Ako su vam pre svega važni izgled i kamera telefona onda bi realme 12 Pro mogao da vam bude zanimljiv. Urednici Domino Magazina su ga testirali.
Na prvi pogled, model izgleda identično kao i realme 12 Pro+, sa zakrivljenim ekranom i veganskom kožom sa zadnje starne.
Kućište sjajno leži u ruci, veštačka koža se ne kliza i izgleda luksuzno, poput nek skupe torbice ili novčanika.
Glavni dizajnerski detalj i ovde je svakako segment sa kamerama, na kome se vide objektivi.
Oko svetlucavog ostrva koje se presijava u zavisnosti od ugla je metalan detalj, prsten koji nesumnjivo podseća na luksuzne satove. I baš oni su bili inspiracija za dizajn telefona serije 12 Pro. Prsten je inače napravljen uz pomoć CNC mašine i 300 prezicnih linija u procesu.
Inače, na dizajnu su zajedno radili realme Design Studio i Ollivier Savéo, poznati dizajner satova iz Francuske. Model realme 12 pro dolazi u dve boje Submarine Blue i Navigator Beige i obe asociraju na satove.
Kućište telefona je tanko i lagano sa svega 190 grama, a uz to otporno na vodu i sertifikano u okviru IP 65 standarda, pa će izdržati vodu pod malim pritiskom, ali ne i dublje potapanje.
Sa prednje strane kućišta je ekran dijagonale 6.7 inča i to OLED sa osvežavanjem od 120Hz i rezolucije FHD+. Osvetljaj koji pruža je 800 nita i biće čitljiv na direktnom suncu. Karakteristike mu nisu u samom vrhu, ali ipak bi trebalo napomenuti da se radi o telefonu srednje klase i da je realme kod određenih karakteristika ipak morao da napravi određene kompromise kako bi sačuvali nisku cenu i omogućili da neke druge karakteristike budu naprednije.
A jedna od njih je – kamera. Što je ogromnoj većini korisnika, pogotovo mladih, upravo i najvažnija stvar. I baš tu je i glavna razlika u odnosu na skuplji model serije 12 pro. realme je ovde odabrao veoma zanimljiv koncept sa tri kamere. Glavna kamera sa Sony senzorom je rezolucije 50 megapiksela, a pored nje su ugrađene ultraširoka kao i telephoto kamera takođe sa Sony senzorom. Ona ima povećanje od 2 puta (u odnosu na glavnu) i pruža žižnu daljinu od 47mm. I baš zbog toga i odličnog Sony senzora pruža pregršt mogućnosti za snimanje bukvalno svega i na našem testu smo uvek radije njom slikali. Žižna daljina od 47mm je najpribližnija onome što vidi ljudsko oko a objektivi te žižne daljine su dugo bili najuniverzalniji izbor za snimanje bilo čega. Podržan je i četvorostruki zum bez gubitka kvaliteta i slažemo sa tom realme konstatacijom. Odnosno, nećete videti bilo kakvo smanjenje oštrine uz četvorostruko povećanje koje se dobija jednostavnim kropovanjem osnovnog snimka telephoto kamere.
Kvalitet snimaka je veoma dobar, a posebno se ističe oštrina pogotovo tokom dnevnih snimaka, ali uz nešto slabiju dinamiku. Glavna kamera se ipak pokazala bolja kod noćnih snimaka uz manje šuma i bolji kolorit.
Ultraširoka i selfie kamera su bile upotrebljive ali se ne ističu, što je obično i slučaj kod većine drugih proizvođača, pogotovo u srednoj klasi.
Kamera je opremljena i dodatnim funkcionalnostima poput naprednih algoritama za snimanje noću, koji u većini situacija rade dobro. Samo ponekada će se previše potruditi i izoštriti noćna svetla do te mere da će izgledati neprirodno. Podržano je snimanje meseca uz atraktivne rezulate a tu je i režim za snimanje noćnog neba koji će produžiti ekspoziciju na više minuta pa ćete videti pregršt zvezda. Za ovaj kadar je potrebno da telefon postavite na stativ ili čvrstu podlogu i sačekate. Rezultati su impresivni, pogotovo ako nema mnogo svetlosnog zagađenja i ovaj režim nas je oduševio još prošle godine a sada sa novim senzorima radi još bolje.
Ističemo i filmske portrete kao i filtere na kojima je radio oskarom nagrađeni kinematograf Claudio Miranda.
Kamera radi brzo i fluidno dovoljno je da odaberete neke od brojnih režima koje pruža aplikcija i dobićete atraktivan kontent i to pre svega za društvene mreže.
Što se tiče video zapisa, podržano je snimanje do 4k sa 30 slika u sekundi. Snimci su solidni, iako bi optička stabilizacija mogla da bude nešto bolja. Moguće je snimanje uz unapređenu stabilizaciju ali samo u full HD rezoluciji sa 60 slika u sekundi. Tada će snimci biti mnogo atraktivniji iako je cena – niža rezolucija.
Pored kamere, druga razlika u odnosu skuplji model je procesor. Ovde sve pokreće Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 sa 4 jezgra i veoma dobre efikanosti. Ovaj procesor međutim nije u samom vrhu po performansama, ali je više nego dovoljan za većinu aplikacija, koje su radile fluidno i bez štucanja i problema. Ukoliko su vam igre najvažnije, onda je ipak realme 12 Pro + bolji izbor.
Tu je i 12GB radne memorije i 256 GB za skladištenje a kako je realme obično vrlo ažuran već je fabrički ugrađen Android 14.
Naravno omogućeno je brzo punjenje i to od 67 wati a punjač je očekivano u kompletu, baš kao i zaštitna maska. Baterija je kapaciteta 5.000 mah i moći će da izdrži i 2 dana uz prosečno korišćenje.
realme je model 12 Pro zamislio kao telefon sledeće generacije pre svega namenjen za mladi koji stvaraju vizuelne sadržaje. Uz više nego konkurentnu cenu od 52.999 dinara, luksuzan izgled i brzo punjenje uz već solidnu bazu realme fanova ovaj model će itekako pronaći svoje mesto na konkurentnom tržištu srednje klase.