Pošto su vekovima ležali prekriveni đubretom, naučnici iz Egipta došli do neverovatnih otkrića.
Stare egipatske zapise otkrili su arheolozi Bernard Grenfell i Arthur Hunt jš 1897. godine kada su počeli da kopaj nešto što im je izgledalo kao peščana dina. A onda su otkrili kako je ona prepuna đubreta i papira koje su ostavili stari Egipćani. Arheolozi su prikupili čak 500.000 fragmenata papirusa koji su pohranjeni u biblioteci u Oxfordu. Puno teži posao od prikupljanja papirusa bilo je dešifrovanje pisma i spajanje komadića iz prvog veka pre nove ere, kada je Egipat bio pod vlašću Grka i Rimljana.
Od 1898. do 2012. stručnjaci su uspeli da prevedu samo 5000 od pola miliona komadića. A onda su ih odlučili da ih daju svima. Rezultat je bio fantastičan – dešifrovano je čak 200.000 komadića od kojih su neke već načeli crvi, neki su bili masni…
Među otkrivenim dokumentima neki su vrlo vredni, poput dela izgubljene Euripidove tragedije, Andromede.
“To je kao da smo pronašli izgubljeni deo Šekspira”, kazao je profesor Dirk Obbink sa Oxforda.
“Sada imamo pravu kopiju, govor Mojsija koji priča istoriju svog života i kako su ga kao bebu pronašli u trsci. Sada možemo d spojimo neke delove davno izgubljenog književnog dela. Neverojatno je čega sve ima u đubretu”, zaključuje profesor Obbink.