Test: realme GT 6T – Gejmerski telefon godine

realme-gt-6t-telefon-na-testu
realme-gt-6t-telefon-na-testu

realme GT 6T je gejmerski telefon 2024. godine i sada je stigao na naš test. Dizajn uređaja je praktično isti kao kod modela realme GT 6, koji smo već predstavili. To podrazumeva zaobljene ivice i kombinaciju mat i sjajne površine na leđima. Tu je i segment sa ogledalom koje će reflektovati 80 posto svetla, a realme navodi da je tehnološki proces za izradu ovog dizajna bio veoma izazovan sa 30 procesa obrade materijala. Rezultat je impresivan i telefon nesumnjivo ima premijum izgled.

Jedino što će iskusniji korisnici primetiti jeste plastična lajsna i nešto veći okvir oko ekrana. Tu su stereo zvučnici koji pružaju vrlo dobar kvalitet. Gornji zvučnik je onaj sa slušalice, ali realme je uspeo da dobije ujednačen stereo zvuk, dovoljno glasan i sa lepim basom uz jasne visoke tonove. Sa donje strane je USB-C ulaz, a celo kućište je otporno na vodu i prašinu po IP 65 standardu. Dakle, nema slikanja pod vodom i nedostatak IP68 sertifikata je jedan od kompromisa koji je napravljen da bi cena uređaja bila niža i to je sasvim u redu. Vidi se i infracrveni predajnik, što je sasvim zgodno, recimo ako izgubite daljinski od televizora, ili u apartmanu u grčkoj planirate da krišom koristite klima uređaj bez doplate vlasniku. Samo, niste od nas čuli za ovu ideju.

Prednjom stranom dominira AMOLED ekran i to LTPO maksimalnog osvetljaja od 6.000 nita, što je u samom vrhu ponude. U praksi je to naravno manje, ali ekran je pružio odličnu, svetlu sliku živih, dinamičnih boja. Telefon ćete moći da koristite bukvalno gde god poželite bez problema. Njegova dijagonala je 6.78 inča, osvežavanje do 120Hz, a zaštićen je Gorilla Glass Victus 2 staklom što su uz podršku za Dolby Vision sve karakteristike mnogo više cenonovne klase. Dodajmo da je čitač otisaka prsta na ekranu i radio je sasvim pouzdano i brzo.

realme ističe da je reakcija na pokret 2500Hz, što će odgovarati gejmerima koji zahtevaju veliku brzinu i responsivnost uređaja.

A kada smo kod toga, upravo gejmeri su bili ciljna grupa za koju je realme napravio ovaj telefon i pored luksuznog izgleda i odličnog ekrana čipset koji ga pokreće je glavni kec u rukavu.

U pitanju je Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 čipset, napravljen u 4-nano metarskom procesu. Čipset ima jedan Kryo Prime procesor, četiri Kryo Gold jezgra i tri Kryo Silver jezgra uz Adreno 732 GPU. A ova konfiguracija je pružila vrhunske karakteristike negde u nivou Snapdragon 8s Gen 3 čipseta. To znači da po ovoj ceni ni na jednom drugom telefonu nećete dobiti ovakve performanse. Sve igre radile brzo, bez štucanja i ikakvih problema uz visok FPS. Moćne performanse se posebno vide kod GPU jedinice, odnosno veoma jake grafike.

Kod zahtevnih igara telefon se jeste grejao, ali to znači da je uz pomoć vapor chamber sistema hlađena kućište uspešno hladilo čipset, pa nismo primetili nikakva usporavanja čak ni kod veoma zahtevnih zadataka.

realme navodi da su dizajnirali sistem hlađenja sa 9 slojeva koji će efikasno hladiti čipset, ali uz umanjen osećaj toplote. I zaista neće biti jedne problematične tačke na telefonu koja je neprijatno topla.

Telefon je opremljen sa 8GB RAM-a i 256 GB memorije i realme se tu nije proslavio, ali, ponegde je moralo da se uštedi da bi cena uređaja bila tako povoljna.

Realme GT 6T dolazi sa instaliranim Android 14 operativnim sistemom i Realme UI 5.0 uz garantovne četiri godine unapređenja operativnog sistema, što je dosta dobro.

Softverski je omogućeno i podešavanje performansi u okviru geek power tuning-a. Tako možete da CPU i GPU brzinu kontrolišete u zavisnosti od zahteva aplikacija. Sve to će gejmeri itekako umeti da iskoriste.

I na kraju dolazimo do kamere. Dva su objektiva sa zadnje stane – glavna kamera koristi Sony LYT600 senzor od 50 megapiksela sa otvorom blende f/1.88 a tu je i ultraširoka kamera od 8 megapiksela. Telephoto objektiva, koji se našao na modelu GT 6, ovde nema.

Sama konfiguracija kamere ukazuje da ona nije nešto što će ovaj model izdvojiti i ne može da se nosi sa najskupljim modelima ni karakteristikama ni rezultatima, ali dovoljno je dobra za 90 posto situacija.

Aplikacija je dosta standardna, a ima tu i naprednih opcija poput duge ekspozicije ili street režima sa raznim filterima.

Po danu, glavna kamera je pružala lepe kadrove, dobre oštrine i prirodnih boja. Dovoljno je detalja a realme algoritmi će pokušati da izoštre slike dosta agresivno. Rezultat biti atraktivniji za društvene mreže, ali će na većim ekranima delovati manje ubedljivi. Velikoj većini korisnika ova kamera će biti više nego dovoljna.

Kod slabijeg svetla, kamera će često produžiti ekspoziciju pa je potrebno da mirno držite telefon, ili ćete dobiti nešto mutnije snimke.

Ultraširoka se ponašala slično kao i selfie kamera pa je uz lošije svetlo davala i više šuma uz slabiju dinamiku, ali čak i one su obavile posao.

Video snimci su dobri iako se mogu uočiti duhovi kod brzog pomeranja kamere ili objekata u kadru, ali nije bilo štucanja i seckanja. Takođe, omogućeno je zumiranje tokom snimanja i to deluje fluidno.

Što se tiče baterije ona je kapaciteta 5.500 mili amber sati i među boljima je u ovom trenutku, što znači da telefon lako može da izgura dan i po i to uz agresivno korišćenje. Podržano je punjenje od čak 120W, ali nažalost realme više u Evropi ne daje punjače uz telefone i mnogi ljubitelji brenda neće to baš dobro prihvatiti. Za punjenje do 50 posto je potrebno svega 10 minuta a do 100 posto je oko 30.

Telefon se na našem testu ponašao veoma stabilno, predvidivo i uopšte odavao utisak mnogo skupljeg uređaja nego što zapravo jeste.

realme GT 6T se prodaje u Srbiji po ceni od oko 470 evra.

bitsyu