Test: Samsung Galaxy Z Flip 6 – Odličan i pouzdan

samsung-galaxy-z-flip-6
samsung-galaxy-z-flip-6

Samsung Galaxy Z Flip 6 je novi model iz serije sa preklopnim mehanizmom. Dizajn uređaja je dosta konzervativan i Samsung nije previše eksperimentisao na tom polju. Sa prednje strane je ekran i već na njemu može da se vidi unapređenje. Linija po kojoj se preklapa je ovog puta nešto manje upadljiva nego kod prethodnih modela. Kada je ekran isključen ona se vidi, ali čim ga uključite postaće skoro pa neprimetna. Ne znamo kako će izgledati posle nekoliko meseci korišćenja, ali za sada ekran deluje dosta bolje na prvi pogled i skoro kao onaj na standardnim telefonima. Sam ekran je prekriven plastičnom folijom, ali ni sa prethodnim modelima nije bilo problema na temu grebanja pa to ne očekujemo ni ovde. Dobra stvar je što se na njemu nalazi i dodatna fabrička zaštitna folija.

Kućište uređaja je od aluminijuma, ovog puta unapređene otponosti i zaista sve deluje jako robusno i čvrsto. Ni u jednom trenutku nismo imali strah da će bilo koji deo telefona biti posebno osetljiv.

Trebalo bi napomenuti da je telefon otporan na vodu i prašinu i to u okviru sertifikata IP48, koji podrazumeva čak i potapanje i to do dubine do 1,5 metara, uz otpornost na čestice veće od jednog milimetra, a sve to govori koliko su preklopni telefoni napredovali.

Na zadnjoj strani su dve kamere ne previše ispupčene, a tu je i još jedan ekran. Ističu se metalni prstenovi oko kamera, a stranice su nešto ravnije što je u skladu sa dizajnom drugih Galaxy uređaja. Zbog toga nije baš najprijatniji u ruci.

Novi je i dizajn šarki koji je omogućio da uređaj bude tanji kada je zatvoren. Zvučnici su stereo uz gornji hibridni. Balans je bio dobar a reprodukcija dovoljno glasna i dobrog kvaliteta.

Dakle, što se tiče dizajna Z Flip 6 je manje više sličan prošlogodišnjem modelu što znači da se glavna unapređenja tiču karakteristika.

Veličine i rezolucije ekrana su takođe iste, ali oni jesu unapređeni. Tako veliki ekran sada pruža 2.600 nita osvetljaja i Samsung navodi da je ovo njihov najsjajniji sklopivi ekran do sada. I zaista, AMOLED tehnologija je pružila raskošnu sliku, svetlu, prepunu boja i kontrasta. Rezolucija je 1080 x 2640 tačaka a osvežavanje do 120Hz, što su sve karakteristike kojima se malo šta može zameriti. Iako 426 tačaka po inču nije među najvišim, golim okom nismo mogli da vidimo piksele i ekran je zaista pružio prijatno iskustvo.

Manji ekran dolazi do izražaja kada je telefon zatvoren. U pitanju je AMOLED dijagonale 3.4 inča maksimalnog osvetljaja od 1.600 nita uz rezoluciju od 720 x 748 piksela. On je zaštićen Gorilla Glass Victus 2 staklom. Osvežavanje mu je svega 60 Hz, ali ne verujemo da neko planira da ga koristi za igre.

Ovaj ekran sada donosi dodatno unapređenu podršku za vidžete, pa je koristan kod recimo slušanja muzike ili proveravanja vremenske prognoze a možete ga upotrebiti i kod snimanja selfie kamerom i to i bez otvaranja telefona.

A kada smo kod kamere evo i naših utisaka.

Zadnja kamera ima samo dva objektiva pa je pored glavnog žižne daljine od 23mm i rezolucije 50 megiksela i otvora blende od f1.8 tu i ultraširoka rezolucije skromnijih 12 megapiksela.

Senzor glavne kamere je dakle unapređen i na nivou je modela S24, a to znači da će pružiti veoma lepe kadrove u praktično svim situacijama. Dovoljno je da uključite kameru i slikate a telefon će obaviti ostalo.

Aplikacija je poprilično svedena, a od nekih naprednih opcija tu je Pro režim i to je skoro sve. Nema režima dugačke ekspozicije ili nekih naprednih filtera. Iako je jasno da ovaj telefon nije napravljen sa fokusom na kameru, ona će biti više nego dovoljna za najveći procenat korisnika dajući oštre fotografije, veoma izraženih boja koje će izgledati sjajno na društvenim mrežama. Iako nije na nivou S24 modela to se od ovog modela ni ne očekuje i zaista tu nismo imali zamerke.

