Predstavi se našim čitaocima?
Moje ime je Dušan Arsenijević – Arvin, rođen sam u Kragujevcu 1977. godine. Završio sam srednju medicinsku školu, privatnu za grafički dizajn i završavam za fizioterapeuta. Osnivač sam i vođa projekta Panorama Srbije. Srećno sam oženjen suprugom Natašom.
Kako je sve počelo, u početku si se bavio video produkcijom?
Po povratku iz vojske, bio sam kraći period u Kaliforniji, gde se upoznajem sa mužem svoje rođake, profesionalnim kamermanom Nicholas Riverom, koji je bio jedan od kamermana na snimanju filma Forest Gump sa Tom Henksom. Pored njega, zavoleo sam kameru i po povratku u Srbiju otvaram DVD klub ali ubrzo on prerasta u video produkciju Arvin koja je počela prva u zemlji da radi prebacivanje sa VHS na DVD. Ubrzo, studio je opremljen profesionalnim kamerama i opremom za video produkciju tako da počinjem da radim TV reklame, predizborne kampanje i TV emisije.
Uporedo sa video produkcijom razvila se ljubav prema fotografiji koju sam do tada radio samo kada je bila potreba za video produkciju.
Ali ubrzo se sasvim okrećeš fotografiji i shvataš da je to tvoj životni poziv?
Jeste, prodajem svu video opremu i kupujem samo foto opremu i počinjem da fotografisem portrete i prirodu. Postao sam jedan od poznatih portretnih fotografa i počinjem da radim kao fotograf za Fitnes i Bodibilding savez Srbije, zvaničan fotograf za fitnes magazin Body Line, fotograf za fitnes magazin Max, postajem član Udruženja novinara Srbije i udruženja likovnih umetnika Kragujevca. Takođe sam pre 3 godine bio izabran za zvaničnog fotografa za Evropsko prvenstvo u Show Dance koje se održavalo početkom maja u Sava Centru.
U mojim radovima su se tako našli: mladenci – za knjigu venčanja samo, mladi bračni parovi, porodični portreti, foto modeli i oni koji to žele da postanu, kao i svi oni koji oduvek žele da imaju lepe i kvalitetne fotografije. Moje radove možete videti na mom zvaničnom sajtu arvinproduction.com.
Baterije punim a odmor i mir pronalazim u prirodi. Volim da šetam po divljini i fotografišem. To me zaista opušta i inspiriše. Obično u petak uveče ugasim mobilni telefon i praktično do ponedeljka ujutru sam samo u svom svetu.
Kako je nastala ideja za projekat Panorama Srbije?
Nakon lošeg iskustva sa letovanja u Egiptu, gde umesto sobe koju ste odabrali po fotografiji u katalogu lokalne turističke agencije, završimo supruga i ja u rupi, pomislio sam, na koji način da se turista informiše o zaista 100 posto tačnim podacima u kakvom stanju će ga zateći smeštaj na željenoj destinaciji. Poželeo sam da se niko više ne nađe u sličnoj situaciji. Počeo sam da tragam za rešenjem i shvatio da se u svetu ova vrsta virtuelnog prikaza koristi uglavnom za muzeje i restorane, hotele.
Odlučio sam da napravim projekat koji će jednom rečju i delom opisati i predstaviti najlepše turističke destinacije u Srbiji ali na pravi način. Ne iz jednog ugla fotoaparata, već iz svakog ugla, u 360 stepeni.
Ideja, pronalazak i kupovina opreme, učenje tehnike rada, menjanje 3 izgleda sajta i postavljanje konačnog rešenja na sajt je trajao pune 2 godine.
Kako fukcioniše sam sajt?
Od momenta od kad se rodio projekat Panorama Srbije u svetu Internet komunikacija ima samo jedan cilj – da svakom putniku, domaćem ili stranom, pruzi 100 posto tačne informacije o destinaciji.
Iz tog razloga, sajt Panorama Srbije je podeljen na 2 kategorije: TURISTIČKE DESTINACIJE koje obuhvataju sve ono što je vezano za turizam i KOMERCIJALNE PREZENTACIJE koje obuhvataju objekte koji nisu vezani za turizam.
Akcenat je uglavnom na najlepšim lokalitetima i objektima, na onima koji svoj nivo usluga nude na visokom nivou i koji su tačni i ažurni.
