Britanski list “Gardijan” uvrstio je beogradski Muzej savremene umetnosti među 13 muzeja i galerija u Evropi koje njegovi čitaoci moraju posetiti.
Novinar lista “Gardijan” Vil Koldvel u članku “Lepa umetnost ili drzak dizajn” sastavio je listu od 13 novih galerija i značajnih muzeja koji su dugo bili zatvoreni za javnost.
Muzej savremene umetnosti u Beogradu našao se na osmom mestu, a Koldvel piše da je zbog renoviranja bio zatvoren od 2007. do 2017. i otvoren u oktobru.
“Modernistička zgrada, podignuta 1965, ima upečatljivu geometrijsku fasadu (sada obnovljenu) i sadrži najveću kolekciju jugoslovenske umetnosti u svetu, uključujući dela Petra Dobrovića i Milana Konjovića”, kaže Koldvel.
Na prvom mestu njegove liste je “Bloks” – nova građevina u obliku kocke u luci u Kopenhagenu koja bi trebalo da bude otvorena tokom ovog proleća i predviđeno je da u njoj bude sve – od kuća i restorana do prostora na otvorenom za kulturna dešavanja.
Tu će biti smešten i Danski arhitektonski centar koji će organizovati izložbe.
Koldvel zatim preporučuje Fondaciju Miro Majorka u Palmi, koja je posvećena životu i delu Huana Miroa, a u junu će ponovo biti otvoren atelje u kome je slavni umetnik stvorio najveći deo svojih dela sve do smrti 1983.
Svetlosni atelje u Parizu našao se na trećem mestu Koldvelove liste kao “prvi digitalni umetnički centar” koji će “oživeti klasična dela uz pomoć 120 video-projektora i svetlećih zidova visine do 10 metara”, a biće otvoren 13. aprila sa izložbom posvećenom Gustavu Klimtu i bečkoj secesiji.
“Gardijan” preporučuje i Muzej ulične umetnosti “Lasloods” u Amsterdamu, koji se otvara na leto i biće među najvećima te vrste u svetu, a među izloženim radovima biće 24 metra visok portret Ane Frank koji je uradio brazilski umetnik Eduardo Kobra.
Peti na spisku je Muzej lepih umetnosti u Valeti (Malta) koji će biti otvoren u junu kao deo projekta “Valeta – Evropska prestonica kulture 2018”.
Koldvel preporučuje i Nacionalni muzej Švedske u Stokholmu, koji će nakon pet godina biti ponovo otvoren 13. oktobra nakon velike rekonstrukcije, zatim Nacionalni muzej savremene umetnosti u Atini koji će nakon više od decenije ponovo biti otvoren za javnost krajem godine, Muzej lepih umetnosti u Budimpešti koji se otvara u novembru nakon tri godine renoviranja.
Neizostavno treba posetiti, prema preporuci novinara “Gardijana”, i Kolekciju Roberta Kazamontija – prvu galeriju savremene umetnosti u Firenci sa delima od Vorhola do Pikasa, Centar Giljarovski u Moskvi, otvoren u decembru i nazvan po novinaru Vladimiru Giljarovskom, hroničaru života u Moskvi pre i posle revolucije.
Na pretposlednjem mestu je umetnički centar LUMA u Arlu, a na poslednjem Galerije Fondacije Lafajet u Parizu. b92