Huawei modelom FreeBuds 6i nastavlja da radi ono što najbolje ume, odnosno da ponudi poslednju tehnologiju u svim cenovnim klasama.
Freebuds 6i ne donose neko radikalno unapređenje po pitanju dizajna u odnosu na prethodni model iste serije. Kućište je prilično kompaktno i izgleda kao maleni oblutak. Taster za proveru statusa baterije i povezivanje slušalica, LED dioda kao i USB-C ulaz su jedino što se izdvaja. Poklopac se uz pomoć magneta dobro zatvarao i neće se dešavati da se slučajno otvore u džepu ili torbi. Same slušalice su in ear model, klasičnog izgleda sa silikonskim čepovima.
Slušalice su otporne na vodu i prašinu po standardnu IP54 što znači da će preživeti prskanje vodom ali ne bilo kakvo potapanje. Povezuju se preko Bluetooth 5.3 standarda a uz moderne kodeke mogu da puste high-res audio, što je pohvalno.
Što se tiče karakteristika, najveće unapređenje odnosi se na aktivno poništavanje buke. Uz pomoć tri mikrofona, značajno poboljšanom procesorskom snagom za analizu okruženja i posebnim dizajnom slušalica Huawei je uspeo da skoro sasvim isključi okruženje. Algoritmi će prepoznati 34 scenarija a slušalice će za manje od sekunde analizirati okruženje i optimizovati poništavanje buke baš za vaš ambijent. I to zaista radi čudesno dobro i po ovoj ceni ni jedan model neće pružiti ovakav kvalitet. Definitivno ima boljeg poništavanja buke, ali ni blizu po ovoj ceni. Tu su tri manuelna režima koje možete da odaberete – Noise canceling, Off i Awareness dok su opcije za poništavanje buke Cozy, General, Ultra i Dynamic. Najviše nam se dopao Dynamic režim koji je vrlo inteligentno poništavao buku.
Takođe, Awareness režim ima dve opcije – a Voice Mode on će poništiti buku ali propustiti glas što je zgodno.
Od ostalih karaktestika ističemo i unapređenje baterije od 25% na 510 mAh, dok svaka slušalica ima ćeliju kapaciteta 55 mAh. Podržano je brzo punjenje a Huawei navodi da ćete uz dopunjavanje iz kućišta dobiti 35 sati slušanja muzike odnosno 8 sati jednim punjenjem bez uključenog ANC. U praksi je to nešto manje, ali dovoljno da ne morate da razmišljate o punjenju previše često. Aktivno poništavanje buke takođe utiče na potrošnju odnosno dodatno smanjuje autonomiju pa ćete uz njega dobiti 5 sati autonomije u teoriji ili oko 4 na našem testu.
Ističemo mogućnost podešavanja jačine zvuka na slušalicama prevlačenjem nagore i nadole što je baš zgodan dodatak koji stiže pored tipičnih kontrola za puštanje ili preskakanje numera ili javljanja na poziv.
Sva podešavanja se obavljaju preko aplikacije Huawei AI Life, koja je i dalje izbačena iz Google Play Store, pa ćete morati da je instalirate alternativnim putem.
A sada da pređemo na glavnu stvar a to je kvalitet zvuka.
Novi quad magnet drajveri od 11 mm imaju širi frekventni opseg i to od 14 Hz do 40 kHz što prevazilazi sposobnosti našeg sluha.
Zvuk je bio lepo definisan ali uz ne previše moćan bas, pa su srednje i visoke frekvencije nešto istaknutije. Nije ovo visoka klasa i to se čuje, ali je zvuk dovoljno dobar za veliku većinu korisnika, pogotovo ako slušate elektronsku, odnosno modernu muziku.
Za naš ukus su srednji tonovi bili nešto jači, ali to se donekle može doterati podešavanjem ekvilajzera.
Uz fabrička podešavanja i jače srednje tonove dobićete odličnu reprodukciju glasa što je prilagođeno pozivima ili slušanju podkasta ali će zato muzika zvučati nešto manje moćno. Ipak dovoljno je da se prebacite na drugi režim u aplikaciji i dobićete ujednačeniji zvuk sa jačim basevima i istaknutijim visokim tonovima.
Slušalice su veoma udobe i neprimetne tokom nošenja a Huawei je testirao više od 10.000 uzoraka ušiju kako bi postigli ovu udobnost.
Huawei FreeBuds 6i pružaju elegantan izgled, male dimenziju i solidan zvuk. Uz veoma dobro poništavanje buke i konkurentnu cenu biće zanimljiv izbor za mnoge korisnike koji traže najbolji odnos cene i kvaliteta u klasi do 100 evra.
Cena slušalica u Srbiji je 10.999 dinara i dostupne su u tri boje.