Test: Honor 200 Pro – Šampion fotografije

honor-200-pro-telefon
honor-200-pro-telefon

Ono što ćete prvo primetiti kod Honor 200 Pro je dizajn. Kućište je tanko a zaobljene ivice su učinile da izgleda još elegantnije, odlično leži u ruci i lako će skliznuti u džep uskih farmerki. Leđa od stakla su u sedefastom finišu i deluju luksuzno, a dostupne su tri boje uređaja. Ali, ono što sve izdvaja je segment sa kamerama u elipsiodnoj formi i ovako nešto nismo viđali kod drugih proizvođača. Sve upotpunjuje trodimenzionalni srebrni prsten koji okružuje ostrvo kamere i izgleda dosta skupo. Otisci prstiju se neće videti na telefonu ali je cena dizajna to što je klizav, pa svakako savetujemo da koristite zaštitnu futrolu.

Još od modela Honor 50 ova serija je dizajnom malo više naginjala ženskih korisnicama i čini mi se da je i sada tako upravo zbog prefinjenog izgleda i elegantnog kućišta. Sa gornje strane kućišta ćete primetiti otvore za zvučnike, što znači da je podržana prava stereo reprodukcija bez hibridnog gornjeg zvučnika, a odmah pored je i infracrveni predajnik za univerzalni daljinski i sve više nam se dopada ovaj mali dodatak.

Lajsna je plastična i čini se da na tom detalju proizvođači dosta štede u procesu proizvodnje, ali ceo telefon deluje dosta čvrsto i vrlo kvalitetno urađeno. Ima razlike u odnosu na Magic 6 Pro flagship koji čim ga uzmete u ruku shvatite koliko je moćan, ali ni Honor 200 Pro ne zaostaje mnogo. I odmah je jasno da je Honor 200 Pro uređaj usmeren na višu klasu i pre će konkurisati recimo Samsungovim S24 modelima nego A55, ali po nižoj ceni. Pored luksuznog dizajna i druge karakteristike u velikoj meri su ispratile ovu ambiciju.

Honor 200 Pro tako ima vrlo svetao ekran dijagonale 6.78 inča, dakle među većima u ponudi. Podržava osvežavanje do 120 Hz uz 4000 nita svetla i rezoluciju 1224 x 2700 piksela. Brzina osvežavanja može dinamički da se menja između 60Hz i 120Hz, u zavisnosti od toga šta radite. Ekran je dobar, vrlo oštar i solidno svetao ali nije toliko impresivan kao neki LTPO paneli koji mogu da spuste osvežavanje sve do 1Hz. Čini mi se da je ekran nešto više zakrivljen nego kod modela Magic 6 Pro, pa će biti skloniji slučajnim dodirima sa strane, ali ćete dobiti istovremeno i vrlo prijatan osećaj u ruci uz odličan dizajn.

Otisak prsta je ispod ekrana i radio je odlično iako je postavljen baš nisko što očitavanje prsta uz držanje jednom rukom čini pomalo nezgodnim.

Honor je takođe dodao brojne funkcije koje će štititi oči korisnika.

Ekran pruža vrhunsku brzinu zatamnjivanja od 3840Hz i tu nadmašujući neke od najskupljih vodećih modela na tržištu. Ako ne znate o čemu se radi, ova tehnologija u suštini obezbeđuje nisko treperenje na svim nivoima osvetljenosti, kako bi se smanjilo naprezanje očiju. To je posebno važno kod slabijeg osvetljenja. Zamislite da gledate pravo u baterijsku lampu u mraku. Ova tehnologija sprečava upravo to.

Ugodnost za oči je potvrđena TÜV standardima. Telefon će takođe i optimizovati boje ekrana na osnovu ambijentalnog svetla a tu je i funkcija koja uz pomoć veštačke inteligencije smanjuje plavo svetlo u večernjim satima što unapređuje kvalitet sna.

Nekoliko dana smi koristili telefon i zaista, što se tiče ekrana, čitljivosti i uopšte celokupnog korisničkog iskustva Honor pruža najbolje iskustvo koje možete da dobijete.

Honor opisuje 200 Pro kao „majstora portreta“, što znači da su kamere glavni adut i to pogotovo za snimanje ljudi. A ovaj model ima vrlo ozbiljnu hardversku konfiguraciju da to i potvrdi argumentima.

Sa zadnje strane ćete videti tri objektiva i to glavnu kameru od 50 MP sa senzorom od 1/1,3 inča, telefoto od 50 MP i ultraširoku kameru od 12 MP sa mogućnošću makro fokusiranja. Sa prednje strane je širi otvor na ekranu gde je selfie kamera kao i dodatni senzor dubine. Nažalost, ovde nema biometrijskog senzora za prepoznavanje lica kao kod Magic 6 Pro modela, što je prava šteta, zato što će prepoznavanje lica biti za nijansu sporije i nemoguće u mraku. Telephoto kamera pruža povećanje od 2.5 puta što je savršeno za snimanje atraktivnih portreta.

Aplikacija kamere je klasična Honor, radi brzo i osnovnim funkcijama se lako pristupa. Ipak, mlađim korisnicima će verovatno biti previše konzervativna uz nedostatak nekih naprednijih funkcija za kreiranje contenta. Ono što iznenađuje je da ni ovde nema režima za dugu ekspoziciju koji je postao poprilično standardna opcija kod većine drugih brendova. Obezbeđeno je ipak usporeno i ubrzano snimanje, kao i pro režim u okviru koga možete ručno da podesite sve parametre.

