Apokalipsa ipak 2012. godine?

Bio je to običan zimski dan kao i mnogo puta do sada. Ustali ste, skuvali kafu i uključili kompjuter. Kada ste pogledali vesti, otvorili ste poruke i onda kliknuli na dokument koji ste dobili od poznatog imena. E pa tako počinje smak sveta kakav poznajemo!

To neće biti udar meteora, smrtonosna zaraza, veliki talas, Božji gnev ili nepoznata sila iz svemira. To će biti virus koji će uništiti svet u kome živimo! Virus koji već postoji i samo čeka!

Misteriozni Duqu

Potreban je samo jedan klik da bi se najopasniji virus ikada napravljen proširi. Otvorićete običan word dokument i uskoro ćete i vi postati anonimni vojnici za uništenje digitalnog sveta. Nikada nećete saznati da ste spavači koji čekaju!

Duqu je toliko opasan virus da će sačekati da se sklonite od računara i tek onda početi sa svojim operacijama koje ni tada nećete primetiti. Onda će se proširiti na sve fajlove na vašem računaru i na sve druge povezane računare uključujući i one zadužene za saobraćaj, industriju, beznednost ili informacije. Možda će inicijalno Duqu stići na u inbox nekog iz marketinga, ali posle nekoliko sati on vladati celokupnom infrastrukturom kompanije koja može da se kontročiše računarima.

Alexander Gostev iz Kaspersy laboratorija kaže da su pratili virus sve do Seula u Južnoj Koreji. Ipak, veruje se da je zaraza počela odatle, ali da je prvi kompjuter iskorišćen bez znanja pa se zapravo ne zna odakle Duqu potiče.

Eksperti kažu da Duqu nije napravljen da bi uništio informacije, već sasvim naprotiv. Ovaj Trojanac ih skuplja opsesivnom tačnošću. Mete su pre svega veliki industrijski sistemi na kojima se nalaze tone vrednih informacija.

Virus je otkriven u svim delovima sveta, a zanimljivo je da postoji više verzija. Najčudnije od svega je što će se sam obrisati sa računara posle 36 dana. Većina pojedinaca, firmi i administratora nikada neće ni saznati da su imali nezvanog gosta niti šta je on uradio, koje informacije je poslao u nepoznatom pravcu i šta je ostavio iza sebe.

"To je neverovatno složen program koji može da prikuplja bukvalno sve informacije, čak i one iz aplikacija, da snima slike ekrana i krade lozinke ili preuzima kontrolu po potrebi", kaže Gostev.

Pa odakle je nastao?

Stuxnet

Eksperti kažu da je Duqu skoro sigurno nastao u istim laboratorijama gde je kreiran čuveni Stuxnet. Ovaj virus je navodno uništio skoro sva važna postrojenja Irana koja se koriste za nuklearni program ove problematične zemlje. Spekuliše se da iza ovog virusa stoje izraelske tajne službe, CIA ili možda sami iranski disidenti.

Stuxnet je uspeo da se uvuče u industrijska postrojenja i uništi centrifuge za obogaćivanje uranijuma.

Pretpostavka je da je u sistem ušao preko USB fleša ruskih naučnika još 2009. godine. Kada se tamo našao odmah je pronašao svoj put do najvažnijih delova sistema i sasvim ga uništio u ključnom trenutku. "Stuxnet je vratio unazad iranski nuklearni program najmanje 2 godine ", kaže analitičar Richard Clooke.

Kaspersky Lab dodaje da imaju dokaze da su ova dva virusa nastala u istom timu, zbog sličnosti u programskom kodu, kao i načina na koji izbegava antiviruse.

Špijunaža i terorizam i kraj sveta

Ono što posebno zabrinjava je da nove generacije virusa mogu da urade stvari za koje se pretpostavljalo do nedavno da su nemoguće. Duqu je program za koga se do pre par meseci čak nije verovalo da može da postoji.

Takođe, niko zapravo ne zna čiji je Duqu i za koga prikuplja sve informacije, ali njegove mete su najčešće nuklearne elektrane i druga velika infrastrukturna postrojenja različitih zemalja, što nije dobar znak. Zamislite samo šta sve može da uradi ukoliko te informacije i kontrola nad računarima koji kontrolišu atomske centrale dođe u pogrešne ruke. Da, u pitanju su rizici za nuklearne katastrofe poput one u Šernobilu ili u Fukušimi u Japanu pa čak i gore.

Eksperti upozoravaju da ideje na kojima su razvijena ova dva virusa sasvim sigurno mogu da se iskoriste za pravljenje novih još gorih virusa. To će stvoriti dramatične posledice po pitanju poslovanja, privatnih ili finansijskih podataka, pa čak i rada velikih industrijskih ili čak državnih postrojenja.

Ono što je jasno je da Duqu i Stuxnet nisu nastali u kućnim uslovima. Svi se slažu da je za njihovo pravljenje potrebno mnogo sredstava i ogromno znanje koje prevazilaze čak i timove veoma talentovanih amatera. Ali, istraživači ukazuju da svako ko ima dovoljno novca može da angažuje profesionalne timove koji su u stanju da naprave ovakve viruse, čak i bez znanja na čemu rade.

To znači da teroristi, diktatorski režimi ili poludeli tajkuni mogu da dođu do oružja koje se može uporediti sa atomskim bombama. Bukvalno. Širom Evrope se nalazi na desetine nuklearnih elektrana, u okolini Srbije ih ima nekoliko. U teoriji bi neko mogao da izazove kvarove na svima njima istvoremeno sa apokaliptičnim posledicama po ceo svet.

Iz ovih razloga vojske i vlade mnogih zemalja prave timove za odbranu. Japan čak ima graničnu digitalnu patrolu koja brani svoje granice od napada.

Sada

Ako vas zanima u ovom trenutku Duqu se i dalje širi na najvažnija postrojenja širom sveta. I niko ne zna šta će uraditi, ali se očekuje da u toku ove godine dođe do kulminacije njegovih aktivnosti.

Eto, vodite računa kada sledeći put budete otvarali mejl i uživajte u svetu ovakav kakav jeste pošto možda neće još dugo…

 

bitsyu