5 običnih stvari sa stvarno komplikovanim objašnjenjima

5. 1 i 1 su 2


akash kataruka
Jedan i jedan su dva. To bar zna i svako dete. Ok, tako je. Ali hajde dokažite nam to. Recimo matematički. Ili koristeći neku drugu nauku.

E pa vidite, to nije baš tako jednostavno. Dokaz da 1 + 1 jesu 2 ima preko 300 strana a smišljen je tek u dvadesetom veku.

To je uradio čuveni filozof i matematičar Bertrand Russel, pa ako imate neke 2 nedelje slobodno, bacite pogled na njegov rad od tačno 372 strane.

4. Kako radi bicikl


marcin
Bicikli postoje više od 100 godina. I vrlo brzo su pokorili svet. Recimo zato što su tako zgodni, jeftini i pouzdani.

I zato sigurno mislite da je baš sve potpuno jasno na tu temu.

Pa realno jeste. Osim jedne sitnice, što nikome nije baš sasvim jasno kako oni rade.

I što više se bave tim pitanjem, naučnicima je manje jasan odgovor. Prilično su sigurni da to ima neke veze sa efektom žiroskopa i silama koje se javljaju kod okretanja točkova. Ali kada su napravili mehanički bicikl sa aparaturom za merenje sila i kontrasila shvatili su da zapravo ništa ne razumeju. Tačnije otkriveno je da žiroskopske sile jednostavno nisu dovoljno snažne da bi držale bicikl uspravno.

Pa šta ga drži? E pa to ne znamo. A verovatno nećemo ni skoro saznati, pošto, slažete se, nije baš najvažnija stvar na svetu.

3. Zašto zevamo?


mr.tindc
Zevanje je prijatno. I ponekad zarazno. Ali i pored toga što je tako često, zapravo ne postoji ni jedan razlog da postoji. Naše telo nema nikakvu korist od zevanja.

Zapravo, ni ne znamo zašto se ono dešava.  I stvarno ne znamo zašto zevamo kada nam se spava. I još manje zašto je zarazno. Neki čak tvrde da ne znamo ni šta je zevanje. Da li je to udisanje? Ili nešto drugo?

2. Šta je levo a šta desno?


abnel ortega
Evo još jednog pitanja koje muči filozofe godiaema. Mislite da je jednostavno objasniti šta je levo a šta desno?

E pa to ne misle najveći umovi naše civilizacije. Recimo kako biste to objasnili nekome ko ne vidi. Ili nekome ko gleda iz sasvim druge perspektive i prvi put čuje za te pojmove. I kako biste objasnili razliku između leve i desne ruke? One su identične, ali opet sasvim drugačije.

Emanuela Kanta je mučilo ovo pitanje. On recimo kaže: "Zamislmo da je prva stvorena stvar ljudska ruka. Onda, mora biti ili leva ili desna." I kako ćete znati koja je bez one druge? Shvatate kompleksnost ovog pitanja?

Ako mislite da preterujemo i komplikujemo trebalo bi da znate da postoji filozofska rasprava od 400 strana po imenu "Filozofija leve i desne ruke". Pa vi malo čitajte ako vam je baš dosadno…

1. Papir, kamen makaze


carmen maria
Sigurno znate za igru Papir, kamen, makaze. Onda bi trebalo da pročitate kako se u njoj pobeđuje. Ukratko, ako ste izgubili, u sledećem potezu ćete igrati znak koji bi pobedio protivčki znak koji vas je pobedio. To će uraditi vaša podsvest za vas nadajući se pobedi.

ALI!

Naučnici kažu da su stvari malo komplikovanije. Zapravo, postoje naučna istraživanja koja su se bavila ovom igrom. I otkriveno je da bi zapravo trebalo da igrate zatvorenih očiju. Kako govor tela protivnika ne bi uticao na vas. U suprotnom pokušaćete da odigrate kamen, ako vas je protivnik pobedio makazama. Ali ako mislite da je on otkrio vašu logiku onda bi trebalo da igrate makaze. Ili možda papir da biste bili korak ispred… Zapravo, neki smatraju da su Papir, kamen, makaze najkompleksnija igra na svetu ikada izmišljena.

bitsyu