5 užasno naprednih ideja koje su izmislile zle imperije

5. Nacisti se borili protiv pušenja

 
 
Sasvim je jasno da apsolutno ništa lepo ne može da se kaže o Hitleru i njegovim zlikovcima. I tu nema ni trunke dileme. Ali ima jedna sitnica koju su ipak uradili dobro.
 
A to je borba protiv cigareta.
 
Iako je Hitler pušio 25 komada dnevno u mladosti, nekako je ostavio duvan i shvatio da to nije baš zdrava navika. A kada su Nemački naučnici prvi otkrili vezu između raka pluća i pušenja Firer je pokrenuo veliku kampanju protiv upotrebe duvana. Zapravo, bila je to PRVA takva kampanja na svetu. Uz to i vrlo uspešna.
 
 
Naravno, poruke su bile da će se tako očuvati čistoća arijevske rase. Ipak, ono što je zaista važno je da su oni prvi koji su ukazali na sve zdravestvene rizike koje donosi pušenje. Čak su i zabranili bonove za duvan trudnim ženama.
 
Pazite dalje.
 
Nacoši su prvi shvatili i da postoji pasivno pušenje, pa su ga zabranili u kancelarijama, školama i javnom prevozu. I vrhunac. Zabranili su reklamiranje duvanskih proizvoda još 1941. godine. Recimo pola veka pre ostatka sveta…
 
4. Asteci i deca
 
 
Pre nego što su Kortez i ekipa došli, pobili, opljačkali i uništili sve što su mogli, Južnom Amerikom su vladali Asteci. Posebno teritorijama današnjeg Meksika. Njihova imperija se prostirala preko celog kontinenta, od Meksičkog zaliva pa do Pacifika, a glavni grad je imao 200.000 stanovnika. 
 
Nažalost, veliku ulogu u njihovoj civilizaciji je imala religija. Pa su pili krv beba, a u ritualima surovo ubijali device, decu i zapravo koga su stigli kako bi umilostili bogove. Bili su poprilično surovo društvo, da odmah bude jasno.
 
Ali nije bilo baš sve tako crno. Deca, koja su imala tu sreću da izbegnu žrtvovanje, su dobijala brojne beneficije. Recimo prvo besplatno i obavezno obrazovanje ikada.
 
I za razliku od nekih drugih civilizacija, oni su radili na obrazovanju i dečaka ali i devojčica. Što je bilo neverovatno revolucionarno. Kada bi završili osnovnu školu (nazovimo je tako) mogli su da biraju da li će nastaviti da uče o poljoprivredi, medicini ili umetnosti.
 
A da, uz to su u školi učili i kako se ubijaju ljudi, kako se vade srca u ritualu i pije krv. Ali takva im bila kultura, šta da se radi…
 
3. Mongolska horda i feminizam
 
 
Mongoli su u jednom trenutku u istoriji bili toliko značajan faktor na planeti da se 13. i 14. vek često zovu i Doba Mongola. Da, čitava dva veka su palili i žarili EvroAzijom. BUKVALNO!
 
I nije to bilo baš lepo vreme. Smatra se da su Mongoli krivi za 30 do 100 miliona mrtvih u Aziji, Evropi i na Srednjem Istoku. Takav pokolj može da se uporedi jedino sa Drugim Svetskim ratom. Zapravo, vrlo lako je moglo da se desi i da cela Evropa postane Mongolska kolonija.  A to bi ostavilo posledice koje verovatno ni ne mogu da se pojme.
 
Ali i pored svega toga, u hordi su se itekako poštovala prava žena. Majka Džingis Kana je bila jedna od njegovih glavnih savetnica, a njegove žene su mu pomogle da odabere naslednika. Jedan od glavnih razloga zašto je mongolska armija bila tako moćna je što su žene preuzele sve važne poslove kod kuće dok su se muškarci, sine Ljubinka, igrali rata.
 
Mongolke su uz to mogle da poseduju imovinu, traže razvod i alimentaciju. Mogle su i da idu u vojsku ako su htele. Ostatak sveta je taj nivo jednakosti dostigao, pa recimo ovih dana…
 
2. Akadijska imperija i prava manjina 
 
Od svih zlih imperija vrlo verovatno najmanje poznata vam je Akadijska. Ali ona je dosta bitna. Evo zašto. Oko 2600 godna pre Nove Ere na prostoru današnjeg Iraka nalazio se grad Akkad. Jedan od mnogih u to vreme. A onda je tip po imenu Sargon izmislio koncept osvajanja. Stvarno vam kažemo, čovek se prvi setio da bi mogao da napadne drugi grad, opljačka ga i osvoji. Praktično je izmislio koncept zle imperije.
 
Ali Akadijci su izmislili i još nešto. Poštovanje razlika i prava manjina. Do tada su postojale poprilične netrpeljivosti na Srednjem Istoku između plemena i gradova. Ali Sargon je morao da vlada svojim velikim carstvom pa je svoje predstavnike slao u određene regije i gradove gde su učili lokalnu kulturu i vladali po lokalnim običajima.
 
Nije bilo ni neobično da se lokalne vođe popnu na društevnoj lestivici i postanu deo vladajuće strukture u samom Akkadu. Što znači da je ovaj grad država bila prva prava multietnička tvorevina u našoj istoriji.
 
1.  Persijanci izmislili modernu državu
 
 
 300
Sećate se filma 300? U njemu je baš fino prikazan Persijski kralj Kserks. Ok, možda je sve malo prenaglešeno, ali dosta jasno prikazuje surovost osvajača. 
 
Vidite, toliko uspeha nema bez dobre organizacije. A oni su bogami znali da se organizuju. Toliko dobro da neke ideje i dalje koriste moderne države. Svoje carstvo su isprepletali odličnim putevima, a imali su i moćnu poštansku službu, praktično prvu na svetu iza koje je stajal država.
 
Sve je zapravo postavio Darije, inače Kserksov otac, koji je uradio veliku reformu vladajuče strukture. Čovek je shvatio da centralna vlast nije efikasna, već je izmislio lokalnu samoupravu. Koja je i danas glavni koncept u modernim demokratijama. A vladanje je bilo zasnovano na poverenju. Istina je bila veoma značajna u ovoj kulturi i smatralo se da će se svi pridržavati pravila i vladati u skladu sa njima. Što i jeste bio slučaj. Tako da nije bilo moguće da neko zloupotrebi državnu pomoć, recimo za poplave recimo. Hmmmm
 
Klikni Like da i drugi vide! 
bitsyu