Test: Samsung Galaxy Z Fold 6 recenzija – Značajna unapređenja

Samsung-Galaxy-Z-Fold-6-telefon
Samsung-Galaxy-Z-Fold-6-telefon

Galaxy Z Fold 6 je novi sklopivi model iz Samsunga i proverili smo kolika su unapređenja u odnosu na prošlogodišnji model.

Dizajn uređaja je nesumnjivo inspirisan modelom S24 Ultra, pa telefon izgleda strogo profesionalno. Sve ivice su oštre, pravih uglova i sve deluje vrlo luksuzno. Ono što je posebno pohvalno je da je Samsung u sve većoj konkurenciji uspeo da napravi dizajn koji će svi odmah prepoznati. Kada vidite S24 Ultra ili ovaj Z Fold 6 u trenutku ćete znati da se radi o Samsungu i to nije beznačajno.

Cena ovog strogog izgleda je ipak nešto manja ergonomija pa oštre ivice i ćoškovi umeju da budu pomalo neprijatni u ruci.

Trebalo bi napomenuti da iako lakši i tanji od prethodnika, Galaxy Z Fold 6 je i dalje poprilično glomazan, pogotovo sklopljen i ta razlika u odnosu na klasične modele se vidi.

Kućište deluje vrlo robusno i otporno na sve što možete da mu priredite. Metalne lajsne, staklo i šarka koja deluje čvršće nego ikada do sada se prvi primećuju. Telefon je otporan na vodu i prašinu po standardu IP48, što znači da ćete moći da ga potopite do metar i po dubine u trajanju od 30 minuta. Takođe, telefon je otporan na prašinu i objekte veće od jednog milimetra. Samsung navodi da je aluminijum kućišta dodatno ojačan, a staklo manjeg ekrana je Gorilla Glass Victus 2.

Sve to ukazuje da će telefon posle meseci ili godina svakodnevnog korišćenja izgledati identično kao kada je izašao iz kutije i dugovečnost odnosno sigurnost kupovine je kod Samsunga već godinama besprekorna.

Telefon je opremljen stereo zvučnicima koji pružaju odličnu reprodukciju a otvaranje i zatvaranje je sasvim fluidno i lagano, ali jednom rukom nešto teže.

Samsung Galaxy Z Fold 6  – Ekrani

Galaxy Z Fold 6 je opremljen sa dva ekrana. Manji je dijagonale 6.3 inča i nešto uži nego kod standardnih modela. Iako širi od prošlogodišnjeg modela kucanje po tastaturi i dalje će ipak biti malo teže. Tako će sklopljen biti uzak i visok, odnosno odmah će biti jasno da je predviđeno da se ovaj telefon koristi pre svega otvoren. Da li je to sasvim dobra ideja i dalje nismo sigurni, odnosno ekran drugog formata možda ima više smisla pre svega zbog dimenzija tastature na ekranu i činjenice da ga nećete stalno koristiti otvorenog.

Ekran je LTPO AMOLED osvežavanjem od 120 Hz. Maksimalan osvetljaj je 2.600 nita a rezolucija 968 x 2376 piksela. Kvalitet slike je vrhunski, prikaz svetao i oštar a boje pune dinamike. Nemamo nikakve zamerke a rad je bio besprekoran u svim uslovima.

Veći, savitljivi ekran je takođe LTPO AMOLED dijagonale 7.6 inča. Linija po kojoj se savija se vidi kada je ekran isključen ali ćete zaboraviti na nju čim ga uključite. Napredak savitljivih ekrana poslednjih godina je zaista impresivan – zaštitni okvir oko ekrana je manji nego ikada a prikaz vrhunski..

Rezolucija ekrana je 1856 x 2160 tačaka što daje 374 tačaka po inču i za ovu dijagonalu to je dovoljno. Osvetljaj je i ovde do 2.600 nita a i ovaj ekran je imao čime da se pohvali. Pored funkcionalnosti jednog tableta, slika je bila dovoljno svetla i kontrastna za bilo koji zadatak od gledanja Excel tabela pa do prikaza filmova ili igara.

Kamere 

Što se tiče kamera Galaxy Z Fold 6 je dobro opremljen pa su tu tri objektiva glavne kamere kao i selfie. Glavna kamera koristi senzor od 50 megapiksela, a pored njega tu je i telephoto od 10 megapiksela kao i ultraširoki objektiv od 12 megapiksela. Ovakva postavka pruža visoku funkcionalnost u svim uslovima.

