5 najgorih načina kako nas špijuniraju

Silni su filmovi napravljeni o špijunaži međudržavnoj, političkoj, industrijskoj a sve je prisutnija i marketinška. Tvrde stručnjaci da nas sa svih strana vrebaju “trgovci” kako bi nam utrapili sve i svašta.

"Dok čitate ove redove trenutno vas najverovatnije posmatra stotinak kompanija koje žele da vam prodaju svoje proizvode", navodi se u članku Cracked.com-a.

Evo sad i pet najgorih načina na koji nas kompanije špijuniraju.

Oni znaju

Kompjuter je izvor brojnih informacija. Putnička agencija Orbitz vrlo dobro zna da li njihova potencijalna meta koristi Macintoshov kompjuter ili PC i shodno tome obasipa ih oglasima za skuplje, odnosno jeftinije destinacije.

"Macintoshov kompjuter je skuplji od PC, što znači da i njihovi vlasnici imaju puno novca za trošenje", navodi Cracked. Prema istraživanjima vlasnici Macova zarađuju 30-ak posto više od korisnika PC-ja, to su uglavnom muškarci i to samci. Shodno tome pristizaće na njihov komp i oglasi koji im nude adekvatnu robu, luksuzne automibile, jahte, daleke i primamljive destinacije za odmor i tako to.

Veliki brat

Verovali ili ne vaš televizor ima sposobnost da prepozna pijete li Pepsi ili Coca Colu, pa se emiteri onda utrkuju koje će reklame puštati. Naime, američkom zavodu za patente i robne marke pristigao je zahtev za patentiranje uređaja za kablovsku tv koji detektuje ambijent u kome se gledalac nalazi kada mu se puštaju reklame. Shodno tome će i puštati reklame onih proizvoda koji bi mogli da vam se prodaju.

Na ovoj ideji je 2010. godine radio Microsoft. Ta tehnologija trebala je da skenira svu elektronsku poštu, SMS-ove i stranice koje posećujete i da pomsatra vaše lice dok ste za kompjuterom. A onda bi shodno tome puštali oglase.

Pronaći ćemo vas

Neke kompanije su čipovale čokoladice i pratile ponađanje potrošača.

Ima još toga. Apple vas tera da mu otkrijete sopstvenu lokaciju i to na način da vas podstiče da se koristite Apple ID-om, odnosno jedinstvenom identifikacijom i da neprestano ažurirate aplikacije.

Lutke prate vašu kupovinu

Najnoviji androidi nazvani EyeSee Mannequin napravljeni su da nas posmatraju dok kupujemo. Prepoznaju rasu, jezik, godine, pol i izraz lica. Sve ove informacije se čuvaju i analiziraju, kako za proučavanje sopstvene ponude tako i za prodaju podataka drugim prodavcima. Koštaju 5000 dolara.

Zdravlje je uvek skupo

Kad ga čovek izgubi uvek je skupo, a pogotovo ako nasednemo reklamama.

Njujorška marketinška firma Epic nedavno je uhvaćena kako koristi oglase na oko 24.000 web stranica kako bi špijunirala koje bolesti njihovi korisnici najčešće traže na internetu. Među tim stranicama bili su i CNN.com, Amazon i drugi posećeni portali.

Skupljali su informacije o potencijalnim zdravstvenim problemima kako bi lakše pogađali marketinške kampanje.

A znate li da su podaci o ljudskom zdravlju poverljiva stvar. Zato je Federalna komisija za trgovinu Epicu naredila da uništi svoje baze podataka, kojom je već obuhvaćeno veoma, veoma mnogo ljudi. 

Stručnjaci znaju da je oglašavanje turizma na internetu isplativije od oglašavanja u drugim medijima.

bitsyu