10. Državni novac
Prvi papirni novac koji je izdača vlada izdat je u 7 veku dab i se njime trgovalo, a izbegli veliki i teški tereti koji su trgovci nosili. U početku su ga koristili samo vrlo imućni ljudi, a Song dinastija ga je uvela u masovnu upotrebu zbog manjka metalnih novčića. Zvali su ga jiaozi. Ovi papiri nisu zamenili metalni novac već su pre bili neka vrsta vremenski ograničenih kredita na papiru.
9. Štamparija
Kinezi su izumeli dva načina štampanja: drveni fiksni ram i pokretnu štampu. Drveni ram imao je otiske koji su se utiskivali u papir ili tekstil. Prvi primerak ove mašine datira iz 660. godine. Najstarija štampana knjiga zove se Dijamant Sutra i štampana je 868. godine tokom dinastije Tang. Drugi, pokretni način štampanja razvijao se 630 godina. Počeo je teorijom kineskog naučnika Šen Kua u vrmee dinastije Song 1088, a u praksu je pretvorena tek 1298. godine kada su u vreme Juan dinastije stvorili karaktere u šemi, a potom je 1480 godine Hua Sui usavršio sistem stavljajući bronzane blokove umesto drvene, a krajnje rešenje se desilo 1718 kada je stavljen porcelan emanel.
8. Papir
Papir od celuloze je postao popularan jer je bio jeftiniji i brže se proizvodio od ostalih materijala, kao što su svila ili bambus. Uprvom veku nove ere (105. godina) izmišljen je drveni ram za štampu sa otiscima koji je mogao brzo da se suši.
7. Barut
Barut je zapravo rezultat nezgode kineskog alhemičara u 9. veku. Prvo je korišćen za vatromete da bi se oterali zli duhovi u 10 veku. Međutim, od 1044. Godine je korišćen kao destruktivno i eksplozivno sredstvo kakvo svi danas poznajemo. Prvo su ga koristili u plamenobacačima, strelama itd. U 13. veku se pojavilo vatreno oružje, a Mongoli su ga masovno koristili. Prva formula baruta nije bila eksplozivna ali je ipak bila veoma zapaljiva. Do 15. veka , usavršilo se 6 formula, da bi na kraju došlo do čuvenog uz BOOM uz nitrat.
6.Kompas
Prvi kompas napravljen je u vreme sinastije Han, ali ga nisu koristili za navigacviju, već da predviđaju budućnost u velikim kuglama koje su imale iglicu kao instrument. Prvi pravi kompas je korišćen u vodi da bi proizveo magnetnu silu 1044. godine. Magnetna igla u kompasu je korišćena već 1088., sever je pokazivala 1119. godine.
5. Kovčezi, urne
Kinezi su izgleda prvi sahranjivali svoje mrtve. Oni su veoma poštovali pretke u mrtve, a dokazi o najstarijim kovčezima i urnama su pronađeni baš u Kini. Najstariji datira od 5000 godine p.n.e i u njemu je sahranjena četvorogodišnja devojčica. Debljina dasaka i broj kovčega bili su pokazatelji bogatstva ili porekla.
4. Viljuška i štapići
Mnogi koji vole azijsku hranu jedu je tradicionalnim štapićima, ali još tradicionalnije bi bilo upotrebiti viljušku. Viljuške od kostiju su otkrivene u zajedničkim grobnicama iz doba dinastije Xia koja je vladala od 4205. do 1760. godine p.n.e
Evropljani su počeli da koriste viljušku tek 4000 godina posle. Viljuške su bile ekskluzivni pribor za jelo vladajućih slojeva, ali zbog specifične kineske hrane štapići su postal popularniji i lakši za korišćenje. Kineska kultura ne dozvoljava da meso sadrži oblik već da bude useckano u male parčiće.
3. Holistička medicina
U 4. veku, carski dvor je imao nutricionistu koji je vodio računa o zdravoj ishrani carske porodice. Takođe, u vreme dinastije Han (3.vek) objavljene su knjige o zdravoj ishrani. Nisu imali samo nutricioniste, već i endokrinologe i znali su za hormone pre svih ostalih. Godine 1110. p.n.e mogli su da izdvoje seksualne hormone iz urina koristeći gips i prirodne sapune. Koriatili su ih za lečenje mnogih hormonskih problema, od problema sa erekcijom do menstrualnih tegoba.
2. Meni
Prvi su imali papir, zašto ne bi i meni? U vreme kada se širom Kine trgovalo među mnogim oblastima, gladni trgovci su mogli naći gomilu hrane, ali za mnoga jela nisu znali. Zato je napravljen meni kao vodič za trgovce i strance. Meni ste mogli naći svuda, u hramovima, bordelima, pozorištima i kućama čaja, kao i u restoranima.
1. Toalet papir
Prvi put je zvanično pomenut Kod Jan Zituija 589. godine p.n.e a naravno za ovaj izum je takođe zaslužno oktriće papira. Arapin koji je posetio Kinu 851. godine piše da Kinezi koriste papir dok svi drugi upotrebljavaju vodu, ruke, drevene ljuspe, čipku ili tada popularni rimski sunđer na štapu. Oni su čak imali parfimisani papir za carsku porodicu 1393. godine kao mi danas!
Photo: Flickr