Na testu: Xiaomi 14T Pro – Opasno moćan telefon

xiaomi-14t-pro-telefon-recenzija
xiaomi-14t-pro-telefon-recenzija

Xiaomi 14T Pro je jači model u seriji i doslovno u svim karakteristikama može da se nosi sa većinom flagship modela, a u mnogima je i bolji. To znači da ima jedan od najbržih procesora danas, pregršt memorije, jako brzo punjenje, odlične Leica kamere i veštačku inteligenciju.

Evo kako je prošao na našem testu.

Dizajn i još više kvalitet izrade telefona odmah ukazuju da se radi o uređaju za koji Xiaomi ima velike ambicije. Iako pripada višoj srednjoj klasi, ovaj telefon je napravljen da se nosi sa značajno skupljim modelima. Leđa su od stakla, lajsna je metalna i sve je veoma dobro sklopljeno, utegnuto, čvrsto. Dizajn može da vam se dopada ili ne, ali odaje luksuzan, strog i poslovičan utisak.

Xiaomi opisuje dizajn leđa epitetom 3D, i zaista ovde ćete videti blago zakrivljenje stakla. Kamere su upadljive ali ne previše ispupčene, a tu je i diskretan Leica logo, ugraviran u metalnu pločicu za objektive.

Iako Xiaomi navodi da je metalni okvir telefona jači za 116 posto u odnosu na prošlogodišnji model, zbog stakla sa obe strane svakako bi trebalo da koristite futrolu koja stiže u kompletu i ne razmišljate o tome da li će vam telefon ispasti. Kućište je inače otporno na vodu i prašinu uz IP68 standard, odnosno i po tom pitanju je u samom vrhu ponude.

Sa prednje strane je odličan ekran dijagonale 6.67 inča, što je baš taman, ni previše velik ni previše mali. U pitanju je AMOLED maksimalnog osvetljaja od 4.000 nita. Osvežavanje je do 144 Hz i iskustvo koje je pružao je veoma prijatno. Čak i 120 Hz je pružalo glatko i živopisno iskustvo gledanja ili igranja a boje su prirodne, jarke i bez zamerki. Dovoljno je svetao da ga koristite u bilo kojoj prilici a refleksije su dosta dobro rešene. Rezolucija ekrana je 1220 x 2712 što daje 446 tačaka po inču.

Čitač otisaka prsta je radio baš kako treba, kao i biometrijsko prepoznavanje lica.

Leica i Xiaomi su kod prošlogodišnje serije 13T postavili visok standard za kameru telefona srednje klase i ovog puta su zajedničkim snagama dodatno sve unapredili.

Aplikacija kamere je praktično ista kao kod ostatka serije 14, uz neka ograničenja u odnosu na Ultra model. Dobra stvar je da je zadržala istu munjevitu brzinu koju nismo videli ni kod jednog drugog proizvođača pa ćete i ovde moći da snimite nekoliko fotografija u jednoj sekundi i telefon ni u jednom trenutku neće usporiti. I to je zaista impresivno.

Što se tiče snimanja fotografija imate izbor između dva osnovna režima Leica Authentic i Leica Vibrant. Razlike su minimalne a Vibrant daje nešto punije boje. Pored toga, tu su i drugi Leica režimi inspirisani njihovim legendarnim kamerama i stvarno ćete lako dobiti veoma atraktivne kadrove, samo njihovom promenom.

Tu su i posebni režimi za portrete a ima i naprednih opcija poput duge ekspozicije u više verzija ili mogućnosti snimanja noćnih scena.

Kamera ima tri objektiva i to ultraširokougaoni, glavni i telephoto. Prvi ima rezoluciju od 12 megapiksela a druga dva, važnija, od 50. Žižne daljine su tako 15mm, 23mm i 60mm , što znači da telephoto pruža povećanje od 2.6 puta. Pored toga u aplikaciji ćete dobiti i mogućnost dvostrukog povećanja uz korišćenje glavnog senzora, što je uvek dobro rešenje, pogotovo kada nema dovoljno svetla. U svim drugim situacijama telephoto je zbog univerzalne žižne daljine pružao vrlo lepe kadrove.

Ultraširoka kamera je očekivano bila najlošija, ali uz dovoljno svetla poslužiće za slikanje pejzaža, zgrada ili scena u kojima želite da sve deluje pomalo uvrnuto. Selfie kamera je bila u redu, ali samo uz dovoljno svetla.

Ističemo Xiaomi Light Fusion 900 senzor na glavnoj kameri koji iz Leica optiku daje zaista impresivne rezulate. Sa otvorom blende od f1.6 pružao je dovoljno svetla da kadrovi budu svetli, oštri i vrlo atraktivni u svim prilikama.

