Google je nedavno predstavio nove Pixel 9 telefone a mi smo među prvima u Srbiji testirali najmoćniji model u seriji – Pixel 9 Pro XL. Nova serija donosi novi dizajn, bolje kamere i brojna softverska unapređenja. Zapravo, ovaj telefon predstavlja Google viziju budućnosti Android uređaja i zato smo vrlo pažljivo analizirali sve novitete a posebno veštačku inteligenciju.
Dizajn telefona sa prednje strane veoma podseća na iPhone ili nove Samsung uređaje. Ivice su zaobljene, ekran je ravan, sa tankim okvirom i sve veoma lepo leži u ruci i pored velikih dimenzija. Ali, čim ga okrenete videćete jedinstveno rešenje za kamere. Na slikama koje smo viđali ovaj dizajn je izgledao čudno, ali uživo mu se ne može ništa zameriti, iako kamere jesu značajno ispupčene. Dobra stvar kod modula sa kamerama je što se prostire celom širinom pa će telefon biti sasvim stabilan i pod blagiim uglom kada ga položite na leđa i to je dosta zgodno.
Sa obe strane uređaja je Gorilla Glass Victus 2 staklo, okvir je od aluminijuma a Google kaže da je metal duplo čvršći. Kućište pruža otpornost u okviru IP68 standarda, što znači potapanje do metar i po dubine do 30 minuta.
Ono što je neobično je položaj power tastera koji je iznad tastera za zvuk, što je suprotno u odnosu na sve druge android telefone.
Što se tiče ekrana to je LTPO OLED dijagonale 6.8 inča, što znači da je ovo jedan od najvećih telefona koji možete da kupite danas. Maksimalan osvetljaj je 3.000 nita, rezolucija 1344 x 2992 piksela uz gustinu od 486 piksela po inču. Podržano je osvežavanje do 120Hz a ekran je pružio jako lep prikaz u svim uslovima. Iako je osvetljaj na papiru nešto slabiji od najboljih modela, ovaj ekran bez problema može da se nosi sa onim na aktuelnim flagship modelima a boje su prirodne, duboke i oštrina najbolja koju možete da dobijete.
Veliko unapređenje se krije ispod ekrana a to je ultrasonični čitač otisaka prsta koji je radio fantastično brzo. Bukvalno trenutno otključava telefon a postavljen je bliže sredini ekrana i to je upravo mesto gde će vam se nalaziti palac kada držite telefon jednom rukom. Mala zamerka se odnosi na činjenicu da prvo morate da uključite ekran da biste aktivirali čitač otisaka prsta, što za delić sekunde usporava proces.
Kamere
Pixel 9 Pro XL ima tri objektiva zadnje kamere. Glavni senzor je 50 megapiksela, a tu su još i ultraširoki i telephoto objektivi sa senzorima od 48 megapiksela. Žižna daljina telephoto objektiva je 113 mm, što je veliko povećanje, pa je Google dodao i 2x povećanje u aplikaciji koje se dobija kropovanjem glavnog senzora, što je dobro zato što je preveliki skok sa 25mm glavne kamere na 113 mm telephoto.
Vrhunski kvalitet snimaka je ono što Pixel seriju izdvaja poslednjih godina a sada je lestvica podignuta na još viši nivo.
Po dnevnom svetlu, ova kamera će biti rame uz rame sa najboljim modelima u ovom trenutku i u nekim situcijama će ih rezultati čak i nadmašiti. Boje su svetle, ali ne i prezasićene, uz izuzetan prikaz detalja. Sve deluje prirodno i autentično. Čak i uz problematične uslove poput kontra svetla, kamera će se bez problema izboriti i pružiti maksimum. Naravno, zasluge za to idu veoma naprednim Google algoritmima, koji će izvući maksimum dinamike, pa će vrlo retko biti preeksponiranih ili podeksponiranih detalja, ali bez previše intenzitnog izoštravanja. Rezultat će biti veoma atraktivan i lajkovi će pljuštati na društvenim mrežama, iako bi poneki neiskusniji korisnik možda poželeo više boja i oštrine. Naravno, ako to želite, lako ćete u editoru to i dobiti.
Moćni algoritmi su posebno izraženi kod lošeg svetla, pa ni noćni snimci uopšte ne zaostaju – biće vrlo svetli, oštri i jako atraktivni.
Selfie kamera je takođe značajno unapređena i jedna od najboljih koju smo imali priliku da testiramo.
