Potpuno nova vrsta elementarne čestice mogla bi da razotkrije misteriju “tamne materije”, od koje se sastoji više od 80 odsto mase u univerzumu, tvrde britanski naučnici.
Naučnici su poprilično sigurno da pored svega što vidimo postoji i tamna materija. Za koju nikada nismo uspeli da pronađemo dokaz da je tu.
Stručnjaci sa Univerziteta u Sauthemptonu veruju da je jedan od razloga u tome što su čestice tamne materije mnogo lakše nego što se ranije pretpostavljalo i da njihova masa iznosi svega 0,02 odsto mase elektrona.
Koautor studije dr Aleksander Merle sa Instituta “Maks Plank” u Minhenu, kaže da “eksperimenti o tamnoj materiji trenutno ne upućuju na jasan trag, a s obzirom na to da Veliki hadronski sudarač (LHC) na institutu Cern još nije otkrio nagoveštaje o novoj fizici, možda je vreme da promenimo paradigmu u pravcu alternativnih kandidata za tamnu materiju.
Inače naučnici veruju da tamna materija čini 26,8 odsto sveukupne mase i energije u svemiru. Normalna materija čini 4,9 odsto, a još misterioznija “tamna energija” 26,8 odsto. Ako se u obzir uzme samo masa, pretpostavlja se da tamna materija čini, čini 84,5 odsto mase u svemiru. photo: sweetly