Test: Samsung Galaxy A55 5G – Sigurna kupovina

SAMSUNG-GALAXY-A55-recenzija
SAMSUNG-GALAXY-A55-recenzija

Novi Samsung Galaxy A55 5G donosi vrhunski dizajn, koji na prvi pogled podseća na model, S24 Plus, odnosno oko tri puta skuplji uređaj. Iako se radi o telefonu srednje A klase, Samsung je ovaj model učinio toliko atraktivnim da je sigurno jedan od najlepših uređaja ove godine. A kako je Samsung prestigao Apple na vodećoj poziciji po prodaji telefona globalno, nesumnjivo znaju šta rade i postoji dobar razlog zašto telefon srednje klase izgleda kao premijum uređaj iste kompanije.

A55 je prvi iz ove serije sa staklenom pozadinom. Tu je i metalni ram od aluminijuma u mat finišu i sve izgleda veoma atraktivno. Sa zadnje strane su tri odvojena objektiva, a sa prednje ravan ekran sa nešto većim okvirom.

Ovo je jedan od većih i težih telefona koji smo testirali a zbog ravnog ekrana, izraženije debljine i oštrih ivica lajsne dosta neobično stoji u ruci i nije baš prijatan za držanje, pogotovo ukoliko imate manje šake. Možda bi bilo bolje da pre kupovine isprobate kakav vam je osećaj dok koristite telefon.

Što se tiče ostalih detalja, ističemo stereo zvučnike i IP67 sertifikat što znači da je telefon otporan na potapanje do metra dubine na 30 minuta.

Telefon deluje vrlo robusno i jako kvalitetno napravljen, što se od Samsunga i očekuje i uopšte nemamo dilemu da će takav ostati i posle godina korišćenja.

Uz izgled i dizajn, većini korisnika kamera je na vrhu liste značajnih karakteristika. Kod modela Galaxy A55 nema velikih unapređenja u odnosu na prošlogodišnji model. Postavka je ista sa glavnim senzorom od 50 megapiksela uz podršku ultraširoke od 12 megapiksela i makro objektiva sa senzorom od 5 megapiksela. Hardverski sistem kamera deluje identično kao kod modela A54 a jedina poboljšanja se tiču unapređenog softvera za obradu fotografija koji će izvući više iz sirovog snimka. Sada je tu i Super HDR video a uočljivo je i unapređenje snimaka uz slabije svetlo.

Kvalitet fotografija zabeleženih glavnom kamerom je u skladu sa srednjom klasom kojoj pripada uređaj pa su kadrovi puni kolorita, dovoljne oštrine i dinamike. Zanimljivo je da će čak i noćni snimci biti vrlo dobri uz blago povećanje šuma. Sve će biti više nego dovoljno za deljenje na društvenim mrežama i slanje prijateljima. Šteta je što nema telephoto objektiva i glavni konkurenti u ovom segmentu su svoje modele opremili ili optičkim povećanjem ili glavnim senzorom sa većom rezolucijom, zbog čega će kod modela A55 upotrebna vrednost biti nešto manja. Ipak, snimci glavnom kamerom su po kvalitetu u vrhu klase i nema im se šta zameriti, čak i uz digitalni zum.

Ultra široka kamera je prihvatljiva, ali joj nedostaje oštrine, što znači da će biti nešto više šuma. Ali, kako i glavna kamera koristi prilično široki objektiv, ultraširoka će se koristiti vrlo retko, baš kao i makro. Selfie kamera se pokazala dosta dobro, čak i uz veštačko svetlo u prostorijama, pa će pružiti odlične boju i oštrinu u skoro svim uslovima.

Aplikacija radi pouzdano a sama kamera takođe vrlo brzo okida, što je još jedno unapređenje u odnosu na starije modele.

Što se tiče portreta, oni su atraktivni ali je zamućenje pozadine previše izraženo za naš ukus. Većini korisnika ovo ipak neće smetati.

Video snimci su do 4k sa 30 slika u sekundi i kvalitet je odličan uz vrlo dobru stabilizaciju. Moguće je menjanje objektiva za vreme snimanja i sve će izgledati vrlo lepo na velikom ekranu uređaja.

Njegova dijagonala je 6.6 inča a u pitanju je Super AMOLED ravnih ivica i rezolucije 2340 x 1080 piksela. Iako je na papiru broj piksela po inču relativno skroman uz 1000 nita svetla, ovo je jedan od najboljih ekrana koji smo videli ove godine. Sa 120 hz osvežavanja sve je pucalo od boje i po pitanju prikaza, oštrine ili pokreta apsolutno ništa se ne može zameriti. Čak i uz direktno sunce, ekran se pokazao vrhunskim. Napominjemo i da je ekran zaštićen Gorilla Glass Victus+ staklom ispod koga se nalazi čitač otisaka prsta. Iako postavljen nešto niže uglavnom je radio pouzdano. Ponekada mu je trebalo delić sekunde više da očita prst, ali utisci su pozitivni.

Sa softverske strane Samsung je model opremio Android 14 operativnim sistemom uz One UI 6.1 nadogranju. I korisnici Samsunga će tačno znati šta dobijaju i biće zadovoljni predvidivošću i brzinom. Samsung je u tom domenu nenadmašan.

Hardverski, telefon je opremljen Exynos 1480 čipsetom sa 8GB RAM i 256 GB memorije. Iako ne spada među najbrže, procesor je radio odlično, telefon se nije previše grejao i bukvalno sve zadatke je obavljao trenutno i uz normalno korišćenje subjektivno se ne razlikuje od flagship modela.

Ističemo i odličnu bateriju kapaciteta 5.000 ma koja će uz prosečno korišćenje izdržati duže od jednog dana. Nasuprot tome, izgleda da je Samsungovo odeljenje koje se bavi punjačima za baterije na nekom dužem odmoru zato što je podržano punjenje do svega 25 wati a čak ni taj punjač nećete dobiti u kompletu. Nije podržano ni bežično punjenje.

Ako su do sada Samsung telefoni srednje klase bili pomalo dosadni to više nije slučaj i A55 je definitivno jedan od lepših modela u trenutnoj ponudi srednje klase i može čak i da prođe kao modni aksesoar.

Vrhunski ekran, odlična baterija, pouzdana kamera i prestižan brend su više nego jaki aduti za kupovinu.

U istoj cenovnoj klasi možete da dobijete nešto drugačije karakteristike, pre svega po pitanju kamere, ali ni jedan od tih modela nema Samsung logo pa i sigurnost koju nudi i to ima svoju cenu.

Novi Samsung Galaxy A55 5G je dostupan u Srbiji u četiri boje po ceni od 54,999 dinara.

bitsyu