Test: Motorola Edge 50 Ultra – Najjači u seriji

Motorola-Edge-50-Ultra-test-telefona
Motorola-Edge-50-Ultra-test-telefona

Ako tražite flagship, iako ne po najvišoj ceni, Motorola Edge 50 Ultra telefon bi mogao da vam bude zanimljiv, zato što ćete dobiti skoro sve vrhunske karakteristike. Tu je premijum dizajn koji bez ikakve dileme odgovara najboljim modelima današnjice.

Dimenzije uređaja su određene ekranom od 6.7 inča, što znači da je telefon nešto manji od standarnih flagship modela. A uz tanko kućište i zakrivljene ivice, deluje veoma elegantno, luksuzno i lepo stoji u ruci. Osećaj tokom korišćenja je definitivno među najboljima do sada. Mi smo isprobali crnu verziju sa veganskom kožom a pored nje su tu još dve boje u opticaju kao i model sa drvenim leđima, što je novitet koji smo videli uživo na predstavljaju serije u Beogradu i moramo priznati da nam se dopala i ta verzija.

Telefon je dežak svega 197 grama što je za oko 30 do 40 grama lakše od najvećih konkurenata i to se oseća u ruci ili džepu.

Odmah je jasno da su tu stereo zvučnici uz gornji hibridni drajver. Zvuk je bio solidan iako ne najglasniji i uz nešto manje ubedljiv bas. Trebalo bi napomenuti da je telefon otporan na vodu i to po IP68 standardu, što znači da će izdržati prašinu ali i vodu do dubine od 1.5 metara na 30 minuta. Bolje od toga nema u ovom trenutku ni na jednom modelu.

Metalna lajsna deluje čvrsto, a pozadina dosta robusno, iako će veganska koža pomalo privlačiti prašinu.

Ostrvo sa kamerama je lepo uklopljeno, ne bode oči, ne štrči i dosta je diskretno. Možemo reći da je ovo jedan od lepših telefona u ovom trenutku u ponudi.

Ekran dijagonale 6.7 inča je P-OLED zakrivljenih ivica. Preko njega je vrlo otporno Gorilla Glass Victus staklo, što znači da će telefon biti dosta dobro zaštićen od grebanja pa i padova.

Rezolucija je 1220 x 2712 piksela a osvežavanje do 144Hz. Podržan je HDR10+ content ali ne i Dolby Vision.

Ekran je zapravo fantastičan, veoma oštar, izrazito svetao i jako prijatan za korišćenje. On je bez dileme jedna od najboljih osobina ovog uređaja, kao i jedan od najboljih u kompletnoj ponudi telefona.

Maksimalan osvetljaj po specifikacijama je 2.500 nita, ali subjektivan osećaj je među najboljima do sada iako rezolucija nije među najvećima.

Zamerka se odnosi na always on režim koji jednostavno nije podržan, što je verovatno posledica toga da ekran nije LTPO koji omogućava da se osvežavanje spusti na 1Hz, što je neophodno za uštedu potrošnje.

Nema mnogo korisnika kojima će to zaista smetati, ali ponekome i hoće, pa obratite pažnju.

Čitac otiska prsta ispod ekrana je dobro postavljen i radio brzo ali je zahtevao da postavite prst tačno na za to određenu površinu, pa čak prilikom treniranja prvi korak podrazumeva da potvrdite da ste ga pronašli na ekranu.

Što se tiče kamera sistem se sastoji od tri objektiva, što je najčešća konfiguracija i podrazumeva širokougaonu kameru od 50 megapiksela, ultraširoku iste rezolucije i telephoto sa senzorom od 64 megapiksela.

Aplikacija kamere je minimalistička, brza i vrlo korektna. Pored osnovnih funkcija nudi i neke napredne poput duge ekspozicije spot color, režima za izdvajanje boje u kadru ili brzog skeniranja dokumenata.

Portretski režim nudi i podešavanje zamućenja pozadine kao i izbor žižne daljine u milimetrima, što je sve asocijacija na profi fotografiju.

Motorola je na seriji radila sa Pantone što znači da će ekran, ali i kamera pružiti veoma realan prikaz.

Glavni senzor sa blendom f1.6 pruža vrlo dobre rezultate u većini situacija. Slike su prirodne, dobre dinamike i solidne oštrine sa lepim detaljima. Za naš ukus izoštravanje je previše naglašeno, što će se posebno videti na većim ekranima. Sa druge stane, na društvenim mrežama će zato većina kadrova delovati atraktivnije. U noćnim uslovima, algoritmi će lepo obraditi sve delove kadra pa neće biti savim crnih površina, ali ni onih detalja sprženih veštačkim osvetljenjem. Sve u svemu, u 90 posto situacija dobićete kvalitetne fotografije. Ipak kod pomeranja objekata u kadru ili pomeranja same kamere ponekada će scena biti mutnija. Takođe, telefon neće baš uvek prepoznati šta bi trebalo da se izoštri, ali ovo se u manjoj ili većoj meri dešava i drugim uređajima. Korisnici mogu da koriste Auto Enhance opciju koja će moći dodatno da ulepša slike, ali mi ipak preskačemo ove dodatne intervencije algoritama

Telephoto objektiv donosi trostruko optičko povećanje uz blendu f/2.4. Na našem testu je pravio vrlo lepe kadrove po dnevnom svetlu, ali će donekle omanuti tokom noćnih snimaka. Ipak, ovaj mali nedostatak ne izlazi iz okvira klase od oko 1000 evra. Iako će dinamika biti nešto slabija, oštrina će biti dobra, ali naravno treba računati na produženu ekspoziciju i obezbediti što stabilnije držanje.

