Pisci su tužili Chat GPT. A među njima su poznati autori poput Džordža RR Martina i Džona Grišama.
U predmetu se tvrdi da je Chat GPT dobijao podatke iz knjiga zaštićenih autorskim pravima bez dozvole, kako bi mogao da pruži tačne sažetke istih.
Tužba je takođe ukazala na širu zabrinutost u medijskoj industriji – da ova vrsta tehnologije “uklanja sadržaje” koje stvaraju ljudi.
Patrik Guld sa Univerziteta Siti rekao je za BBC njuz da, iako saoseća sa autorima koji stoje iza tužbe, veruje da je malo verovatno da će uspeti, rekavši da će u početku morati da dokažu da je veštačka inteligencija kopirala njihov rad.
“Oni zapravo nisu zabrinuti za autorska prava, ono što ih brine je da je veštačka inteligencija ubica posla”, rekao je on, poredeći zabrinutost sa onim protiv kojih scenaristi trenutno protestuju u Holivudu.
“Kada govorimo o automatizaciji veštačke inteligencije i zameni ljudskog rada… to jednostavno nije nešto što bi autorska prava trebalo da poprave. Ono što treba da uradimo je da idemo u parlament i Kongres i razgovaramo o tome kako će veštačka inteligencija zameniti kreativne umetnosti i šta treba da uradimo u vezi s tim u budućnosti”.