Slično je bilo i sa telephoto, ali je on zahtevao nešto više svetla.

Xiaomi kamere nastavljaju da podižu standarde u svakoj cenovnoj klasi.

Oštrina je tako veoma dobra u svim uslovima, a noćni snimci su zaista odlični čak i slikani iz ruke. Čak i duga ekspozicija može da se snimi bez stalka, što je takođe posledica asistencije veštačke inteligencije koja radi u pozadini.

A kada smo kod toga, Xiaomi je seriju 14T opremio brojnim AI dodacima i novitetima.

Sada je dostupan Google Gemini asistent, a tu su i unapređenja koje je Xiaomi sam razvio.

Gemini smo već isprobali na novom Google Pixel uređaju i ovde će raditi identično. Možete da birate da li ćete joj se obraćati glasom ili tekstom i podržan je srpski jezik za komunikaciju što će mnogima biti značajno.

Podržan je i Circle to Search, koji će raditi isto kao na Google i Samsung telefonima i ova opcija se pokazala kao korisna, laka za korišćenje i čini nam se da je već dobro prihvaćena kod brojnih kupaca ovih uređaja, pa je svakako dobro što se Xiaomi pridružuje ovom klubu.

Xiaomi je i samostalno radio na AI servisima.

Što se tiče obrade slika, sada u nekoliko koraka možete da obrišete ljude ili objekte sa vaših fotografija. Dovoljno je da uđete u editor, odaberete AI funkcije koje želite i aplikacija će sama prepoznati osobe ili objekte u kadru. Kada je pozadina uravnotežena i homogena ovo radi fantastično dobro. Ali, kada su iza osoba neki nepravilni oblici sve će biti malo lošije, ali to je i logično. U većini situacija ipak ćete moći da dobijete zanimljive i atraktivne rezultate.

AI Film čini stvaranje filmskih kratkih video zapisa jednostavnim, a možete i da ukucate šta želite da dobijete. Za sada se to svodi na obogaćivanje videa muzičkom pozadinom i kratkim uvodom ali verujemo da će i tu doći do unapređenja u budućnosti. AI Portrait generiše personalizovane avatare, omogućavajući korisnicima da lako prikažu svoj jedinstveni stil.

Posebno nam se dopada Xiaomi funkcija AI prevođenja, pa ćete dobiti titlove svega što se čuje sa mikrofona ili sistemskog zvuka. A to znači da neće biti filma ili serije bez titlova.

Nažalost, sprski ili hrvatski još uvek nisu podržani, ali nadamo se da će se to promeniti uskoro čim će ovi telefoni zaista pružiti još više funkcionalnosti.

Xiaomi inače sprema novi HyperOS i tu ima prostora za dalja unapređenja. Operativni sistem radi munjevito brzo i verovatno je najbrži danas, ali ima nekih sitnih bagova koje bi bilo lepo da vidimo sređene.

Sem tih sitnica, sve radi vrlo stabilno, logično i predvidivo.

Inače, sve pokreće MediaTek Dimensity 9300+ čipset, koji je u samom vrhu perfomansi. A to znači da je u nekim aspektima brži čak i od Snapdragon 8 Gen 3. Procesor je zver, a uz 12 GB memorije i čak jednim terabajtom za skladištenje celokupan paket daje maksimalne performanse koje će biti dovoljne svima, čak i onima koji će telefon koristiti pre svega za igre ili snimanje i obradu video materijala.

Xiaomi je ugradio 3D IceLoop sistem hlađenja za efikasniju disipaciju toplote sa čipseta. Telefon se jeste grejao prilikom maksimalnog opterećenja, ali to je cena visokih perfomansi.

Kapacitet baterije je 5.000 mAh, a podržano je veoma brzo punjenje do 120W i 50 W bežično. Baterija je izdržala jedan dan uz relativno normalno korišćenje, ali će u slučaju jačeg opterećenja morati da se dopuni i pre večeri. Veći kapacitet bi ovde bio pohvalan, kao i malo više predvidivosti, zato što smo imali utisak da je baterija ponekada potrajala neočekivano dugo, a ponekada smo sa 70 posto vrlo brzo pali na dvadesetak posto. Inače, uz adekvatan punjač do 100 posto ćete napuniti bateriju za svega oko 20 minuta, a bukvalno za par minuta ćete dobiti sate autonomije.

Sve u svemu Xiaomi 14T Pro dobija najviše ocene u bukvalno svakom segmentu – od super brzog čipseta, vrhunskog ekrana, odlične kamere pa do ultra brzog punjenja.

Xiaomi 14T Pro se u konfiguraciji sa 12GB RAM i 1TB memorije u Srbiji prodaje po ceni od 104,999 dinara.

bitsyu