Beograd je, kao i mnoge metropole, pun spomenika. Neki su monumentalni i lepi poput onog na Avali, drugi su stari i značajni. A neki su… pa – samo kretenski i glupi. Evo 5 najgorih!
4. Žambil Žabajev
image: rse
Od svih kretenskih spomenika, počinjemo verovatno najkretenskijim u žestokoj konkurenciji. Ne i najgorim, ima gorih, ovaj je samo kretenski. E pa to vam je ova velelepna bista posvećena kazahstanskom pesniku po imenu Žambil Žabajev koja se od pre par godina nalazi na Novom Beogradu, kod Energoprojekta.
Verovatno nikad u životu niste čuli za njega? Naravno da niste.
Ali trebalo je, barem zato što se radi o staljinovom omiljenom pesniku. Znate, mislimo na onog Staljina koji je direktno kriv sa desetine miliona mrtvih u Sovjetskom Savezu i porobljavanje polovine Evrope posle Drugog svetskog rata.
E pa Žabajev je odmah posle Oktobarske revolucije pokazao svoj pesnički talenat prema slavljenju sovjetske vlasti. I posebno njenih visokih funkcionera.
Recimo, Nikolaja Ježova, prvog čoveka tajne policije NKVD u vreme najstrašnijeg Staljinovog terora i glavnog organizatora hapšenja i ubistava.
Žabajev u pesmi piše o heroju koji vidi i čuje kako „neprijatelj diše u jezivoj tami“. Neprijatelj su verovatno svi ti mučenici koji su se našli na Staljinovim listama za odstrel.
Naravno i Staljin je dobio svoju pesmicu u kojoj je opisan kao veći od okeana, sunca i meseca.
Inače, spomenik je svečano otkrio tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić kada je rekao da se radi o umetniku koji je univerzalnim poetskim motivima, pre svih patriotskim, socijalnim i ljubavnim, svakako razumljiv čitaocima i izvan granica svoje zemlje.
A kako je Nikolić sve to znao, nemamo pojma, pošto Žabajevu do tada ni jedna knjiga nije objavljena na srpskom. Možda je čitao u originalu?
Da, to je spomenik koji je nedostajao Beogradu.
Ali ovo je tek početak.
3. Tašmajdan i diktator iz Azerbejdžana
image: rse
Ako ste mislili da je pre bilo bolje – varate se.
Boris Tadić je 2011. godine svečajno otkrio spomenik u Tašmajdanskom parku i to bivšem predsedniku Azerbejdžana Hajdaru Alijevu.
Sa Tadićem je spomenik otkrio aktuelni predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev, inače, Hajdarov sin. Što je samo po sebi čudno, pošto se ne radi o kraljevini.
E pa mnoge međunarodne organizacije ukazuju da je Hajdar Alijev tokom svoje vladavine ozbiljno kršio ljudska prava a tortura je u zemlji bila gotovo svakodnevna pojava.
„Bio je jedan od poslednjih diktatora savremenog sveta“ , rekla je tada za RSE nekadašnja saradnica UN Branka Šesto, koja je predvodila projekat Komesarijata za ljudska prava u Azerbejdžanu.
“Prolaziti svaki dan kraj biste ili spomenika Hajdara Alijeva nije baš nešto čemu bi se Beograđani ili bilo ko drugi ko ima ideju o slobodarstvu, o pravdi, o demokratiji trebali radovati.”
Alijev je inače na vlast došao vojnim udarom, da bi 2003. godine vlast predao – svom sinu. A kako drugačije?
2. Večna vatra
wikimedia: pinki
Spomenik Večna vatra je zvanično podignut u znak sećanja na žrtve NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije.
Ipak, javna je tajna da je to bio lični spomenik Mire Marković.
Tako da ne čudi što je na postamentu širine 5,5 metara uklesan tekst „Večna vatra” koji je napisala – Mirjana Marković. Sećate se gospođe, inače predsednice direkcije one divne stranke po imenu – JUL i supruge diktatora Slobodana Miloševića koji je Srbiju i ceo Balkan zavio u crno.
E pa taj spomenik i dalje stoji u Beogradu i ništa mu ne fali.
Doduše, 5. oktobra je pomalo oštećen. Ali nam je malo žao što ga 6. oktobra nismo preimenovali u znak sežanja na žrtve režima Slobodana Miloševića u svim zemljama bivše Jugoslavije.
1. Park prijateljstva
Vrlo verovatno niste ni znali da se na Ušću nalazi i Park prijateljstva, u kome su drveće godinama sadili mnogi živopisni likovi.
Ideja za formiranje Parka prijateljstva memorijalnog karaktera potekla je od Mladih gorana i to povodom održavanja Prve konferencije nesvrstanih u Beogradu 1961. godine. Sama ideja i nije bila loša ako ćemo pošteno.
U ovom parku su brojni zvaničnici i poznate ličnosti zasadile drvo u znak prijateljstva, a među njima bili su Fransoa Miteran, Džavaharlal Nehru, Gamal Abdel Naser, kraljica Elizabeta II, Ulof Palme.
Ali i recimo Fidel Kastro, Muamer el Gadafi, car Hajle Selasije, Leonid Brežnjev, Mihail Gorbačov, kao i globalno poznati diktatori lično Nikolaje Čaušesku, Kim Il Sung… o čijim nedelima nigde ništa ne piše.
Imajući sve u vidu, verujemo da bi Beograd mogao da postane hit turistička destinacija poznata po spomenicima diktatorima i belosvetskim ludacima.
Ah da, najavili su i spomenik Slobodnu Miloševiću… to bi vam bio peti na listi.