Tecno Spark 20 je najpovoljniji telefon koji smo do sada predstavili i jedan od modela sa najnižom cenom u Srbiji i baš nas je zanimalo zašto je pola Afrike odlepilo za telefonima ove kompanije.
Na prvi pogled telefon deluje sasvim pristojno. Kvalitet izrade kućišta je dobar, leđa i lajsna jesu urađeni od plastike, ali sve deluje solidno, čvrsto i kvalitetno. Čak i dizajn je prihvatljiv. Sa prednje strane je relativno velik okvir oko ekrana za današnje standarde, ali za oko 170 evra koliko košta u prodavnicama, ne možemo očekivati izgled flagshipa.
Zadnja stana je u ovom tigrastom finišu, na kome se neće videti otisci. Tu je i baš velik segment sa kamerama. Iako izgleda kao da su tu tri objektiva, samo jedan otvor je za kameru i to od 50 megapiksela. Dizajn je nesumnjivo bio inspirisan aktuelnim iPhone modelima.
Sa donje strane je USB-C ulaz za slušalice a tu je i 3.5mm priključak za slušalice. Telefon nema sertifkat za otprornost na vodu, ali fioka kartica ima gumenu zaptivku, pa će telefon verovatno izdržati određeno prskanje, ali ne bismo savetovali da preterujete.
Ekran je dijagonale 6.6 inča i u pitanju je IPS LCD osvežavanja do 90 Hz. Rezolucija mu je skromnih 720 x 1612 piksela uz prilično slab osvetljaj i ne baš sjajnu oštrinu. Ipak, većinu stvari ćete zapravo moći da radite na njemu, pa i da igrate igre, pratite društvene mreže ili gledate filmove i serije. Sve to će napolju biti nešto teže, ali i po dnevnom svetlu ćete moći da ga koristite relativno ugodno.
Čitač otisaka prsta nije ispod ekrana već se nalazi na tasteru za uključivanje i prijatno nas je iznenadio brzinom i preciznošću očitavanja koja je radila bez greške.
Sigurno vas zanima kakvu kameru možete da dobijete za manje od 20.000 dinara?
Solidnu. Glavna kamera ima jedan objektiv od 50 megapiksela i uz dnevno svetlo ćete moći da napravite pristojne fotografije. Za najbolje rezultate potrebno je izbegavate kontra svetlo i da držite ruku na čvrstoj pozadini. Noćni snimci su slabiji, ali uz režim super night i stativ, mogu da se izvuku bolji noćni snimci. Sa druge strane, selfie kamera rezolucije 32 megapiksela nas je prijatno iznenadila, pa će biti više nego dovoljna za društvene mreže ili video pozive. AI funkcije i beauty funkcije rade vrlo dobro i zaista će izvući maksimum iz kamere i kamera zaslužuje pohvale. Aplikacija pruža i pro režim, nije komplikovana i pruža intuitivan interfejs.
Sve pokreće Helio G85 procesor koji nije najbrži, ali je relativno štedljiv pa će baterija moći da potraje i do dva dana. Tu je 8GB RAM memorije i 256 GB za skladištenje što je baš dosta i baš pohvalno. Mlađi korisnici koji će sigurno instalirati gomilu aplikacija i igara i snimati mnogo sadržaja će zbog toga biti vrlo zadovoljni i ovo jeste velika preporuka.
Operativni sistem je i dalje aktuelni Android 13, koji radi sasvim solidno. Čak i igre će moći da se poteraju iako naravno ne uz neke visoke performanse.
Baterija je kapaciteta 5.000 mah, a uz sve Tecno telefone se dobija komplet od maske i punjača u ovom slučaju snage 18 wati, što nije previše, ali nije ni tako loše za budžetsku klasu telefona.
Ističemo da je ugrađen i FM radio prijemnik što je uvek korisno.
Subjektivan osećaj prilikom korišćenja je pozitivan. Interfejs nije najbrži, ali sve radi stabilno.
Upravljanje gestovima je teklo bez problema, a ekran i ceo telefon su responsivni pa se nećete nervirati oko toga. Nije nam se dopala vibracija koja daje neki čudan osećaj, kao da je pokvarena pa smo je odmah isključili.
Sem toga, sve ostalo radi dosta dobro i čini nam se da dobijate puno toga po ceni nekoliko izlazaka u grad.
Niska cena, vrlo dobra selfie kamera i dosta memorije će itekako biti zanimljivi mlađim kupcima, a Tecno je uspeo da značajno podigne standarde u najnižoj cenovnoj klasi i za to zaslužuje pohvale.