Da li ste znali da 61 posto svih korisnika Interneta proces kupovine i donošenja odluke o tome koji će proizvod ili uslugu kupiti, započinje pretragom na Google? Traže se informacije, upoređuju se cene proizvoda i usluga. Prema rezultatima poslednjeg istraživanja Republičkog zavoda za statistiku, slična situacija postoji i u Srbiji.
Danas, prioritet za svaku kompaniju, odnosno web sajt predstavlja rangiranje na visoku poziciju na internet pretraživačima.
Ukoliko želite da vaša kompanija, to jest web sajt iskoristi taj potencijal interneta, odnosno Google-a i drugih pretraživača, bitno je da se nađete u vrhu rezultata pretrage. Istraživanja pokazuju da 70 odsto korisnika interneta privuku samo prva tri mesta na početnoj strani pretrage, a čak 75 odsto skoro uopšte ne ode na drugu stranu koju nudi pretraživač.
Tehnika internet marketinga koja za cilj ima poboljšavanje rangiranja web sajtova u rezultatima pretrage na pretraživačima zove se Search Engine Optimization (SEO).
U svetu digitalnog marketinga, spominjanje termina SEO odnosi se pre svega na optimizaciju za Google, gde se obavlja 95 odsto svih pretraga na internetu.
Beogradska agencija “Fastbridge”, predstavlja deo internacionalne mreže i specijalizovana je za digitalne medije, a svojim mnogobrojnim klijentima omogućuje i SEO uslugu.
Radimir Basta, jedan od članova tima stručnjaka agencije “Fastbridge”, jeste upravo SEO specijalista sa bogatim višegodišnjim iskustvom u radu na najrazvijenijim svetskim tržištima.
Odgovorio je na nekoliko pitanja kako bi pojasnio tu, još nedovoljno zastupljenu, uslugu u Srbiji.
Zašto je bitno uključiti SEO strategiju u plasiranje proizvoda ili usluga u digitalnim medijima?
Odgovor je jednostavan: zašto bi vaša kompanija prepustila konkurenciji sve te posetioce interneta koji traže baš to što vi nudite. Cilj SEO predstavlja povećavanje takozvanih besplatnih poseta sajtu dizanjem autoriteta sopstvenom sajtu, a u skladu je sa Google-ovim pravilima rangiranja. Danas, SEO jeste kategorija digitalnog marketinga koja raste, razvija se i postiže neverovatne rezultate u generisanju poseta na sajtovima kompanija.
Kojim kategorijama proizvoda je SEO najviše potreban i kome najviše znači?
Search Engine Optimization, kao grana digitalnog marketinga, našao je široku primenu praktično u svim industrijskim kategorijama. Najizraženija konkurencija jeste u finansijskoj industriji, turizmu i on-line prodavnicama, najviše zbog prirode tih industrija koje su sa razvojem svetske mreže široko primenile internet u svom svakodnevnom poslovanju. Kategorije koje takođe ne zaostaju u primeni SEO čine automobilska industrija, kozmetika, kućni uređaji i tehnika, kao i mobilna telefonija. Zajednički imenilac za ove industrije je da se kupci učestalo putem interenta obaveštavaju I traže informacije koje se odnose na proizvode i usluge ovih industrija. To čine pre same kupovine, koja može biti izvršena i on-line, mada se, u daleko većem broju slučajeva, odigrava na realnom mestu prodaje. Optimizacija za pretraživače postala je bitna i kao PR alat u cilju podizanja reputacije proizvoda ili kompanija. Reputacija je u direktnoj vezi sa rangom u pretraživanju na Google-u. Daleko više se veruje rezultatu sa vrha pretrage nego plaćenim oglasima ili plaćenim rezultatima pretrage koji su uokvireni i izdvajaju se na vrhu stranice.
Na osnovu čega funkcioniše ta usluga, to jest u čemu je tajna?
Suština SEO usluge i njegov glavni cilj jeste podizanje relevantnosti i autoriteta web sajta u “očima samog Google-a” kako bi sajt bio bolje rangiran. Reči, odnosno termini koji se najčešće koriste u pretraživanju nazivaju se ključne reči i one imaju veoma važnu ulogu u SEO kampanji. Menjaju se od kategorije do kategorije proizvoda, odnosno usluga koje kompanija nudi na tržištu. Autoritet određenog sajta se podiže prilagođavanjem sadržaja i strukture web sajta prethodno odabranim ključnim rečima koje se najčešće koriste za proizvode iz segmenta na koji se odnosi i sajt kompanije. Sa druge strane, podizanje relevantnosti sajta za Google sprovodi se i povezivanjem sajta sa drugim relevantnim, popularnim web lokacijama, takozvanim linkovima na sajt.
Obe stvari su od ključnog značaja. Dobar sadržaj sajta predstavlja preduslov kako bi posetilac na vašem sajtu postao korisnik vašeg proizvoda. Sa druge strane, isto tako neophodan jeste sadržaj da biste postali autoritet na internetu u oblasti kojom se bavite, čime ćete dobiti željene linkove sa drugih web lokacija.
Koliko često treba kontrolisati gde se nalazi sajt na pretraživačima i koliko je vremena potrebno da bi se uočili prvi rezultati?
Prema svojoj prirodi SEO jeste kontinuirana usluga koja, da bi dala pravi rezultat, treba da se sprovodi duži period, naročito ako je prozivod, odnosno usluga nešto za čim postoji stalna potreba i ako potrošači o tome redovno traže informacije na internetu. Prvi efekti, u vidu poboljšavanja pozicije na Google-u i povećanja poseta na sajtu, mogu se videti već nakon prvog meseca kampanje. Rezultati zavise i od drugih faktora od kojih je možda najbitniji stanje konkurencije u određenoj industriji, tačnije koliko je ponuda na tržištu raznovrsna. Interesantno jeste i to da se efekti SEO kampanje u određenoj meri mogu osetiti i pošto je sama kampanja završena.
Koliko treba uložiti da bi kompanije uključile i taj vid oglašavanja u svoj plan aktivnosti?
Ulog kompanije u takav način oglašavanja zavisi od kategorije kojoj proizvod pripada ali i od toga da li je interesovanje i tržišna ponuda za tom vrstom proizvoda, odnosno usluga velika ili nije. Iz toga proizlazi i cena usluge na koju utiče i koju određuje i nivo angažmana specijalizovane agencije, tačnije koliko radnih sati je potrebno utrošiti na optimizaciju. Možete pretpostaviti da je rad na optimizaciji za turističku agenciju zahtevniji, na primer, od rada na optimizaciji za stomatološku ordinaciju.
Za razliku od razvijenih tržišta gde je SEO već dugo prisutan i predstavlja jednu od vodećih kategorija digitalnog marketinga, čak ispred oglašavanja na društvenim mrežama ili e-mail marketinga, u Srbiji se nalazi na daleko nižem nivou zastupljenosti.
Razlozi su razni, ali jedan od bitnijih jeste i slabo razvijena internet industrija, odnosno uključivanje interneta u redovno poslovanje ne samo velikih kompanija već i malih i srednjih preduzeća. Kada kompanije ulože sredstva u izradu web sajta a ne vode računa o SEO, odnosno Google pretraživanju, to je isto kao da imate TV reklamu a tu reklamu ne emitujete. Drugo, tu su i različite zakonske prepreke koje koče razvoj internet kupovine i platnih transakcije što bitno utiče na razvoj web sajtova kojima bi poslovna filozofija bila prodaja proizvoda on line