Ali, ono što Honor 200 Pro svakako izdvaja su portreti pa u okviru ovog režima možete da menjate dubinsku oštrinu a tu su i filteri razvijeni sa Studiom Harcourt iz Pariza. Ovaj cenjeni fotografski studio ima stogodišnje iskustvo u snimanju poznatih faca i zajedno sa Honorom su analizirali na hiljade fotografija kako bi portreti snimljeni telefonom imali taj legendarni stil. Kako bi se dobilo posebno svetlo boje i uopšte igra svetlo, vidi se AI intervencija na snimcima a rezultati su zaista zapanjujući portreti, kakve nismo viđali na drugim telefonima.

Što se tiče upotrebe različitih objektiva glavna kamera daje najimpresivnije rezultate u svim uslovima a to se posebno vidi pri slabom osvetljenju, gde veći senzor dolazi do izražaja, pa ćete bez problema moći da slikate čak i uz vrlo slabo svetlo, odnosno noću i dobićete svetle i oštre kadrove.

Telefoto od 2,5 putaje takođe impresivan. Uvek radije slikamo većom žižnom daljinom, zato što daje manje izraženu perpektivu pa i realnije kadrove. Ovde je ona u ekvivalentnu od oko 70mm i to je odlično za snimanje pre svega portreta ali će moći da se koristi i za mnoge druge situacije pre nego širokougaona, pogotovo preko dana, uz dovoljno svetla.

Digitalno povećanje je ograničeno na 50 puta i biće vrlo dobro do recimo desetak puta. Pri maksimalnom povećanju će se videti da algoritmi veštački izoštravaju detalje ali manje nego kod modela Magic 6 Pro čini mi se.

Ultra-široka kamera daje 16 mm ekvivalentne žižne daljine, što je više nego kod većine konkurenata i sa autofokusom pa omogućava i bolje rezultate od nekog proseka klase.

Selfi kamera ima visoku rezoluciju od 50 megapiksela ali čini mi se da nema autofokus, što je pomalo razočaravajuće. Bila je u redu, ali možda smo očekivali nešto više, zato što je ona važna pogotovo u ovom segmentu.

A posle nekoliko dana slikanja i stotina kadrova koje smo zabeležili glavna stvar je režim portreta uz filtere koji stižu u kompletu.

Harcourt Classic snima prepoznatljive crno-bele slike ovog poznatog studija. Harcourt Color je sličan efekat, ali u boji. Dok Harcourt Vibrant obrađuje boju slično kao u normalnim režimima kamere i gubi deo te vintage privlačnosti koju pružaju drugi režimi. Filteri se lako menjaju i vrlo brzo ćete moći da ispucate seriju i pronađete najbolji kadar.

Rezultati su zaista zanimljivi iako će algoritam ponekada, pogotovo tokom slabijeg osvetljenja pobrkati šta bi trebalo da se zamuti. Ovo se dešava retko a i pored toga ovo jeste jedna od boljih kamera na telefonima za snimanje portreta bez trunke dileme. Takođe, ovi efekti neće raditi uz selfie kameru što je šteta.

Po pitanju video zapisa, Honor 200 Pro podržava snimanje do 4K sa 60 kadrova u sekundi na glavnoj i telefoto kameri, dok ultraširoka i selfi kamera daje maksimalnu brzinu od 4K sa 30 kadrova u sekundi. Stabilizacija je odlična a Honor daje mnoštvo funkcija za video snimke. Kvalitet snimaka je u samom vrhu visoke srednje klase i malo šta im se može zameriti.

Honor 200 Pro pokreće Snapdragon 8s Gen 3 čipset koji za veliku većinu situacija donosi flasghip karakteristike ali po nižoj ceni. U odnosu na 8 Gen 3 glavna razlika je niži radni takt jezgra i slabija grafika, pa ekstremni gejmeri treba da obrate pažnju na to. U svakodnevnoj upotrebi telefon deluje vrlo brzo i aplikacije se glatko, bez štucanja i čekanja. I grafički zahtevne igre su radile sasvim dobro. Telefon se jeste zagrevao kod ekstremno zahtevnih aplikacija ali u granicama normalnog.

Sve pokreće Magic OS 8.0 uz Android 14. Honorov operativni sistem poprilično odstupa od standardnog Androida, ali su sva unapređenja na visokom nivou, vrlo intuitivna, stabilna i Honor Magic OS sada jedna od najboljih nadogradnji koje postoje. Tu je AI, kao i neki diskretni dodaci koji će dodatno povećati funkcionalnost a tu se ističe Magic Portal za brzo deljenje sadržaja. Magic Capsule diskretno omogućava pregled raznim informacijama kada su najpotrebnije.

Kompletan utisak je da će svi ti AI dodaci biti tu baš kada vam treba, ali bez nepotrebnog opterećivanja i bombastičnosti i zato veoma cenimo Honor telefone.

Što se tiče baterije Honor 200 Pro je jedan od šampiona u segmentu. Kapacitet baterije 5200 mAh i u pitanju je silicijum-karbonska, koju je i razvio Honor. Pokazala se impresivno i telefon će lako izdržati duže od jednog dana.

Podržano je punjenje do 100 wati i bežično punjenje do 66 W što znači da dobijate 60 posto za svega 15 minuta i 100 posto za oko 40 minuta. Nažalost, punjač ne stiže u kompletu.

Jedan od glavnih utisaka je da postoji mnogo sličnosti između ovog telefona i Honorovog vodećeg modela Magic 6 Pro, koji je sigurno jedan od dva ili tri najbolja telefona ove godine. Ako ste ga želeli ali cena nije odgovarala vašem budžetu, onda je 200 Pro odlična alternativa.

bitsyu