Čudesne činjenice o Amazonu

Najveća tropska kišna šuma prostire se oko reke Amazon duge 6.440 kilometara. Ima 10.000 pritoka i najveća je reka na svetu po količini vode. Ali to je još i najmanje zanimljiv podatak o Amazonu.

Amazonska tropska kišna šuma prostire se na oko 5.5 miliona kvadratnih kilometara u Južnoj Americi, prolazi kroz devet država – Gvajana, Ekvador, Venezuela, Bolivija, Brazil, Surinam, Francuska Gvineja, Kolumbija i Peru. Nazivaju je plućima sveta jer proizvodi više od 20 posto svog kiseonika na Zemlji.

Ovo monumentalno i biološki raznoliko područje nije do kraja istraženo. Neki veruju da se u njenim zabitim krajevima nalazi oko pedesetak domorodačkih plemena koji nikada nisu imali kontakt sa spoljašnjim svetom.

Prvi čovek koji je u potpunosti preplivao Amazon bio je Slovenac Martin Strel 2007. godine. Plivao je 66 dana, dobio upalu bubrega i mozga, sunčanicu i ozbiljne srčane smetnje.

Amazoniju nazivaju i najopasnijom rekom na svetu, jer se u njenim dubinama skrivaju mnoge neobične životinje. Među njenim stanovnicama je proždrljiva riba mesodžerka – pirana, električna jegulja koja proizvodi energiju od 500 volti, kao i divovske zmije anakonde koje mile u njenoj blizini.

Opasne životinje žive i u amazonskoj prašumi, recimo divlje mačke kao što su jaguar, puma i ocelot. Amazonska prašuma dom je za 20 posto svih poznatih ptičjih vrsta na svetu, kao i 2,5 miliona insekata.

Zbog gustoće krošnji u ovoj tropskoj kišnoj šumi, zemlja je na nekim delovima u stalnom mraku. Granje je toliko gusto da kada pada kiša potrebno je oko deset minuta da kapljice vode stignu do zemlje.

Amazon je ime dobio od španskog istraživača Francisco de Orellana, odnosno prvog Evropljanina koji je otišao duboko u ovo područje. Dao joj je 1542. godine ime Amazon jer je u kišnoj šumi primetio mnogo domorodačkih žena koje su ga izgledom podsetile na Amazonke iz grčke mitologije.

bitsyu