![redmi-note-14-pro-5g redmi-note-14-pro-5g](https://www.dominomagazin.com/wp-content/uploads/2025/02/redmi-note-14-pro-5g-696x391.jpg)
Redmi Note 14 Pro 5G je bez dileme odličan telefon u segmentu do 400 evra sa OLED ekranom, moćnom kamerom od 200 megapiksela i brzim punjenjem.
Dizajn uređaja je sada već klasičan pa su tu ekran zakrivljenih ivica i ista takva leđa i to napravljena od polikarbonata. I lajsna je od plastike, što se oseti čim ga uzmete u ruku – nema onog ledenog dodira koji pruža metal. Takođe da bi dobili još tanje kućište leđa su za delić milimetra uvučena u odnosu na lajsnu pa će taj deo pod prstom biti malo neobičan. Vizuelno se to ne primećuje, osim što telefon deluje veoma elegantno.
Ovakav izgled je poprilična promena u odnosu na prošlu godinu, pa Redmi Note 14 Pro 5G sada deluje skuplje i prefinjenije. Uz to je sa 190 grama grama i i 8.4 mm poprilično lagan i tanak. A uz ekran nešto manji od najvećih, njegove ukupne dimenzije ga čine baš zgodnim i za nošenje u džepu ali i za korišćenje.
Najvažniji elementi su na standardnim mestima: tasteri su desno, zvučnici sa obe strane a gore je i infracrveni predajnik koji postaje standardni deo opreme na Xiaomi telefonima i to podržavam i to iz ličnog iskustva zato što se sećam leta prošle godine kada smo na 40 stepeni u 11 uveče ušli u apartman u Grčkoj a daljinskog od klime nije bilo u sobi. Ali je zato pri ruci bio telefon sa IR predajnikom.
Podržan je i stereo zvuk što je za svaku pohvalu.
Što se tiče otpornosti, telefon ima IP68 sertifikat, a ekran je zaštićen Gorilla Glass Victus 2 staklom, poprilično otpornim na padove i udarce. Takođe, ceo telefon je dodatno ojačan aluminijumskim ramom, dok su ćoškovi podržani polimerom pa bi ceo telefon trebalo da bude poprilično otporan na udarce i padove.
U ruci deluje prijatno, pa će odgovarati čak i onima sa manjim šakama.
Zakrivljeni ekran je AMOLED dijagonale 6.67 inča. Voleli ili ne ekrane sa padajućim ivicama oni imaju nekoliko prednosti. Izgledaju premijum, lakše se koriste komande gestovima i ceo telefon je neuporedivo udobniji za nošenje i korišćenje uz njih.
Rezolucija ekrana je 2712 x 1220, što je odlično a uz osvetljaj od 3.000 nita i osvežavanje od 120 Hz, sve će izgledati kako treba. Ekran je svetao, lepih boja i vrlo prijatan za korišćenje i svakako jedan od boljih u ovog segmentu i to je velika prednost ovog modela.
Zbog svega je ekran odlično prikazivao multimemedijalne sadržaje pa je bilo pravo zadovoljstvo gledati Youtube ili Netflix pogotovo uz dobre stereo zvučnike i Dolby Atmos.
Kamera
Ovaj model je zadržao koncept sa prošlogodišnjeg Redmi Note 13 Pro+ sa glavnom kamerom od 200 megapiksela uz ultraširoku kameru od 8 megapiksela i makro kameru od 2 megapiksela. Četvrti krug na modulu za kameru je rezervisan za blic.
I već posle par snimaka jasno je da se Redmi Note 14 Pro 5G kvalitetom glavne kamere izdvaja iz segmenta srednje klase i da je ovde napravljen značajan iskorak u odnosu na prošlogodišnje modele.
Uz optičku stabilizaciju slike i End-to-End AI Remosaic tehnologiju koja omogućava paralelnu, a ne sekvencijalnu obradu slika Xiaomi navodi da će zabeležiti mnogo širi spektar.
I zaista, kadrovi su odlični i više odgovaraju telefonima od oko 1.000 evra. Jedino što ovu kameru razlikuje od tog segmenta je nedostatak telephoto objektiva.