Ako na primer neko etno selo, restoran, hotel poželi da se pridruži najlepšim turističkim destinacijama u Srbiji i bude predstavljen u 360 stepeni, oni nam pošalju zahtev i mi, ukoliko se dogovorimo, ubrzo se nalazimo na njihovoj lokaciji, snimamo, izrađujemo prezentaciju i postavljamo novog klijenta na PanoramaSrbije.com
Za sada, PanoramaSrbije obuhvata preko 500 lokacija a neke od njih su: kompletna zaostavština Karađorđevića – Oplenac, Muzej 25. maj i Kuća cveća, Muzej i spomen park 21. oktobar, stara Livnica, Orašac, etno selo Moravski Konaci u Velikoj Plani, Kopaonik smeštaj i ski staze itd…
Jedini smo sajt ove vrste u Srbiji a zasigurno i prvi koji na ovaj način predstavljamo Srbiju u najlepšem izdanju celom svetu, bez ičije donacije i pomoći.
Da li si imao neke kontakte ili pomoć od naših turističkih organizacija?
Ne, pomoć nisam, nije nas niko kontaktirao iako smo prvi i za sada jedini sajt ovih mogućnosti koji zahvaljujući finansiranju i ljubavi entuzijasta prema prirodi i našoj zemlji funkcioniše veoma zadovoljavajuće. Izgleda, na žalost, da ono što ne osmisli neka turistička organizacija, za njih, to nije vredno pomena iako smo po kvalitetu rada, celokupnoj ideji i realizaciji projekta jedinstvenog u svetu Interneta po pitanju promocije turizma, daleko ispred njihovog potencijala i ponude. Naš poziv na saradnju uvek je otvoren, ali moram da napomenem da imamo fantastičnu saradnju sa Turističkom organizacijom Gornjeg Milanovca čiji direktor, gospođa Mira Mirković je odmah primetila naš rad i na našu inicijativu, sklopili smo fantastičnu saradnju i izuzetno prijateljstvo a sušta suprotnost ovome je grad Kragujevac koji je prvi i jedini ,za sada, dobio kompletu virtuelnu prezentaciju čija izrada je trajala 2 godine a niko od nadležnih iz Gradske turističke organizacije nas nije kontaktirao a naravno znaju da to postoji.
Koje su konkretne koristi koje PanoramaSrbije može da pruži svojim posetiocima i klijentima?
Ono što PanoramuSrbije izdvaja od svih ostalih sajtova koji se bave promocijom turizma u Srbiji je sve što se vidi na PanoramaSrbije zaista i postoji. Nema šanse da vidite neku sobu, otputujete na to mesto i da vas ta soba ne dočeka. Sve je kao što se može i videti na sajtu, svaki utikač je na istom mestu.
PanoramaSrbije.com radi i funkcioniše sa entuzijazmom i ljubavlju prema Srbiji i prirodi. Trudiće se da Srbiju predstavlja onakvom kakva jeste. Potrudiće se da je turisti upoznaju, strani a i domaći. Jednostavno, naša zemlja je prelepa.
Definitivno smo jedini koji imaju interaktivnu turističku kartu Srbije koja je implementirana u naš sajt a inače je vlasništvo sajta blagosrbije.com
Na toj mapi, možete ciljanom grupnom ili pojedinačnom pretragom da odaberete samo manastire, etno sela, hotele, restorane i njihove ikone će se pojaviti na mapi Srbije. Uvećanjem i klikom na ikonicu željenog objekta, pojavljuju se tekstualne informacije o tom objektu, GPS koordinate, fotografije i jedna mini virtuelna tura od 360 stepeni. Ukoliko želite da pogledate i ostale virtulne ture, jednostavno kliknete na naslov PanoramaSrbije u tom malom prozoru i otvoriće se sve o tom objektu. Tako da čim se neko pojavi na PanoramaSrbije.com, automatski ce biti i na BlagoSrbije.com
Šta bi Srbija još mogla da uradi na promociji turizma i prirodnih lokacija na Internetu, šta misliš da posebno nedostaje?
Srbija bi trebalo mnogo više da promoviše svoju tradiciju života i starih zanata koji izumiru i time sačuva svoju naciju a manje da prihvata običaje i izraze koje mladi sve više koriste u svom životu. Jer time jedna nacija a i zemlja kao Srbija nestaje. Srbija je zemlja čija su prirodna bogatstva i kultura veoma zanimljivi strancima ali na žalost, od čiste materijalne koristi u turizmu, uglavnom pružaoci turističkih usluga, dalje i ne vide.