Internet rat ili zabava za štrebere

U poslednjih nekoliko meseci cyber napadi na velike kompanije i vladine institucije su sve učestaliji. Da li iz svega toga stoje posebna vojna odeljenja nekih zemalja ili je nešto drugo u pitanju? Neki misle da otpadničke države poput Irana ili Severne Koreje obučavaju eksperte koji napadaju zapadne mreže. Izgleda da je situacija ipak drugačija.

Stručnjaci ocenjuju da su krivci za najveći broj cyber napada zapravo obični klinci koji žele da se dokažu u štreberskom društvu. Čak se zna i ko su i odakle dolaze.

Prava drama u Internet svetu je nastala kada je Sony saopštio da su im hakeri provalili u PlayStation mrežu i pokrali privatne podatke i brojeve kreditnih kartica. Mreža nije radila mesec dana a šteta se meri stotinama miliona dolara. Posle toga su oštećene i mreže Nintenda, Senata SAD, MMF, CIA i još nekoliko online igara.

Stručnjaci kažu da su svi ovi napadi posledica rivalitata dve hakerske grupe: Anonymous i LulzSec.

Anonymous je srušio PayPal i Amazon u znak podrške Wikileaksu. Za sebe kažu da ih ima na stotine, da se ne zna ko su i da rade u službi političkog i društvenog aktivizma, a najčešće protiv velikih korporacija i u obranu slobode govora.

Tu je i LulzSec, koji prave štetu iz čiste zabave. Naravno, i njima su zle korporacije omiljena meta, ali to može da bude i bilo ko drugi.

I jedni i drugi su nastali na forumu 4Chan. Njihovi članovi su recimo za samo par sati otkrili identitet mlade Hrvatice koja je bacala štence u reku, posle čega su joj vrlo brzo upropastili život.

Ipak, pošto je LulzSec nedavno napao CIA stranice, verujemo da će uslediti odmazda administracije, pošto u ovom svetu važi pravilo da ko napadne Vladu SAD završi na dugom plaćenom odmoru o trošku države. Najčešće u vojnom zatvoru.

Eto to vam je sve što bi trebalo da znate o tom sajber kriminalu.

Nego, jel znate vic kada studenta sa ETF pitaju da li je nekada imao sajber seks?

On kaže – sajber šta?

bitsyu