1. Reči koje gube značenje
ashley rose,
Stručan termin je "semantičko zasićenje", a odnosi se na ponavljanje reči, kada nam u jednom trenutku one izgube značenje koje imaju. Ova pojava je poznata još od 1919. godine kada je objavljen prvi rad u kome su istraživači pokušali da otkriju koliko puta je potrebno da ponovite reč da bi se to desilo. Naučnici inače ne znaju zašto do toga dolazi.
2. Ne vidimo svoje greške
Napisali ste tekst i koliko god puta ga čitali ostaće vam neke greškica. Koju će neko drugi odmah primetiti. Vidite, to se dešava zato što vaš mozak ne posmatra svako slovo već odmah prepoznaje cele reči. Dokazano je da mi možemo da čitamo tekst u kome su samo prvo i poslednje slovo na svom mestu dok su ostala pretumbana. Tako čitamo brže ali ne vidimo greške. Ali postoji trik. Promenite font ili odštampajte tekst i videćete greške koje su vam promakle.
3. Lažna sećanja
ryan hyde
Psiholozi kažu da je lažna sećanja neverovatno jednostavno umetnuti u nečiji um. Evo primera. Dovoljno je da vam naučnici daju listu termina koji su povezani sa spavanjem. Recimo: krevet, odmor, buđenje. Kada vas kasnije pitaju da li je reč SPAVANJE bila na spisku, skoro sigurno ćete reći da jeste.
To je jednostavan primer manipulacije sećanjima.
Ali ozbiljniji slučajevi podrazumevaju svedoke nekih događaja, poput zločina, koji opisuju detalje koje zapravo nisu ni videli. Stvar je u tome da naš mozak stalno menja informacije koje se tiču prošlosti zbog čega i dolazi do ovakvih grešaka.
4. Verujete u horoskop
Nije slučajno zašto toliko ljudi veruje u horoskop. Ali trebalo bi da znate za Forerov efekat. Dobio je ime po Bertramu Foreru, psihologu koji ga je otkrio.
On je grupi ispitanika podelio izjave za koje je rekao da se tiču baš svakog od njih. U proseku svaka je dobila ocenu 4.26 od 5 za tačnost. Ali vidite izjava je za sve bila ista.
Pisalo je – "Iako imaš neke slabosti, uspećeš da ih prevaziđeš".
I kada malo razmislite, upravo takve "istine" se nalaze u svakom horoskopu.
5. Kada pesma uđe u glavu
sasha willins
Psiholog Vicky Williamsons kaže da nam se to dešava zato što mozak pokušava da se seti cele pesme, melodije ili reči. I onda je stalno ponavlja pokušavajući da shvati. Ako želite da se rešite pesme koju ne možete da izbacite iz glave, preslušajte je celu. To bi trebalo da reši problem.
6. Boja koja menja ukus
Naučnici su bez problema uspeli da ofarbaju belo vino u crno i prevare čak i najveće stručnjake koji su poverovali da imaju ukus crnog.
Ali, nije to slučajno.
Naš mozak će promeniti percepciju jednog čula ukoliko smatra da je to u našem interesu. A pošto je vid naše najvažnije čulo, vama će hrana ili piće imati ukus baš kao što se od te boje i očekuje.
7. Prisvajate tuđe ideje
dennis wilkinson
Kriptomnezija je stanje koje se dešava kada se neki procesi dešavaju bez vaše svesnosti. Recimo, zbog toga se može desiti da ukradete nečiju ideju, potpuno nesvesno, a onda i mislite da ste eto baš vi došli do nje. Ako se to desi, samo recite šta je u pitanju i da niste vi krivi… Samo ne kapiramo zašto se nekim ljudima stalno to dešava?