sve oko nas obična iluzija.
Dozvolite da vam objasnimo o čemu se radi.
Zakoni kvantne mehanike ukazuju da ne postoji baš jasna granica između sveta i naše svesti o njegovom postojanju. Odnosno, svet oko nas zavisi od naše percepcije istog. Pa čak može i da se menja u zavisnosti od toga kako ga posmatramo.
A sada su naučnici sa Australian National University na nivou atoma uspeli da dokažu da je ova teorija zapravo istinita.
"Na kvantnom nivou, stvarnost zapravo ne postoji kada je ne posmatrate", objasnio je profesor Andrew Truscott. Eksperiment je izveden tako što su posmatrali objekat koji može da se ponaša kao čestica ili kao talas. A onda i otkrili da će upravo od načina merenja zavisiti i njegova forma. Što znači da naše posmatranje menja samu suštinu sveta.
Zvuči pomalo suludo, ali naučnici kažu da je ovo poprilično siguran dokaz kvante teorije.
Kvantna mehanika je naučna teorija koja objašnjava pojave i zakonitosti na mikro nivou. I u suprotnosti je sa klasičnom fizikom. Ipak, obe teorije se smatraju tačnim iako nisu kompatibilne. Zato naučnici i dalje pokušavaju da pronađu sveobuhvatnu teoriju koja će objasniti naš univerzum u celosti.