Da li će biti nestašica zbog Korona virusa? Moguće je i trebalo bi da znate nekoliko stvari!
Korona virus se javio u Kini krajem prošle godine. Vlasti su uvele karantin u Wuhanu i okolnim regionima, mnoge fabrike su zatvorene širom Kine a mnoge firme još uvek ne rade kako bi se zaustavilo širenje virusa. Isporuke robe iz Kine skoro da više ne funkionišu pošto je pored proizvodnje zaustavljen i međunarodni tranasport. Dakle, paketi sa Ali Expresa će kasniti. Slično će biti i sa mnogim proizvodima koje različite kompanije proizvode u Kini – od odeće pa do tehničkih uređaja.
Pa, da li to znači da će biti nestašica?
Da, to znači upravo to, pod uslovom da se epidemija nastavi.
Vogue recimo piše kako su mnoge luksuzne prodavnice u Kini pred zatvaranjem pošto nema kupaca. Ljudi jednostavno sede kod kuće u strahu od zaraze.
I posledice na ekonomiju će biti nesagledive ako se sve nastavi.
Prema istraživanju čak 35 posto luksuznih brendova kupljeno je tokom 2019. u Kini ili su kupci bili kineski turisti.
Dakle, visoka modna industrija je veoma ugrožena pošto su i proizvodnja i prodaja zavisne od Kine. Isto je i sa brzom modom, pošto mnoge kompanije proizvode svoje stvari u Kini.
Izvršni direktor LVMH (Louis Vuitton) Bernard Arnault kaže da se zdravstvena kriza odražava na njegovu kompaniju.
„Ako se sve završi u sledeća dva ili dva i po meseca, neće biti strašno.“
Dakle, ako se ne završi – BIĆE strašno!
Sa druge strane, ako se virus ne obuzda ni posle nekoliko meseci, posledice mogu da budu zaista dramatične, odnosno svet će se izvesno suočiti sa nestačicom robe i ekonomskog krizom.
Još je gora situacija sa tehničkim uređajima od iPhone telefona pa do laptopova i televizora koji se svi od reda proizvode u Kini.
Zato su recimo Samsung ili Ali Expres već ponudili povoljne kredite svojim dobavljačima kako bi preživeli krizu.
Kada se mogu očekivati nestašice robe?
Ukoliko se proizvodnja uskoro ne nastavi, verovatno već krajem marta ili početkom aprila neće biti dovoljno robe u prodavnicama širom sveta, procenjuju stručnjaci.
A to bi dovelo do rasta cena i izvesno nove recesije, odnosno globalne ekonomske krize.