Test: Xiaomi Buds 5 – Odlične open ear slušalice

xiaomi-buds-5
xiaomi-buds-5

Xiaomi Buds 5 su nove open ear slušalice koje donose veoma dobar zvuk po povoljnoj ceni. Uz klasičan dizajn ali moćne basove mogle bi da budu zanimljive brojnim korisnicima.

Open ear slušalice su se vratile poslednjih meseci. Uz tehnološka unapređenja i veliku udobnost čini se da konačno mogu da se nose sa in ear modelima po kvalitetu zvuka i sve više jačini basa.

Xiaomi Buds 5 je novi model poznate serije. Slušalice dolaze u klasičnoj kutijici koja služi za punjenje i čuvanje. Dizajn je sasvim uobičajen pa pored USB ulaza, led diode i poklopca nećete primetiti ništa više.

Same slušalice donose uobičajen open ear dizajn dodatnim bočnim otvorom za zvuk. Svaka slušalica ima svega 4.2 grama i zaista je veoma lagana, tako da skoro da ni nećete osetiti da ih nosite. Uz to se izdvajaju ovim luksuznim dizajnom sa metalnim detaljem spolja.

Slušalice imaju IP54 zaštitu što znači da su bezbedne od prskanja vode i ulaska prašine, ali ne možete da ih potopite.

Unutra se nalazi drajver od 11 mm sa dva magneta za koji Xiaomi navodi da pruža HiFi kvalitet zvuka visoke rezolucije.

Odziv je od 16 Hz do 40 kHz što je u teoriji veoma dobro, odnosno prevazilazi ono što naše uvo može da čuje a to je raspon od 20 Hz do 20 kHz.

Na kutiji inače možete da primetite natpis – Snapdragon sound. A to znači da slušalice podržavaju Qualcomm standard za kodiranje zvuka bez gubitka kvaliteta uz brzinu prenosa do 1.2 megabita po sekundi.

Slušalice su opremljene sa 3 mikrofona a tu je i aktivno poništavanje buke uz podršku veštačke inteligencije.

Zvuk koji Xiaomi Buds 5 pružaju je zaista dobar, bas je neočekivano dubok, srednji i visoki tonovi jasni. Uz udobnost koju slušalice pružaju, subjektivni osećaj je odličan i prevazilazi segment od oko 100 evra.

Ističemo i kvalitetno poništavanje buke. Pozadinsku buku su solidno uklanjale, pogotovo vetar, čumove i slične white noise tonove. Kod manje pravilne buke nisu bile toliko efikasne, ali to je i očekivano, zato što čak ni skuplji modeli ne mogu da ponište recimo auto sirenu.

Postoje dva režima: Balanced i Deep, sa adaptivnim modom koji će se prebacivati između dva u zavisnosti od vašeg okruženja. Zbog otvorenog koncepta ni jedan od ovih režima vas neće sasvim odseći od ambijenta jednostavno zbog nedostatka pasivnog poništavanja buke kao što je to slučaj kod in ear modela.

Za visoku ergonomiju zadužen je dizajn a Xiaomi je vodio računa i o detaljima pa se recimo sasvim lako vade iz kutije, što je kod nekih drugih proizvođača čest problem.

Jedina zamerka je što nisu tako čvrsto stajale u uvetu pa se dešavalo da ponekada ispadnu, ali verujem da to zavisi i od oblika ušiju i jednostavno će nekome odgovarati a nekome ne.

Što se tiče baterije, same slušalice će u teoriji izdržati 6.5 sati uz jedno punjenje a uz podršku futrole 39 sati. U praksi je to ipak nešto manje pogotovo ako se koristi poništavanje buke. I tu bi mogle da budu nešto bolje čini nam se.

Od korisnih dodataka mogu da se koriste u kombinaciji saXiaomi telefonima i to za daljinsko snimanje foografija i video zapisa.

Za sve napredne funkcije potrebno je da instalirate aplikaciju Xiaomi Earbuds. Tu ćete dobiti uvid u stanje baterije, ekvilajzer i unapred definisana podešavanja.

Jedna funkcija nam se posebno dopala a to je snimanje zvuka. Zgodna je da recimo snimite glasovne beleške ili razgovore bez uključivanja telefona.

Xiaomi Buds 5 pružaju moćan bas, dobru ergonomiju i aktivno poništavanje buke. I to je više nego dobro za cenu od oko 100 evra koliko koštaju u Srbiji.

bitsyu