Tecno Spark 20 Pro+ stiže u povelikoj kutiji koja će sve kupce obradovati čim je otvore. A kako i ne b kada se pored samog telefona dobija punjač, kabl, maska, zaštitno staklo pa čak i slušalice.
Telefon je veoma tanak, sa zaobljenim ivicama i dizajnom do nedavno rezervisanim za visoku ili bar srednju klasu. Debljina uređaja je svega 7.6 mm, a masa 179 grama i stvarno veoma prijatno leži u ruci. Sa zadnje strane je veganska koža sa sve imitacijom šavova i to u ovom slučaju bledo zelena koju nude skoro svi kineski proizvođači ove godine. Tecno navodi da je dizajn inspirisan profesionalnim DSLR foto aparatima. Ostrvo sa kamerama je dosta diskretno, ali i nije bilo potrebe za većim. Prednjom stranom dominira ekran sa vrlo tankim okvirom i dizajn uređaja ni na koji način ne odaje činjenicu da se ne radi o mnogo skupljem modelu.
Ram je plastičan i to će moći da se uoči pogotovo pod jarkim svetlom kada će oštro oko moći da primeti sitne nepravilnosti u izlivanju plastike. Moramo da pohvalimo i IP53 sertifikat za otpornost na prašinu i prskanje vodom. Stereo zvučnici su pružili vrlo pristojnu reprodukciju i na njima bez problema može da se gleda film ili serija ili čak sluša muzika, čak i napolju. Čak je i balans zvučnika bio baš kako treba sa jednakom glasnoćom.
Ekran je dijagonale 6.78 inča i to AMOLED sa osvežavanjem od 120 Hz i relativno skromnim osvetljanjem od 1000 nita. Ipak, slika je bila pristojna i dovoljno svetla da se telefon lako koristi i preko dana, napolju ili na suncu. Boje možda nisu baš najrealnije ili previše jarke na njemu, ali to nam uopšte nije smetalno.
Rezolucija je 1080×2436 piksela odnosno 393 tačaka po inču gustine što je sasvim dovoljno. Tecno je ekran zaštitio i Gorilla Glass 5 staklom. Iako nije među najboljima koji smo videli, zaista ostavlja solidan utisak. Čitač otisaka prsta je ispod ekrana i radio je baš dobro u svim uslovima.
Ističemo i animacije uz selfie kameru u stilu dinamičkog ostrva što povećava funkcionalnost radnog okruženja a i izgleda vrlo atraktivno.
Kamera
Tri kamere se nalaze sa zadnje strane i to glavna rezolucije 108 megapiksela sa Samsung senzorom, marko objektiv i senzor dubine. To u praksi znači da ćete koristiti samo ovu od 108 megapiksela, koja može da pruži dosta toga.
Čak i ako zaboravimo koliko će ovaj telefon malo koštati, glavna kamera je pružala vrlo lepe fotografije. To se naravno odnosi pre svega na situacije slikane tokom dana, sa dovoljno svetla. Nemojte očekivati vhunsku fotografiju, ali kamera daje vrlo uravnotežene rezultate koji više odgovaraju telefonu više srednje klase. Oštrina je pristojna, baš kao i dinamika u kadrovima. Sve u svemu dobićete vrlo pristojne fotografije i posebno portrete. Moguće je snimanje i u punoj rezoluciji od 108 megapiksela. Kada koristite noćni režim i telefon prislonite na čvrstu podlogu rezultati će biti dobri.
Prednja kamera je rezolucije 32 megapiksela i nije nas oduševila ali nije ni bila upadljivo problematična, odnosno obaviće zadatak. Makro kameru su mogli i da je izbace zato što će je većina korisnika retko kada upotrebljavati.
Izdvajamo i aplikaciju bogatu opcijama za kreiranje contenta, od filtera za lice i telo, pa do režima za umetanje neba ili kreiranje video zapisa. Sve to će omogućiti mladima da se danima igraju i stvaraju atraktivne sadržaje za društvene mreže.
Mana je što sve radi nešto sporije pa ćete morati da pokažete malo strpljenja.
Video snimci su u redu, iako ima duhova i ponekad seckanja a optička stabilizacija nije baš vrhunska.
Sve u svemu, kamera daje pristojne rezultate, bez previše veštačkog izoštravanja sa priodnim izgledom i svakako je u okvirima ili čak iznat segmenta, a čak i digitalni zum je radio pristojno do recimo 3 ili 5 puta.
Operativni sistem je Android 14 uz HiOS 13, ali nema garancija za nadogradnje što je pomalo zabrinjavajuće po pitanju dugovečnosti uređaja. Uz 8GB RAM i 256 GB memorije sve je radilo pristojno, iako ne najbrže. Većina aplikacija je bila dovoljno funkcionalna, a samo najzahtevnije su se sporije učitavale i štucale. Za sve je zadužen MediaTek Helio G99 Ultimate čipset koji je daleko od najbržeg, ali ima i dobru osobinu a to je efikasnost. Ako ga ne opteretite previše, telefon se neće mnogo grejati a baterija će trajati duže od jednog dana. Ipak u zahtevnim situacijama će spržiti bateriju za par sati uz poprilično grejanje telefona. Android 14 radi pouzdano ali će ponekad će trebati delić sekunde više za otvaranje aplikacija, ali nema nekog upadljivog štucanja ili kočenja. U svakom slučaju, ne očekujte spektakularne rezultate po pitanju brzine pogotovo u novim igrama ili kod korišćenja kamere. Surfovanje internetom, društvene mreže i svi ostali procesi su radili pristojno. Tokom našeg intenzivnog testiranja baterija je potrajala jedan pun dan.
Podržano je brzo punjenje od 33 wata, a kapacitet baterije je 5000 mAh. Ističemo da je tu i radio prijemnik a slušalice koje se dobijaju u kompletu imaju USB priključak. U pitanju je open air model a kvalitet reprodukcije baš proslavio kvalitetom. Ali bar su tu i rade, iako nismo sigurni koliko dugo.
Tecno Spark 20 Pro+ je odlično koncipiran uređaj, luksuznog izgleda i veoma ujednačenih karakteristika koje prevazilaze segment – od dobre kamere do lepog zakrivljenog ekrana i brzog punjenja i solidnih karakteristika. Brojna dodatna oprema je velik plus koji će privući mnoge kupce.
Telefon bi trebalo da se uskoro pojavi u Srbiji ali cena nije objavljena. Ipak, očekujemo da bude oko 250 evra i ako je to istina, ovo će biti definitivno jedna od boljih kupovina za uložen novac 2024. godine.