1. Kamenje sa Marsa
nasa
Kamenje sa Marsa samo po sebi nije previše čudno. Ali kamenje sa Marsa pronađeno na Zemlji itekako jeste. Naučnici smatraju da su oni erupcijama odbačeni sa površine Crvene planete i onda kao meteori pali na Zemlju. Ili su ih doneli Marsovci da ih podseća na kuću.
2. Kinesin
Ovo na animaciji je Kinesin. Protein. Koji se zove i motor protein. Inače se upravo ovako kreće po ćeliji pomažući određene procese unutar nje. Vaš mali Minjon praktično.
3. Masakr na jeseru Nyos
USGS via slate.com via buzzfeed
Na jezeru Nyos u Kamerunu 21. avguta 1986. godine se dogodilo nešto poprilično jezivo. Ogromna količina ugljen dioksida je izašla iz dubine zemlje. Ovaj gas nije otrovan. Ali su se zbog nedostatka kiseonika svi oko jezera ugušili uključujući 800 stanovnika sela.
4. Vrata pakla
Tormod Sandtorv / Via en.wikipedia.org
Ovo na slici su popularna i dosta zastrašujuća Vrata pakla. Nalaze se u Turkmenistanu. Vatra u ovoj rupčagi gori još od 1971. godine a održava je prirodni gas koji izlazi iz zemlje.
5. Turritopsis dohrnii
Peter Schuchert / Via marinespecies.org
Turritopsis dohrnii je neobično ime za nešto dosta fino – besmrtno biće. Ova meduza živi u Mediteranu i vodama oko Japana i zaista nikada neće umreti. Tajna je u tome što ima sposobnost da preokrene starenje. I tako u krug: ostari pa se podmladi.
6. Sedna
nasa
Pluton je najudaljenija planeta našeg sunčevog sistema? Zar ne? Zapravo nije planeta. A nije ni najudaljenija. Dok je Pluton udaljen 4.6 milijarde milja od sunca, patuljasta planeta Sedna je 83 milijarde daleko. Što znači da sa nje Sunce izgleda kao bilo koja druga zvezda.
7. Smrznuta Zemlja
Stephen Hudson / Via en.wikipedia.org
Zemlja je nekada bila u celosti prekrivena ledom. Zvuči neverovatno. Da. Ali mnogi naučnici smatraju da je to baš tako bilo. Postoje i jaki dokazi da je sve bilo okovano ledom pre nekih 650 miliona godina.
8. Planeta Tea
nasa
Tea je bila zla bliznakinja planete Zemlje. Koja se pre 4.5 milijardi godina sudarila sa našom Zemljom. U stravičnoj koliziji tako je nastao Mesec. Iako teorija nije nikada do kraja dokazana, to je najlogičnije objašnjenje na pitanje: Otkud ovde mesec uopšte.
9. Mediteran samo što nije nestao
Roger Pibernat / Via en.wikipedia.org
Pre 6 miliona godina ceo Mediteran je počeo da nestaje kada su tektonski potresi razdvojili Sredozemno more od Atlantika. A onda se 5.3 miliona godina otvorio GIbraldar pa je voda iz Atlantika ponovo napunila Mediteran.
10. Velika oksigenacija
André Karwath / Via en.wikipedia.org
Sav taj kiseonik koji udišete napravile su malene bakterije i to kao nusproizvod svog metabolizma. To je dobra vest za nas i skoro sva živa bića danas. Ali veoma loša vest je bila za sve ostale životinjke pre 2.3 milijarde godina kojima je kiseonik bio čist otrov. Zbog čega su ubrzo nestale.
11. Katastrofa Toba
NASA / Via upload.wikimedia.org
Džinovski super vulkan kod jezera Toba na Sumatri pre oko 70.000 godina je izbacio ogromnu količinu pepela u atmosferu. Toliko, da je usledilo 10 neverovatno hladnih godina. Čitavih 10 vekova kasnije posledice na klimu su se osećale. Broj ljudi na planeti je tada spao na samo nekoliko hiljada zbog čega su genetske razlike među ljudima vrlo male danas.
12. Mlečni put se sudara sa Andromedom
nasa
Naša galaksija Mlečni put će se sudariti sa drugom najbližom galaksijom Andromedom. Za neke 4 milijarde godina. I biće to dosta brutalan sudar, čisto da znate.