Britanska premijerka Theresa May danas će aktivirati član 50 Lisabonskog sporazuma o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije i time zvanično pokrenuti dvogodišnju proceduru razdruživanja.
Ona će obavestiti parlament i poslati pismo predsedniku Saveta Evrope Donaldu Tusku. Onda će se u roku od 48 sati on ostalim državama članicama poslati nacrt smernica za pregovore sa Londonom.
Evropska komisija planira da se do kraja godine postigne okvirni dogovor o razdruživanju. Najvažnija su pitanja koliko će London morati da plati sve svoje obaveze prema EU, koje se procenjuju na 55 do 60 milijardi evra. Kao i status 1,4 miliona britanskih državljana u EU i 3,3 miliona državljana drugih država članica koji žive u Ujedinjenom Kraljevstvu. Oni će zbog ukidanja jedinstvenog tržišta i ukidanja slobode kretanja ljudi izgleda morati da se vrate u svoje zemlje.
Procedura izlaska će trajati dve godine a ratifikacija svih 27 država članica nije potrebna. Dakle, Britanija od 29. marta 2019. neće biti članica EU.
Zanimljivo je da Britanci još uvek mogu da se predomisle.
U toku te dve godine pregovori mogu da se prekinu. Autor člana 50, britanski diplomata John Kerr, smatra da njegova aktivacija nije neopoziva, ali i da je to ipak malo verovatno.
Celu situaciju dodatno komplikuje Škotska, koja želi novi referendum o nezavisnosti jer se protivi izlasku iz EU. A onda bi se teorijski Škotska odvojila od Britanije i ostala u EU, dok bi se Britanija odvojila od EU.
Uz sve to, lideri Evropske Unije su ovog vikenda usvojili Rimsku deklaraciju. U kojoj kažu da će se držati zajedno i nastaviti da grade EU i posle Brexita. Ali i ne samo to, već i da će neke zemlje moći da ubrzaju svoje integracije, a one koje to ne žele neće biti primorane. Što znači da će se po svemu sudeći formirati EU na dva koloseka. Kako će se to sve odraziti na Srbiju, još uvek nije sasvim jasno…