Šesta beogradska Coca-Cola Biciklijada se održava 9. maja. Direktor ove manifestacije Petar Polimac odgovorio je na pitanja Domino Magazina.
Kako izgleda program ovogodišnje Coca-Cola Biciklijade?
Kao i do sad okupljanje biciklista za beogradsku Coca-Cola biciklijadu zakazano je za 09. maj (nedelja) u 12 časova. Na platou ispred spomenika Knezu Mihailu biće postavljena bina gde će Inspektor Blaža sa orkestrom zabavljati prisutne. Naravno uz zabavu će biti mnogo informacija o samoj manifestaciji, mogucnostima nabavke i korišćenja bicikala, promovisanje zdravog načina zivota… Kada učesnici stignu na cilj na Ušće oko13 časova, tamo će ih takođe čekati bina sa zabavnim programom i mnogo iznenađenja. Svaki učesnik na cilju će dobiti "dozvolu za rekreativnu vožnju bicikla" , koja sadrži kupon sa brojem zbog učešća u nagradnoj igri. Predviđene su vredne nagrade: bicikli, izleti, oprema…
Da li postoji prijavljivanje ili je samo potrebno da se pojavimo na licu mesta?
Za Beogradsku Coca-Cola biciklijadu ne postoji prijavljivanje, svako ko dođe je dobro došao.
Ovogodišnja ruta?
Kada karavan krene sa Trga Republike (u 12 časova) na čelu kolone će biti biciklisti profesionalci, koji će držati tempo vožnje na 15 do 17 kilometara na sat. To je tempo koji može da izdrži svaka zdrava osoba bez obzira na uzrast. Karavan će se kretati trasom: Dečanska, Terazijski tunel, Brankova, Brankov most, zatim levo u ulicu Milentija Popovića, pa desno u Bulevar Zorana Đinđića do kraja, a onda u ulicu Tošin bunar, Bežanijsku, desno u Glavnu, Bulevarom Nikole Tesle do ulice Ušće, gde se na platou nalazi cilj i bina.
Ko sve može da učestvuje?
Ove godine akcenat smo stavili na školarce. Jedan od pokrovitelja je Gradski sekretarijat za obrazovanje, koji je naložio školama da pošalju svoje ekipe, po dvadesetak učenika uz pratnju nastavnika. Sugestija organizatora je da škole pozovu sve učenike, ali da deca mlađa od 11 godina dođu uz pratnju roditelja. Inače do sada su na biciklijadama (kao samostalni vozači) učestvovali biciklisti od 3,5 do 82 godine. Nadam se da će taj rekord biti oboren.
Jedan od ciljeva manifestacije je motivisanje Beograđana da koriste bicikle. Da li mislite da će poput mnogih evropskih gradova, ovaj vid prevoza postati popularniji u Beogradu?
Glavni cilj biciklijade je promovisanje zdravog načina života. Postoji više aspekata koji bicikl svrstavaju među najkorisnija tehnička sredstva u službi čoveka: zdravstveni ( više kretanja, ciklična aktivnost pogoduje kardio-vaskularnom sistemu, boravak na otvorenom…), ekološki ( nema zagadjenja), prevozno sredstvo ( najekonomičnije po potrošnji, najjeftinije kod nabavke, najpogodnije za kretanje po gužvi i za parkiranje).
Da li postoji mogućnost da se u Beogradu postave javni bicilki kao alternativa gradskom prevozu?
Naravno, modeli korišćenja gradskih bicikala postoje širom Evrope, možda bi trebalo početi sa crvenom parking zonom, ili malo širim područjem, na primer krugom dvojke. U tom slučaju bi trebalo oduzeti i obeležiti kolovozne i pešačke trake (trotoare) u centralnom delu grada. Mislim da je za pojavu gradskih bicikala u Beogradu odlučujući faktor opredelenje tj.volja, a zatim i odluka. Investicija je zanemarljiva u odnosu na gradski budžet.
Planovi? Da li će Beograđani dobiti više staza za bicikle, ili bolju infrastrukturu i veću bezbednost?
Ja nisam adresa za ovo pitanje. Znam da odavno postoje ideje, planovi, pa čak i projekti za izgradnju biciklistickih staza. Izgleda da u gradskim strukturama nema volje ili hrabrosti da se oni ostvare. Na teritoriji opštine Novi Beograd je dosta učinjeno, ali tamo se susrećemo sa problemima našeg mentaliteta. Posebne biciklističke staze se koriste za sve druge aktivnosti , samo ne za ono za šta su napravljene.