![tecno-SPARK-30-Pro tecno-SPARK-30-Pro](https://www.dominomagazin.com/wp-content/uploads/2025/02/tecno-SPARK-30-Pro-696x392.jpg)
Tecno Spark 30 Pro je veoma povoljan telefon a za manje od 200 evra dobijate dosta toga. Naravno, u okviru budžetskog segmenta ne možete očekivati neke visoke performanse, ali ovo je jedan od retkih modela sa ovako niskom cenom koji ima OLED ekran i kameru od 100 megapiksela. Što nije beznačajno.
Dizajna je karaktističan za Tecno, sa malim okruglim segmentom za kamere. Leđa i lajsna su od polikarbonata i sve izgleda solidno. U ruci je telefon nešto manje ubedljiv pa ostavlja donekle plastičan osećaj. Ipak, verujemo da će većina korisnika telefon držati u futroli koja se dobija u kompletu, čime se sve menja, pa telefon deluje kao i većina ostalih.
Primetićete stereo zvučnike, što je baš prijatno iznenađenje a Tecno je ostavio i 3.5mm ulaz za slušalice. I ne samo to već ćete ih i dobiti u kutiji. Baš kao i punjač, i Tecno je dosledan u tome da kupci uz njihov telefon nemaju dodatne troškove.
Telefon ima IP54 sertifikat i preživeće ako ga poprskate vodom.
Ekran je dakle AMOLED i to je za svaku pohvalu. Dijagonala ekrana je 6.78 inča a rezolucija 1080 x 2436 piksela. Čak ni okvir oko ekrana nije preveliki. Osvežavanje je do 120 Hz, a osvetljaj maksimalnih 1.700 nita. Ekran je poprilično solidan i svakako prevazilazi ovako nisku cenu uređaja. Jedina zamerka se odnosi na korišćenje u mračnom okruženju kada će telefon previše zatamniti ekran. I to se dešavalo i na drugim Tecno modelima pa je potrebno okrenuti ga ka svetlu kako bi se podigao nivo osvetljaja ili ručno podesiti nivo.
Još jedna karakteristika je izvan ovog segmenta a to je kamera. Tecno Spark 30 Pro ima jedan objektiv ali od 108 megapiksela i sa otvorom blende od f1.9. Senzor je od 1/1.52 inča što uopšte nije tako malo.
I rezultati su za ovu klasu telefona – vrlo dobri. Slike su uz dovoljno svetla dosta dobre, poprilično optre i uz solidnu dinamiku. Boje su prirodne i nemamo mnogo zamerki. Samo vodite računa da držite čvrsto telefon i potrudite se da u kadru ima dovoljno svetla i dobićete lepe kadrove.
Čak i noćni snimci su imali lepe, bele tonove, bez previše šuma, mutnih detalja ili zasićenja žutim i crvenkastim tonovima. Tecno je zaista veoma radio na noćnim kadrovima pa čak i uz skroman hardware pruža sasvim dobre snimke.
Podržano je snimanje video zapisa do 1440p sa 30fps i oni su u skladu sa ovim segmentom – nisu spektakularni ali nisu ni loši. Slično je i sa selfie kamerom, koja će biti dovoljno dobra za video pozive ili poneki post na društvenim mrežama.
Karakteristike telefona su određene Mediatek Helio G100 čipsetom. On je urađen u 6 nm tehnološkom procesu sa 8 jezgara do 2.2 GHz. Tu je i Mali-G57 GPU. Na Antutu testu čipset je ostvario rezultat od preko 400.000 što je za skoro pa najjeftinije telefone na tržištu pristojno.
Standardne aplikacije rade u redu, pa čak i teške igre mogu da se poteraju uz nešto duže učitavanje i niže performanse. Ali ipak rade.
Korišćenje kamere, društvenih mreža, video streaminga i drugih zadataka je prošlo bez problema, ali možete očekivati ponegde trenutak ili dva više za učitavanje. Sve to je u skladu sa ovom klasom uređaja i jasno je da ovo nije gejmerski telefon već uređaj za svaki dan i neke laganije operacije.
Baterija je kapaciteta 5.000 mAh i to je dosta standardno, kao i punjenje od 33W uz priloženi punjač. Na našem testu smo po pravilu dokraja dana imali oko 20 posto baterije.
Uređaj pokreće Android 14 uz HIOS 14 koji je stabilan i intuitivan i većina korisnika uz 8 GB RAM i 128 GB memorije neće naći zamerke na tu temu.
Tecno Spark 30 Pro je pristojan uređaj koji vredi više nego što košta, pa za manje od 200 evra dobijate odlični OLED ekran i solidnu kameru, kao i kutiju sa kompletnom dodatnom opremom. Sve to nam zvuči kao poštena ponuda.
Cena u Srbiji je oko 20.000 dinara.