Iako kamera nije glavni glavni razlog za kupovinu sklopivog telefona, od ovako skupog telefona se očekuje da pravi vrhunske snimke. Galaxy Z Fold 6 će po tom pitanju ipak biti klasu ispod modela S24 Ultra ali i pored toga dobićete detaljne i dinamične fotografije koje svakako mogu da se nose sa drugim sklopivim modelima pa i većinom flagship modela.

Samsung kamere po pravilu pružaju veoma dinamične boje, a Galaxy Z Fold 6 je snimao živopisne kadrove dobre oštrine i to svim objektivima uz dosledno tumčanje kadra kod promene objektiva. Kolorit će u 90 posto slučajeva biti baš kao što treba, mada će algoritmi ponekada previše pokušati da izvuku iz kadra pa će neki snimci delovati nerealno, sa previše jarkih boja, recimo neba ili previše izoštravanja predmeta. Ipak, u većini situacija glavna kamera će pružiti odličan kvalitet. To se odnosi pogotovo na dnevne snimke. Telephoto je više nego upotrebljiv, a njegova žižna dajina od 66 mm pruža dobru osnovu za snimanje porteta ali i ulične fotografije ili ljubimaca i dece sa distance. Iako će pružiti nešto slabiju oštrinu, kadrovi će biti prirodni i vrlo lepi. Kod njenog korišćenja potrebno je obratiti pažnju na mirnu ruku zbog nešto duže ekspozicije.

Selfie kamera je u redu, ali ne može se reći da je spektakulrna dok je ultraširoka sasvim pristojna sa svojim senzorom od 12 megapiskela. Zbog same njene prirode detalji će biti nešto slabiji i to nije posledica kvaliteta senzora nego objektiva, ali to je tako na svim modelima.

Video snimci su korektni iako ne najbolji koje smo videli. Ako ne pomerate previše žustro telefon, dobićete najbolje rezultate uz dobru optičku stabilizaciju koja će sasvim lepo poništiti pomeranje tokom hoda recimo.

Telefon pokreće moćni Snapdragon 8 Gen 3 čipset a Samsung navodi da je posebno optimizovan za njihove Galaxy uređaje. Sve je radilo brzo, bez štucanja i previše pregrevanja tokom normalnog korišćenja a postao je topao tek kod stres testova brzine. Multitaksing, igre i snimanje mu nisu predstavljali nikakav problem.

Samsung je telefon koji smo testirali opremio sa 12GB RAM i 256 GB memorije i od uređaja ove klase smo ipak očekivali više, odnosno bar 512 GB.

Baterija je skromnog kapaciteta 4.400 mili amper sati ali i to je bilo dovoljno da telefon izdrži jedan ceo dan. Podržano je punjenje do svega 25 wati, a punjač naravno nećete dobiti u kompletu. Za punjenje do 50 posto biće potrebno nešto više od 30 minuta što je daleko od najbržih modela današnjice.

Samsungov One UI 6.1.1 u kombinaciji sa Androidom 14 se bez problema nosio sa dva ekrana i svim varijantama njihovog korišćenja. Prelazi su brzi i logični a sve radi bez ikakvih problema ili štucanja uz veoma visoku funkcionalnost i telefona i tableta. Sve je intuitivno i lako.

Što se tiče veštačke inteligencije tu su brojne mogućnosti, o kojima smo već više puta govorili od pretraga zaokruživanjem, obrade fotografija uz pomoć AI ili generisanja slika. Omogućeno je prevođenje razgovora pa čak i poziva u realnom vremenu ili sumiranje beleški pa čak i web stranica. Posebno nam se dopao Portrait Studio koja će stilizovati fotografije ljudi. Tu je i Sketch to Image koji može da generiše sliku u određenom stilu na osnovu crteža. Sve su to još uvek počeci i sigurni smo da će u godinama pred nama veštačka inteligencija postajati sve bolja i bolja i dodatno olakšati neke svakodnevne operacije, čak i bez vašeg angažmana.

Samsung Galaxy Z Fold 6 je i pored određenih zamerki poput manje memorije ili sporog punjenja baterije impresivan komad hardvera, moćnog dizajna i karakteristika. Odlični ekrani i kamere uz naprednu veštačku inteligenciju će naprednim korisnicima koji će umeti da iskoriste sve te mogućnosti itekako vredeti svaki od 244.999 dinara koliko uređaj košta u Srbiji.

bitsyu