4. Heroj sa Tjenanmena
imgur, Jeff Widener
Te 1989. godine svet je bio šokiran zbog ekološke katastrofe Exxon Valdeza. Berlinski zid samo što nije pao, a Jugoslavija se spremala za rat i devedesete.
U Kini su se takođe dešavale neobične stvari. Građani su protestvovali tražeći demokratiju. Sve je počelo u aprilu a nastavilo se do leta.
A onda su komunističke vlasti odlučile da stave tačku na te proteste, pa su poslali vojsku u Peking i Trg Tjenanmen gde je trebalo da raščiste demonstrante. To su i uradili, uz masakr okupljenih građana.
Ali jedan tip je imao hrabrosti da se tog dana usprotivi vojnoj sili. Tačnije tenkovima, čiju kolonu je zaustavio praktično goloruk. Ako ne računate ceger koji je nosio.
Dramatičan trenutak ostao je zauvek zabeležen:
Posle događaja britanski mediji su javili da je demonstrant verovatno bio devetnaestogodišnji student po imenu Wang Weiling. Ali drugi izveštači se nisu slagali sa tim.
Neki su smatrali da je uhapšen i odmah likvidiran negde u Kini.
Ipak generalni sekretar Komunističke partije Kine je kasnije 1990. godine rekao da ne zna ko je bio demonstrant i da veruje da on nije ubijen.
Do danas niko nije saznao ime niti sudbinu usamljenog heroja.
3. Vojnik sa legendarne slike
Alfred Eisenstaedt/Life, via cracked
Kraj Drugog svetskog rata je bio poprilično značajna stvar te 1945. godine. Obeležen je širom sveta. A sigurno najupečatljiviji je ovaj trenutak zabeležen na fotografiji snimljenoj na Times Square u New Yorku.
Mornara koji ljudi nepoznatu medicijsku sestru snimio je Alfred Eisenstaedt.
I to je sve što se zna. Nikada nije otkriveno ko je mornar sa slike iako je bilo raznih pokušaja da se ustanovi njegov identitet.
2. Žena sa snimka atentata na Kenedija
via cracked
Ako to kojim neverovatnim slučajem već i sami ne znate, američki predsednik John F. Kennedy je ubijen u novembru 1963. godine.
Istraga je ustanovila da ga je upucao lokalni komunista Lee Harvey Oswald.
Naravno, i dalje postoje brojne teorije zavera, misterije, ali i stvarne nelogičnosti u celom slučaju zbog kojih se ne može reći da je slučaj baš sasvim i do kraja razjašnjen.
Jedna od nikada objašnjenih stvari je misteriozna žena na jedinom snimku sa lica mesta. Nazvali su je "babuška", zbog marame koju je nosila. E pa Babuška je stajala tik pored automobila sa predsednikom u trenutku atentata. I sve fotografisala.
via cracked
Što znači da bi njeni snimci mogli da budu vrlo korisni za istragu. Ipak, nikada nije otkriven identitet Babuške. Iako postoji nekoliko vrlo oštrih fotografija na kojima je snimljena.
A onda se deset godina kasnije pojavila striptizeta Beverly Oliver koja je tvrdila da je ona na slikama i da su joj agenti FBI oduzeli film.
Sve je to ok. Ali Beverly nije imala ni jedan dokaz kojim bi mogla da potvrdi da je to zaista ona. Uz to je tvrdila da je koristila foto aparat koji 1963. godine nije ni postojao. A ima i još jedna sitnica. Striptizeta je u to vreme imala 17 godina. A žena sa slike je sasvim očigledno bila dosta starija.
Što naravno samo daje vetar u leđa svima koji misle da tu nisu bila čista posla.
1. Ubica Ulofa Palmea
folke hellberg, wikimedia
Švedski premijer Ulof Palme ubijen je 1986. godine. Išao je kući iz bioskopa peške ulicama Stokholma. Atentator je izašao iz mraka, pucao i nikada nije pronađen. Recimo zato što Palme nije imao telohranitelje, šetao se praktično sam i zaista nije bilo ni najava da bi ovako nešto moglo da se desi u mirnoj Švedskoj.
Ali desilo se.
Policija je ostala šokirana i bez ikakvih valjanih tragova ili dokaza. Tek dve godine kasnije uhapšen je prvi osumnjičeni. Palmeova žena je prepoznala narkomana Christena Petterssona smatrajući da je on pucao. Ali nesrećnik je tvrdio da nema pojma o čemu priča. Oružje nikada nije pronađeno, baš kao ni motiv zašto bi upucao premijera. Pa je pušten. I to je sve od istrage.
Među teorijama je i da ga je upucao neko iz Južnoafričke republike, zato što je otvoreno bio protiv aparthejda.
Zanimljiva je i priča koju je objavio nemački magazin Focus pre par godina po kojoj su Jugoslovenske službe bezbednosti organizovale atentat. Ubica navodno danas živi u Zagrebu.