Aplikacija kamere je jednostavna ali je prebacivanje sa režima ponekada bilo iritantno sporo i neprecizno. Poprilično je drugačija od one kod ostalih Android modela, pa će trebati malo vremena da se naviknete.
Veštačka inteligencija je svuda pa ćete dobiti brojne opcije za unapređenje fotografija i video snimaka.
Recimo, zanimljiva je i opcija za izošptravanje zumiranih detalja, kada će AI izoštriti uvećani detalj slike. To ponekada radi dobro, ali ponekada baš i ne i za sada nije na nivou krimi filmova gde hakeri izoštravaju pikselizovane kadrove i otkrivaju skrivene tablice ili nečije lice.
Verovatno najzanimljivija opcija je “Reimagine”, koja omogućava da uz pomoć veštačke inteligencije dobijete sasvim nove kadrove. I ovo će raditi toliko moćno da se pomalo plašimo, zato što kreiranje scena koje se nisu desile postaje dostpuno svima. To znači da ćete u nekoliko klikova moći da dobijete recimo slike vojske na ulicama gradova, aviona kako preleće u niskom letu ili da zamenite Pobednika ženskom statuom. Aplikacija će ponešto i odbiti da uradi, pogotovo one očigledno problematične zahteve, ali i pored toga, ova alatka može da bude moćno oružje u pogrešnim rukama i pomalo se plašimo toga u kombinaciji sa društvenim mrežama i lakovernim ljudima.
Tu je i opcija “Add Me”, kojom možete da dodate nekoga na fotografiju, recimo ako nema ko da vas snimi sve zajedno. A možete i da dodate sebe više puta.
Sve ove opcije su deo paketa veštačke inteliencije na kojoj Google, kao i ostali, intenzivno radi. Kod Pixel serije centar svega bi trebalo da bude “Gemini” pametni asistent sa kojim možete da komunicirate govorom i najčešće dobijete vrlo smislene i korisne odgovore. Gemini radi i na sprskom i sve zvuči dosta prirodno i ovo iskustvo je najnaprednije do sada, iako mu treba još unapređenja, pogotovo u verziji na našem jeziku.
Tu je i opcija prepričavanja telefonskih razgovora u tekstualnu formu, kao i Pixel Studio, aplikacija koja omogućava da generište slike na osnovu tekstualnih upita. Ali nije nam dozvolila instalaciju iz Srbije, tako da bez VPN nećete moći da dobijete sliku mačke sa monoklom kako pije čaj u plavoj haljini, što ste sigurno planirali da uradite.
Značajno je unapređena i aplikacija za vremensku prognozu koja je nakrcana podacima a možete i da je prilagodite vašim zahtevima, što je vrlo korisno, pogotovo ako ste zaluđenik za vremenske prilike.
Sve pokreće Google Tensor G4 čipset napravljen u četvoro nanometarskom procesu. On nije među najbržima bar što se tiče čiste snage i na nivou je Snapdragon 7 Plus Gen 3 čipseta, što je ipak dovoljno da sve radi vrlo tečno, bez usporavanja i štucanja. Čak i napredne igre nisu pravile probleme. Potrebno je ipak napomenuti da je ceo čipset posebno dizajniran kako bi AI procesi radili što efikasnije i tu će sigurno biti dodatnih unapređenja u godinama pred nama, a kako Google garantuje čak 7 godina unapređenja, ne morate da se brinete da će ovaj telefon skoro biti prevaziđen.
Uređaj je inače tokom korišćenja, čak i bez preteranog naprezanja, bio dosta topao pogotovo duž metalne lajsne, što po ovoj vrućini nije bilo idealno.
Baterija je kapaciteta 5.060 mili amper sati a podržano je punjenje do 37 wati, što je baš malo za moderne standarde, a ni punjač se ne dobija u kompletu, baš kao ni maska ili folija na ekranu.
Od dodataka je zanimljivo da telefon može da pošalje SOS poruke preko satelita a prve dve godine ovaj servis je besplatan, iako Google napominje da ova opcija nije dostupna baš svuda na planeti.
Odličan ekran i vrhunska kamera, veštačka inteligencija bez premca i dug vek uređaja su više nego dobra preporuka koja celu Pixel 9 seriju izbacuje na sam vrh poželjnih modela ove godine.
Ako vas zanima kako će izgledati telefoni budućnosti, onda je ovo uređaj za vas.