I bez njega, zbog velike rezolucije moguće je približiti kadrove. Tako ćete dobiti stvarno dobre snimke i to uvek, po dnevnom svetlu, unutra, po mraku ili uz slabo ulično osvetljenje. Glavna kamera je pružila visoku oštrinu i dovoljno boja uz odličnu dinamku. Postprocesiranje podseća na skuplje Xiaomi modele sa Leica kamerom uz ipak nešto manje intenzivne boje i kontrast.
Omogućeno je i snimanje sa punih 200 megapiksela uz baš visok nivo detalja.
Preostala dva objektiva nisu baš fantastična i tu je napraljven mali kompromis, verujemo da bi cena ovog telefona ipak ostala niska, ali će ultraširoka biti dovoljna za snimanje pejzaža. Makro sočivo je u redu ako volite snimke cveća u krupnom planu.
Takođe, selfie kamera je impresionirala čak i uz veštačko svetlo pa može da napravi baš lepe autoportrete uz brojne opcije za samoulepšavanje.
Ne zaboravimo i noćne kadrove koji su stvarno u nivou mnogo skupljih modela.
Čak je moguće i snimanje fotografija sa dugom ekspozicijom iz ruke.
Video snimci su takođe veoma dobri i Xiaomi je uopšte tu napravio veliki pomak u poslednje dve godine kako na skupljim modelima tako i na seriji Redmi.
Sama aplikacija je preuzeta sa Xiaomi 14 a većina opcija je tu. Za super brzo podešavanje osnovnih parametara dovoljno je da povučete ekran odozgo i to je to. Takođe, sve radi veoma brzo i to je još jedan veliki plus za Redmi.
Čipset i performanse
Xiaomi je za ovaj model odabrao dosta sposobni Mediatek Dimensity 7300-Ultra octa-core čipstet sa četiri Cortex-A78 jezgra na 2.5Ghz i četiri Cortex-A55 jezrda od 2Ghz.
Tu je i novi Mali-G615 GPU. Čipset pruža odličan balans između performansi i efikasnosti što znači da dobijate puno toga iz oba sveta – dugu autonomiju uz minimalno zagrevanje i sasvim solidne performanse.
Tako je Antutu rezultat preko 670.000 što je za srednju klasu očekivano. Rezultat bi bio i bolji da memorija nije nešto sporiji LPDDR4X. Običan rad u standardnim aplikacijama je bio bez greške, HyperOS je i ovde veoma brz a i napredne i zahtevne igre su mogle lako da se poteraju uz većinom 30 fps.
Samo kod nekih baš, baš zahtevnih igara će doći do pada performansi.
Inače, telefon stiže sa XyperOS 1 i Android 14 operativnim sistemom, što je pomalo šteta. Ipak, garantovane su tri godine osnovnih Android ažuriranja u šta verovatno spada i Android 15 uz četiri godina bezbednosnih zakrpa. Ali i to ovaj telefon čini dosta dugotrajnim, odnosno trebalo bi da vam radi kako treba bar četiri godine. Posle toga ćete ionako poželeti da ga promenite.
Naravno tu je i veštačka inteligencija.
Google je obezbedio Gemini i Circle to Search, a i Xiaomi je dodao svoje alate koje smo već opisali u nekim prethodnim videima. Neki još uvek ne rade sa srpskim jezikom, ali su recimo toolovi za obradu fotografiju tu i vrlo efikasno omogućavaju da doterate vaše snimke.
Sve je dosta solidno, ali ipak ne i revolucionarno još uvek.
Što se tiče baterije ona je kapaciteta 5.110 mAh. Veća nije mogla da stane zato što je telefon dosta tanak i lagan. Uvek će izdržati do sledećeg dana bez punjenja, a ponekada i puna dva dana.
Podržano je punjenje do 45 wati što znači da do 50 posto stižete za oko 15 minuta. Podržani su NFC i eSim a u kompletu se dobija i prepoznatljiva siva futrola.
Telefon je uz 8GB RAM i 256GB memorije za veliku ećinu zadataka radio savršeno dobro,
Redmi Note 14 Pro 5G nudi odličan ekran za svoju cenu, dobru bateriju i vruhunsku kameru uz moćni HyperOS.
Redmi Note 14 Pro 5G dostupan je u Srbiji po ceni od 46.999 dinara.