Tipo/Život – Zvezdana Stojmirović

Četiri dizajnera — Nensi Frejlik, Nadra Morić, Zvezdana Stojmirović i Azin Vali predstavljaju Type/Life (Tipo/Život), prostornu instalaciju o promenljivosti jezika. Otvaranje izložbe je u utorak, 21. decembra od 18:00 – 20:00 sati u Kulturnom centru Grad u Beogradu a trajaće do 28. decembra.

 

Zvezdana Stojmirović je odgovorila na pitanja Domino Magazina.

Predstavi se našim čitaocima?

Zvezdana Stojmirović, grafički dizajner, slikar, profesor na akademiji MICA (Maryland Institue College of Art) u Baltimoru, u drzavi Merilend u Americi.

Tvoji najznačajniji projekti?

Pogledajte skorašnje radove na zvezdana.stojmirovic.org

Spremaš i knjigu za sledeću godinu?

Radni naziv na Engleskom je Participate: Design and Co-creation. Izdavačka kuća je Princeton Architectural Press u Njujorku. Izdavanje se planira za jesen 2011. Knjigu pišem zajedno sa dizajnerom/profesorom Helen Armstrong. Bavi se pitanjem dizajna u novom domenu kulture učešća, odnosno participacije, kulturnog konteksta u kome nam Internet omogućava da komuniciramo i sarađujemo na raznim novim nivoima. Knjigom postavljamo pitanje, kako taj kulturni momenat u kome se nalazimo menja profesiju grafičkog dizajna. Tematiku obrađujemo sa četiri tačke gledišta: zajednica, tehnologija, fleksibilnost i modularnost.

Kako bi opisala svoje radove, stil i polje interesovanja u okviru grafičkog dizajna?

Sve što radim zasnovano je na klasičnom dizajnerskom učenju. Interesuje me uloga dizajnera kao samostalnog autora, a ne samo kao izvršavaoca zadataka. Interesuje me presek dizajna i "fine" umetnosti.

Šta je danas dobar grafički dizajn?

Merila dobrog dizajna su funkcionalnost, formalna kompetentnost i istorijska informisanost. Danas se dizajn drastično menja i širi. Programiranje igra veliku ulogu u novim, digitalnim dizajnerskim predmetima.

Da li postoje nacionalna obeležja dizajna i da li se u tom kontekstu može pričati o nekom koji je globalno dominantan ili sve to u današnje vreme globalizma gubi na značaju?
Odlično pitanje. To me jako zanima i želela bih da to pitanje dublje istražujem. Mislim da svakako postoje nacionalna obeležja dizajna — pogledajte samo Ruski Konstruktivizam, Švajcarski Internacionalni stil, itd. Dizajn je ogledalo društva, i stilovi se prepliću kao i same društvene ideologije.

Dugo vremena već živiš i radiš u USA ali pratiš i domaću dizajn scenu, kako ti sve to izgleda?  Kako bi mogle da se unaprede stvari i da li možeš da napraviš neko brzo poređenje?
Teško je napraviti poređenje jer su razmere tako različite. Amerika je ogromno magnetno polje najrazličitijih tendencija u dizajnu, dok je Srbija mala ali jaka sredina iz koje se obično odlazi. No, Srpski dizajneri imaju jedinstvenu prliliku da izgrade novi nacionalni likovni identitet. Dizajn stvara jedinstvenu vrednost i Srbija bi mogla da se skoncentriše na tu vrednost, a ne toliko na imitaciju Zapada.

U KC Grad nas očekuje izlozba Typo/Life, kako ste došli na ideju za izložbu i kako ste se vas 4 našle?
Izložba se sove Type/Life ili Tipo-Život. Nas četiri smo dugogodišnje prijateljice i koleginice: Tri grafička dizajnera i jedan arhitekta. Potičemo sa raznih krajeva sveta i delimo ljubav prema jeziku. Rešile smo da sarađujemo na projektu o promenljivosti jezika u svetlu migracija i kompjuterizacije. Uložile smo zajedničke napore i osmislili tu prostornu instalaciju, svaka radeći u svom gradu: Njujorku, Baltimoru, Portlandu i Amsterdamu. Sarađivale smo uz pomoc Skype-a, blogova i e-mail-a.

Pretpostavljam da si ti inicijator za održavanje izložbe u BG, da li će biti održana i još negde?
Da, u februaru izlozba putuje na Univerzitet drzave Oregon u Americi (Oregon State University), gde saradnica Nancy Froehlich predaje. Cilj nam je da izložbu postavimo u svim gradovima u kojima živimo, te smo trenutno u potrazi za prostorima u Njujorku, Baltimoru i Amsterdamu.

bitsyu