Čak i noćni kadrovi su zadovoljili visoke standarde telefona u klasi od oko 1000 evra a unapređenje je očigledno u odnosu na prethodni model.

Podržan je digitalni zum i do recimo 4 puta neće biti gubitka kvaliteta. Jedino je neobično što aplikacija ne nudi automatski opcije zumiranja nego prvo morate da kliknete na 0.6 ili 1x da biste dobili opcije povećanja. Iskreno ne znamo zašto su dodali taj još jedan korak koji usporava proces.

Ultraširoka kamera je radila sasvim korektno pružajući solidnu dinamiku i nešto niže detalje, ali bolje od većine konkuretnskih modela. Selfie kamera je bila dobra, ali ako ima dovoljno svetla.

Video snimci su odlični, a optička stabilizacija za pohvalu. Dopalo nam se i glatko uvećanje ili promena objektiva tokom snimanja video zapisa i to pruža lepe kadrove.

Sve pokreće aktuelni Snapdragon 8 Gen 3 čipset, što znači da ćete dobiti najbolje karakteristike na tržištu u ovom trenutku. Tu je i 12 RAM i 512GB memorije. Znajačno je unapređen i sistem hlađenja i to kroz hladnjak od bakra, što znači da se telefon neće pregrevati čak ni kod veoma zahtevnih aplikacija. Sve igre će raditi veoma brzo, baš kao i obrada videa i fotografija.

Operativni sistem je Android 14 uz Samsungov One UI 6.1.1 koji je takođe sam vrh sa softverske strane i to je velika prednost Samsunga u odnosu na većinu konkurenata.

A ne zaboravimo i veštačku inteligenciju koja je, baš kao i kod S24 serije, sasvim ugrađena u funkcije uređaja.

Kao i kod serije S24 možete da koristite pretragu zaokruživanjem, kao i brojne mogućnosti za obrade fotografija ili kreiranja usporenih snimaka od običnih video zapisa. I Samsung za sada nema preveliku konkurenciju na tom polju. Sve radi predvidivo, brzo, stabilno, uvek i svaki put i tu zaista nema šta da se doda.

Još jedno unapređenje tiče se baterije. Podeljena je na dva segmenta, a njen ukupan kapacitet je 4.000 mili amper sati. Uz dosta efikasan čipset ali relativno umereno korišćenje potrajaće jedan dan, ali ne više od toga. Ako preterate moraćete da dopunite telefon tokom popodneva. Nažalost, ništa od brzog punjenja a podržani su punjači do svega 25w, što znači da će trebati oko dva sata da se baterija napuni do kraja. Naravno, ni punjač nećete dobiti u kompletu.

A kakvi su nam subjektivni utisci?

Zapravo, mnogo bolji nego ikada do sada po pitanju sklopivih telefona. Galaxy Z Flip 6 deluje veoma izdržljivo, šarke ulivaju poverenje baš kao i spojevi na njima. Jedino što nam je smetalo kod svakodnevnog korišćenja kao glavnog telefona je činjenica da se veoma teško otvara jednom rukom. A ako to pokušate da uradite na ulici tokom hoda, šansa da će vam ispasti je velika. I to je problem pogotovo ako često koristite uređaj.

Ekrani su odlični i posle nekoliko sati korišćenja nećete ni primetiti da je u pitanju sklopiv model sa prelazom na polovini. Kamera radi posao iako nedostatak telephoto objektiva donekle umanjuje fleksibilnost. Sve radi vrlo brzo, vrlo stabilno a dodatni ekran je baš zgodan.

Samsung AI alati su odlični – od prevođenja govora, pretraga slika ili obrade fotografija. Sve je sasvim jednostavno za korišćenje. Recimo dovoljno je da u galeriji kliknete na Samsungovu AI konu i izaberete objekte tako što ćete ih zaokružiti. Zatim možete da izbrišete, pomerite ili od njih recimo napravite stiker. Možete da iskoristite i veštačku inteligenciju za kreiranje sasvim novog contenta na osnovu vaših snimaka. Mogućnosti su brojne i sve radi veoma dobro.

Samsung Galaxy Flip 6 se u Srbiji već prodaje po ceni od 149.999 dinara.

bitsyu