Najnovija vest, koja je bacila još jednu senku na najvažniji dan u istoriji Facebooka jeste da je Mark Zuckerberg uz vodeće investicione banke unovčio milione deonica pre nego što im je cena pala.
Prošlo je nedelju dana od početka jedne od najvećih i najiščekivanijih inicijalnih javnih ponuda deonica, a mnogi već proriču da će ovaj IPO ostati zauvek zapisan u istoriji finanscija, samo ne na način na koji je bilo ko mogao predvideti.
Izgleda da je Facebook sabotirao svoj vlastiti IPO, a bolji debakl za pamćenje ovog finansijskog haosa nije mogao smisliti.
Ono što Facebook posebno izdvaja je krajnja nebriga, neumerenost i neodgovornost prema ne samo malim investitorima i instituciji berze kao takve, već i celokupnoj svetskoj javnosti koja već nedelju dana posmatra tu agoniju. Na Wall Streetu postoji stara izreka koja kaže "Pigs get slaughtered", što znači, pohlepa je kažnjena.
Nakon IPO-a najpre je u javnost dospela informacija da su veliki investitori bili obavešteni o smanjenju procene Facebookovih budućih prihoda. To je informacija koju mali ulagači nisu znali, a koja bi gotovo sasvim sigurno smanjila početnu cenu Facebookovih deonica. Zbog neinformisanosti, mali ulagači kupovali su deonice po većim cenama, a prodavali su im, šta mislite ko? Naravno, veliki investitori. Deoničari su zbog toga podneli tužbu protiv Mark Zuckerberga, Facebooka i banaka Morgan Stanley i Goldman Sachs koje su bile aranžeri deonica. Američki senatski Odbor za bankarstvo pokrenuo je istragu, a slučaj još istražuje i Američka komisija za vrednosne papire (SEC).
Osnivač ove najpopularnije društvene mreže na svetu zaradio je 1,13 milijardi dolara na prodaji svojih 30,2 milijuna deonica po ceni od 37,58 dolara. No, do srede je deonica pala na 31 dolar što znači da je za sebe Zuckerberg uštedeo 174 miliona dolara. Ne samo Zuckerberg, već su i ostali veliki Facebookovi deoničari prodavali milione svojih deonica pre nego što je cena pala daleko ispod one koja je bila određena u IPO-u. Tako je na primer samo Goldman Sachs zaradio 1,09 milijardi dolara prodavši gotovo polovinu svog udela u Facebooku.
Dok su Zuck i ekipa bankara punili svoje džepove milionima i milijardama dolara, ostali mali ulagači pretrpeli su gubitke koji se, kako se navodi u tužbi, procenjuju na više od dve i po milijarde dolara.
Čak i oni koji nemaju nikakvog pojma o deonicama i berzi razumet će da su Morgan Stanley i ostale banke koje su učestvovale u pripremanju IPO-a najpre digle cenu deonica za investitore na 38 dolara, a zatim preplavili tržište sa nekoliko desetina milona dodatnih deonica.