Da, baš to, samo zato što ste pomerili fajl u đubre, to ne znači da je zapravo obrisan. I čak i kad jednom ispraznite đubre, prostor koji je popunjen đubretom zapravo nije prazan. Kada “lupite” delete taj fajl ne nestaje. Jednostavno je samo označen kao prazan.
Majkl sa YouTube kanala VSauce objašnjava da “fajl zapravo nije zauvek uklonjen, samo su pokzauvači uklonjeni”. Šta su pokazivači, pitate se? Pokazivači su vrsta podataka koji pokazuju na mesta u vašoj kompjuterskoj memoriji gde se fajl može naći.
Brisanje fajla bi bilo poput okretanja stranice kjnige i obeležavanja poglavlja kao brisanog a zapravo on još uvek postoji samo pored njega piše da je prazan. I zato morate da “prepravite fajl”. Zapravo da ga pretvorite u Frankenštajna. dodajte nove podatke dok ne postaje neprepoznatljiv.
Ipak, prepravljanje ne uspeva uvek. Neke osobe su prepravljale fajlove više od 35 puta i čak su i tada hakeri i sajber kriminalci mogli da sastave parčiće informacija.
Dakle, sledeća opcija je seckanje –fizičko rastavljanje kompjutera deo po deo i možda provlačenje kroz neki jak magnet. Ali kao što se pocepani parčići papira mogu sastaviti, onda to mogu i rasparčani kompjuterski delovi.
Pogledajte spot koji objašnjava kako sajber krimosi mogu da pronađu i klasifikuju fajlove vlade SAD-a na digitalnim đubrištima Gane.
Dakle, praktično, ništa ne nestaje zauvek. Najbolji način da osigurate svoje podatke je da čuvate hard diskove svog starog kompjutera pre nego što ga bacite, poklonite ili prodate jer nikada ne znate gde će ti podaci završiti!
Photo: Flickr/Kodomut