Pet uglova, Mario Vargas Ljosa

Osamnaesti roman Vargasa Ljose pisan je veoma pronicljivo, dijalozi su živi i okretni, a ritam veoma brz i dinamičan.

Dajući preciznu i oštru psihološku analizu svojih likova, ni jednom trenutku ne presuđuje o moralu i ne donosi lake zaključke, već zaplet romana otvara mogućnosti za dalekosežna zapažanja o licemerju i cinizmu, kako upravljačke klase tako i ekonomskog establišmenta, odnosno o dvostrukom moralu između područja javnog i privatnog života.

Roman takođe poziva i na razmišljanje o tome koliko je važna sloboda štampe i o tome kakve opasnosti sa sobom donosi krivotvorenje informacija – kada se novinarstvo izopačuje u senzacionalizam – ili otvoreno i jasno, kada se korumpirani režimi bave političkim manipulisanjem medija.

Sam Vargas Ljosa priča kako je nastalo delo Pet uglova: „Zamisao o ovom romanu otpočela je slikom dve gospođe, prijateljice, koje jedne noći nenadano, a da ni jedna ni druga nisu pomišljale na to, doživljavaju erotske senzacije. Zatim se ta zamisao postepeno pretvorila u detektivski roman, gotovo triler, a triler se preobrazio u svojevrsni mural peruanskog društva u poslednjim mesecima ili sedmicama Fudžimorijeve i Montesinosove diktature. Dopala mi se ideja da priča bude nazvana Pet uglova, kao četvrt koja na neki način predstavlja simbol Lime, Perua, a takođe i razdoblja u koje je smeštena ova priča.

Ako postoji tema koja prožima celu povest, koja se provlači kroz nju, onda je to novinarstvo, žuta štampa. Fudžimorijeva diktatura je koristila žutu štampu, novinarstvo skandala, kao političko oružje da sroza ugled i da u moralnom pogledu uništi sve svoje protivnike. Istovremeno, prisutno je i ono drugo lice, pokazujući kako novinarstvo, koje može biti nešto nisko i prljavo, najednom može postati instrument oslobođenja, građanske i moralne odbrane jednog društva. Ta dva lica novinarstva su jedna od centralnih tema Pet uglova.“

Naslov romana se odnosi, kako pisac i sam kaže, na kvart Pet uglova, jedno od glavnih obeležja Lime, osiromašen i propao, u centru glavnog grada, gde se susreću i presecaju pet ulica, a takođe se prepliće i spaja bar pet očaravajućih priča: o neumoljivom novinaru žute štampe Rolandu Garu, direktoru tabloida Razotkrivanja, o braku pripadnika visokog društva, Ćabele i Lusijana i njihovih bliskih prijatelja Marise i Enrikea, o heroini Palčici, koja pored smelosti poseduje i principe, kao i dirljiva povest o tragičnom recitatoru Huanu Peineti i njegovom mačku Serafinu.

Ovu knjigu kao i ostale naslove izdavačke kuće Laguna, možete pronaći u Laguninom Klubu čitalaca u Resavskoj 33, u svim objektima knjižarskog lanca Delfi u Kralja Milana 6, u knjižari DELFI SKC, u Makedonskoj 12, Bulevaru kralja Aleksandra 92, Bulevaru kralja Aleksandra 146, Terazijama 38, Glavnoj 20 u Zemunu, Vareškoj 4 (Miljakovac), Požeškoj 118a (Banovo brdo), Stanoja Glavaša 1, u knjižarama na Novom Beogradu u Immo outlet centru i kod Starog Merkatora u Bulevaru Mihajla Pupina 181, knjižari u TC Zira, knjižari na Aerodromu „Nikola Tesla“, knjižari u TC Aviv Park Zvezdara, u novootvorenom hotelu Meriot u Vase Čarapića 2-4, kao i u knjižarama u Pančevu, Novom Sadu, Kruševcu, Subotici, Nišu, Kragujevcu, Čačku, Valjevu, Vršcu, Sremskoj Mitrovici, Kraljevu, Užicu, Šapcu, Požarevcu, Jagodini, Leskovcu, Zaječaru, Loznici, Zrenjaninu, Gornjem Milanovcu, Vršcu, Podgorici, Banja Luci, Tuzli, Sarajevu. Sve knjige su dostupne i on-line na adresama www.laguna.rs i www.delfi.rs.

Laguna i Domino Magazin poklanjaju knjigu jednom čitaocu koji pošalje mejl na knjige @ dominomagazin. com. Čitaocima koji su zakasnili nećemo odgovarati na mejlove.

bitsyu