Srećko Horvat, hrvatski filozof, pisac i prevodilac, u knjizi „Radikalnost ljubavi“ polazi od teze da revolucija i ljubav imaju nešto zajedničko: kao što nije dovoljno okupirati trg ili postaviti barikadu, tako nije dovoljno ni samo flertovati ili često menjati partnere. Kako bismo spoznali „radikalnost ljubavi“, potrebno je nešto više. Biti veran ideji revolucije ili ljubavi znači pre svega izgraditi novi svet, a kroz izgradnju novog sveta otvara se i mogućnost za izgradnju nas samih. I obrnuto: tek ako sebe izgradimo kao drugačije i bolje ljude, možemo graditi drugačiji i bolji svet, i u revoluciji, i u ljubavi.
Osvrćući se na seksualnu emancipaciju u vreme Oktobarske revolucije i kasniju represiju, na Če Gevarinu dilemu između ljubavi i revolucionarne požrtvovanosti, te na period ’68 (od komuna do terorističkih organizacija) – Srećko Horvat nam pruža mogući odgovor na pitanje zašto su se najradikalniji revolucionari, poput Lenjina i Čea, plašili radikalnosti ljubavi.
U svom traktatu o ljubavi, hrvatski filozof postavlja pitanja: Šta bi se desilo kad bismo mogli da prošetamo revolucionarnom istorijom 20. veka i postavimo protagonistima naizgled naivna pitanja o ljubavi? Šta je toliko radikalno u konzervativnom shvatanju ljubavi i zašto nema ljubavi u kulturi 21. veka? I nudi moguće odgovore.
Zašto su ljubav i revolucija povezani jedno s drugim?
„Zato što ljubav i revolucija imaju nešto zajedničko. Prva stvar koja se događa u revoluciji je vrlo slična prvoj stvari koja se događa prilikom zaljubljivanja. Nađemo se na javnom trgu, osetimo intenzivan trenutak koji je vrlo poseban, zato što se događa u tom konkretnom trenutku, možda samo jednom u životu. Ali na neki način taj posebni trenutak je univerzalan. Isto se događa prilikom zaljubljivanja: možemo se, naravno, zaljubiti u osobu koja je vrlo posebna i jedinstvena, ali u isto vreme to je precizan trenutak u koji unosimo univerzalnost. Pravi test revolucije sledi dan nakon, a ne tog dana kada se događa. Istinski test afere za jednu noć jeste uvek dan posle. Istinska vrednost ljubavi je izdržati.“
Ova knjiga je i skroman doprinos aktuelnim potresima u svetu – od Tahrira (u Kairu) do Taksima (u Istanbulu), od Volstrita do Hongkonga, od Atine do Sarajeva – gde je ljubav, što je zanimljivo i iznenađujuće, odsutna.
Ovu knjgu kao i ostale naslove izdavačke kuće Laguna, možete pronaći u Laguninom Klubu čitalaca u Resavskoj 33, u svim objektima knjižarskog lanca Delfi u Kralja Milana 6, u knjižari DELFI SKC, u Makedonskoj 12, Bulevaru kralja Aleksandra 92, Bulevaru kralja Aleksandra 146, Terazijama 38, Glavnoj 20 u Zemunu, Vareškoj 4 (Miljakovac), Požeškoj 118a (Banovo brdo), Stanoja Glavaša 1, u knjižarama na Novom Beogradu u Immo outlet centru i Super Veru u Milutina Milankovića 86a, knjižari u TC Zira, knjižari na Aerodromu „Nikola Tesla“, knjižari u TC Aviv Park Zvezdara, u novootvorenom hotelu Meriot u Vase Čarapića 2-4, kao i u knjižarama u Pančevu, Novom Sadu, Kruševcu, Subotici, Nišu, Kragujevcu, Čačku, Valjevu, Sremskoj Mitrovici, Kraljevu, Užicu, Šapcu, Požarevcu, Jagodini, Leskovcu, Zaječaru, Loznici, Zrenjaninu, Gornjem Milanovcu, Vršcu, Podgorici, Banja Luci, Tuzli, Sarajevu. Sve knjige su dostupne i on-line na adresama www.laguna.rs i www.delfi.rs. Laguna i Domino Magazin poklanjaju knjigu jednom čitaocu koji pošalje mejl na knjige@ dominomagazin.com. Čitaocima koji su zakasnili nećemo odgovarati na mejlove.