Poslednjih pola veka, tehnologija je napredovala više od svih drugih nauka, menjajući način na koji živimo i posmatramo život. Od mašine koje zauzima celu jednu prostoriju, nazvane kompjuter, došli smo do kompjutera koji se ponaša kao naš lični asistent, prijatelj i saputnik koji nam staje u dlan i osetljiv je na naš dodir. Od pisma koje putuje danima sa jednog na drugi kraj planete, došli smo do toga da sedimo jedno naspram drugog, gledamo se i pričamo kao da smo u istoj prostoriji, a dele nas hiljade kilometara. Ono što se definitivno u velikoj meri promenilo je komunikacija, i to u najširem smislu. Način na koji komuniciramo između sebe i način na koji komuniciramo sa omiljenim brendovima, skoro da ne poznaje prepreke. Ni prostorne, ni vremenske, ni demografske, ni jezičke niti bilo koju drugu. Da li nas je to sve zbližilo ili zapravo udaljilo koliko god to kontradiktorno zvučalo?
Poslednjih šest godina, u Beogradu se razvijao jedan festival na malo drugačijim osnovama od drugih. U pitanju je festival B-link, posvećen fenomenu novih komunikacija i tehnologija i svemu onome što one donose ili odnose. Ono što razlikuje ovaj festival koji se dešava svake godine jeste to da je on zapravo festival koji se komunikacijom bavi upravo kroz komunikaciju. To znači da se na njemu komunikacija upravo odvija na tradicionalan način – oči u oči i dvosmerno. Blink je festival koji ne nudi već spremne stavove i rešenja, već inspiriše i motiviše na interakciju. Tako svi prisutni koji žele, učestvuju u temi pružajući pogled na ukupnu sliku iz više uglova. Na njemu govore svi oni koji imaju šta da kažu i pronalaze način da plasiraju poruku, bilo da je ona zasnovana na nauci, biznisu ili lična ekspresija zasnovana na nekom obliku umetnosti. Poseban akcenat je na vebu, advertajzingu, dizajnu, ekperimentalnoj umetnosti i sličnim formama komunikacije, uz blago istaknut edukativni karakter koji se trudi da integriše sve pomenute forme komunikacije u smislenu celinu. Kao takav, B-link je do sada imao čast da ugosti najrazličitije predavače, od rukovodioca uspešnih kompanija preko pokretača raznih pionirskih projekata do grafiti umetnika. Festival okuplja sve one koji imaju šta da kažu, ali i one koji umeju da odgovore. Upravo u tome se ogleda dvosmernost komunikacije koju neguje i upravo ta doza nepretencioznosti i neformalnosti, a opet sa druge strane ozbiljnosti i profesionalnosti je ono što svakoga ko je prisustvao nekom od prethodnih B-link izdanja, motiviše da prisustvuje i svakom sledećem.
Ove godine, u skladu sa nazivom B(Belgrade)-link, festival linkuje četiri gradske lokacije koje će ugostiti određene segmente programa. Tako će se od 14 – 20. novembra B-link desiti u galeriji Ozon (O3one) odakle je i ponikao, Ustanovi kulture Parobrod, Kulturnom centru Grad i Domu omladine Beograd. Odlikovaće ga interesantne postavke izložbenog karaktera kao što je istorija Intel procesora na kojoj će biti izloženi razni modeli čipova u poslednjih četrdeset godina koliko postoji Intel i druge. Takođe, posetioci će moći aktivno da učestvuju u vrlo atraktivnim tribinama od kojih su samo neke Steve Jobs (iGod of the iRevolution), PayPal u Srbiji, Kako živeti od open source softvera, Blogovi – prošlost ili budućnost, Siciološki fenomeni novih komunikacija i mnoge druge.
O detaljima programa i samog festivala B-link možete se informisati više na www.b-link.org, pa isplanirajte svoju posetu ovom sjajnom festivalu. Iznenadićete se koliko vas u stvari dotiču i interesuju ove oblasti naše svakodnevice.