Test: vivo X90 Pro – Napravljen za fotografisanje

vivo-X90-Pro-Lifestyle-(1)

vivo je nedavno predstavio novi X90 Pro model. Urednici Domino Magazina su ga testirali i evo naših utisaka o telefonu napravljenom pre svega za fotografisanje.

I pre nego što otvorite kutiju i dođete do telefona, reference na fotografiju su očigledne – pakovanje je urađeno u vintage stilu starih fotoaparata. Baš takva je i poleđina telefona koji dolazi u crnoj boji. Veštačka koža deluje luksuzno i podseća na legendarne SLR fotoaparate iz osamdesetih. Završna obrada kućišta je uz metalnu lajsnu i zakrivljeni ekran na najvišem nivou. Telefon je velik, težak i deluje baš moćno u ruci. Ogroman segment za kamere je upadljiv, kao i tri objektiva. Ali, od telefona koji se ističe pre svega sistemom kamera, to i ne čudi. Sem toga, izgled kućišta je minimalistički sa USB-C ulazom i stereo zvučniciima. Telefon je u skladu sa IP68 sertifikatom što znači da će izdržati prašinu i vodu. Telefon ima 215 grama, ali nešto veća masa nije problem već naprotiv odaje utisak kvaliteta i sigurnosti.

Sa prednje strane je ekran dijagonale 6.78 inča, a staklo Schott Xensation Up je otporno na grebanje. Ekran je AMOLED rezolucije HD+ sa 1260 x 2800 tačaka uz osvežavanje od 120Hz. Dodatna pažnja posvećena je zaštiti vida korisnika, tako da ekran poseduje sertifikat SGS za filtriranje plave svetlosti, ali i visoku Pulse-Width modulaciju od 2160Hz, tako da slika odaje dojam kao da je zamrznuta na ekranu, pogotovo u uslovima slabijeg osvetljenja, kada bismo očekivali barem minimalno titranje. S obrnute strane „spektra“, osvetljaj je u piku 1.300 nita, i kvalitet slike je izuzetan, čak i uz intenzivno sunčevo svetlo.

Selife kamera je skrivena iza ekrana, prorez za nju je minimalan i postavljen na sredini, što je poprilično elegantno ali i očekivano rešenje za ovu klasu telefona. Zvučnik je tik uz gornju ivicu ekrana i skoro da se ni ne primećuje. Takođe, otisak za prste je na ekranu i radi izuzetno precizno i brzo. Uz Funtouch OS koji je gotovo identičan izvornom Google Android 13 operativnom sistemu, na kojem se i temelji, moguće je podešavanje četiri tonaliteta boja: Standard, Pro, Bright i ZEISS Natural Color. Čak i kada telefon sve radi automatski, slika će biti odlična, boje dinamične a kontrast izražen. vivo ne navodi proizvođača ekrana, ali je njegov kvalitet u samom vrhu ponude.

Većini korisnika je pored ekrana, najvažnija osobina modernih telefona kamera, a X90 Pro itekako ima čime da se pohvali. Ne samo to, već ima i ambiciju da se koristi kao profesionalni uređaj za fotografisanje.

Glavni senzor je Sony IMX989 rezolucije 50Mp od jednog inča. Upravo velika površina objektiva zahtevala je veću debljinu telefona i proširenje ostrva za kameru na poleđini. U pitanju je trenutno najveći i najmoćniji senzor za telefone koji pruža impresivne snimke. Čak ni to nije sve, pa je vivo dodatno unapredio ceo proces njihovim V2 čipsetom zaduženim za kameru. Naknadna obrada slike unapređena je V2 čipom zahvaljujući algoritmima ugrađenim u hardver i funkcijama veštačke inteligencije. I ovo nije samo marketinška fraza – rezultati su zaista fantastični.

U razvoju kamere je učestvovao i ZEISS, legendarna kompanija koja je napravila stakla, odnosno objektive, ali i sarađivala tesno s kompanijom vivo na razvoju algoritama, kalibraciji boja, i mnogim drugim aspektima vezanim uz kameru ovog telefona.

Obično se kaže da je najbolji fotoaparat onaj koji vam je uvek pri ruci i rado bismo ovaj model odabrali da nam uvek bude u džepu. Kvalitet snimaka je neprevaziđen. Oštrina, boje, realnost kadrova… teško je pronaći zamerku. Posebno je značajno istaći da je vivo dodatno poradio na dva važna aspekta – noćnim snimcima koji su bez konkurencije, kao i portretima za koje postoji poseban objektiv.

Snimci koje ćete dobiti prosto pozivaju na deljenje na društvenim mrežama ili štampanje na velikim formatima.

Što se tiče tehničkih unapređenja ističemo ZEISS T* premaz koji upotpunjuje sistem sa tri kamere i značajno smanjuje odsjaj, što zauzvrat obezbeđuje slike uz minimalnu rasutost svetla i zamagljene ghost kadrove.

Pored glavnog senzora, tu je još i telefoto kamera sa 2x optičkim zumom, pre svega namenjena portretima, kao i ultraširoka kamera. Čak i ove sekundarne kamere će napraviti izuzetne snimke, što kod nekih drugih flagship modela nije slučaj.

Jedina zamerka, koju bi poneki iskusan korisnik mogao da primeti, je nedostatak većeg optičkog povećanja, čime bi se dodatno unapredila funkcionalnost kamere.

Što se tiče tehničkih karakteristika, vivo je odabrao MediaTek Dimensity 9200 čip poslednje generacije, koji se bez muke nosi sa najbržim Snapdragon procesorima. Uz 12GB memorije i 256GB skladišta sve je radilo brzo i stabilno, bez ikakvih problema i štucanja.

Ističemo i da se uz telefon dobija brzi punjač i to od moćnih 120W. To znači da ćete za svega 8 minuta napuniti 50% baterije. Podržano je čak i bežično punjenje ali do 50W. Kapacitet baterije je 4870 što će biti dovoljno za celodnevno korišćenje.

Telefon dolazi sa spomenutim Android 13 operativnim sistemom i vivo Funtouch okruženjem, a garantovano je 3 godine nadogradnji.

Ukoliko tražite telefon sa jednom od najboljih kamera na tržištu kojom ćete snimiti impresivne kadrove kako danju tako i noću, kao i vrhunske video zapise onda je upravo ovo model za vas. Našu preporuku definitivno dobija.

vivo X90 Pro je u Srbiji dostupan po ceni od 139.999 dinara.

bitsyu