Telephoto kamera nam se zapravo dopala i rado smo njom slikali, zato što daje lepe, prirodne kadrove uz prirodniju perspektivu u odnosu na široki i ultraširoki objektiv.

Kao i kod skoro svih modela koje smo do sada testirali, ultra široka kamera daje najslabije rezultate, uz manje detalja i problematičnom obradom svetla, kako direktnog tako i onog u mračnijim kadrovima.

Selfie kamera je dobra, iako ona posebno iz nekog razloga veštački izoštrava detalje, što i nije bilo neophodno imajući u vidu veliku rezoluciju od 50 megapiksela i ovog senzora.

Kvalitet video snimaka je značajno unapređen kako u odnosu na prethodne serije tako i na model Edge 50 Pro koji smo već testirali. Podržano je snimanje do 4K uz 60 frejmova u sekundi, kao i 1080P do maksimalnih 960 frejmova u sekundi čime se dobija slow motion.

Stabilizacija je dosta dobra, nema duhova u kadru ni nekog upadljivog štucanja. Prelazak na različite objektive je relativno fluidan tokom snimanja. Tu je i nešto što Motorola zove Adaptive Stabilization, koja prilagođava režim vašim pokretima i držanju telefona uz pomoć veštačke inteligencije. Naš utisak je svakako bio pozitivan na temu video snimaka.

Edge 50 Ultra model pokreće Snapdragon 8s Gen 3 procesor, koji je nešto slabiji u odnosu na najmoćniju Snapdragon verziju koja se nalazi u ostalim Ultra modelima drugih proizvođača. I pored toga, telefon je radio brzo i bez štucanja ili drugih usporavanja tokom standardnog korišćenja.

Iako nije u samom vrhu, pre svega sa grafičke strane što je važno gejmerima, čipset je među bržima danas a dodatna dobra strana je što je štedljiv po pitanju baterije. I pored toga, telefon će se poprilično grejati kod veoma zahtevnih zadataka, odnosno igara ili recimo obrade videa.

Što se tiče memorije tu je 16 GB Rama i 1 TB za skladištenje što je u samom vrhu ponude i tu Motorola nije štedela pa je moramo pohvaliti.

Sa softverske strane, sve pokreće Android 14 uz Motorola Hello UI skin, koji je prilično sveden, pa je ovo najpribližnije Androidu kao takvom odnosno Google Pixel telefonima.

Loša strana je što ćete dobiti svega 3 godine Android unapređenja i 4 godine bezbednosnih zakrpa. Takođe, nema vremenskog okvira pa nije jasno kada će stići nove verzije a nažalost Motorola se tu nije proslavila do sada po pitanju ažurnosti i brzine.

Posebna pažnja je posvećena veštačkoj inteligenciji i korisničkim iskustvom koje je značajno unapređeno. Tako ćete moći da sami pravite wallpapere uz pomoć generativne AI, ali i da recimo povežete telefon sa računarom i preuzmete kontrolu, što može da bude dosta zgodno.

Za to je potrebno instalirati Smart Connect i onda telefon možete da koristite kao eksternu web kameru ili da fajlove kopirate kontrolama sa računara uz druge brojne opcije a podizanje funkcionalnosti.

Povezivanje je lako i naša preporuka je da iskoristite ove mogućnosti.

Tu je i Magic Canvas – kreativna funkcija koja vam omogućava generisanje slika na osnovu vaših tekstualnih opisa, kao i režim za digitalnu detoksikaciju u okviru koga možete da koristite samo odabrane aplikacije, što uopšte nije loše.

Na kraju, dolazimo do punjenja i baterije. Kao što smo već rekli podržano je punjenje od 125 wati a punjač se dobija u kompletu i to je ogromna prednost u odnosu na konkurenciju. Do 100 posto ćete stići za oko 20 minuta na punjaču ili čak manje. Podržano je i bežično punjenje do 50W, a telefon može da puni druge uređaje i to snagom od 10w. I ovo su nevevatne brzine koje uz punjač u kompletu mogu da same po sebi budu dovoljna preporuka za kupovinu.

Baterija je kapaciteta 4.500 mili amper sati što je pre svega zbog elegantnog dizajna manje od proseka, ali dobra optimizacija i štedljiv procesor su učini da nećete to primetiti. Telefon će lako izdržati ceo dan korišćenja bez punjenja.

Subjektivan utisak je bio dobar – telefon odlično izgleda, lepo leži u ruci a softverski je prijatan za korišćenje i dosta brz. Super brzo punjenje, fantastičan ekran i solidna kamera sa telephoto zumom i mnogo memorije su dovoljna preporuka da ovaj modele uzmete u razmatranje.

Cena Motorola Edge 50 Ultra u konfiguraciji 16GB/1TB u Srbiji je 129.999 dinara.

bitsyu