Ako staž pivopije može da se broji u godinama, onda ste već verovatno naučili da ne treba verovati svemu što čujete. Neke mitove ste možda sami srušili, a u neke možda još uvek verujete. Evo nekoliko netačnih tvrdnji vezanih za pivo, pa vi proveravajte ako želite.
Tamna piva imaju više alkohola
Istina je da neka tamna piva imaju veći postotak alkohola od svetlih, ali da to nije pravilo, dokazuje jedno od najpoznatijih piva na svetu, Guinness. Guinness Draught ima 4,2 procenata alkohola, dok svetla piva vrlo često imaju i pet procenata. Boja piva je posledica pečenja slada i nema nikakve veze s postotkom alkohola.
Žene ne vole pivo
Jedna od najstarijih i najvećih zabluda muškog sveta je da žene ne vole pivo. Pomislili biste da to više nikome ne može da padne na pamet, ali istina je da se neki pripadnici muškog pola još uvek začude kad prsata plavuša ili brineta s guštom slisti pola litre na eks.
Pivo Guinness je bolje u Irskoj
Opet smo na Guinnessu. Kao argument koji pobija ovu tvrdnju dovoljno nam dobro zvuči pitanje zar bi jedna od najpoznatijih pivara na svetu rizikovala svoju reputaciju i izvozila smeće, a svojim pabovima prodavala najbolje. Nema smisla. Naravno, možete opet da se pozovete na tvrdnju da pivo više nema svoju svežinu nakon dvonedeljnog putovanja, određenog vremena provedenog u skladištu, a zatim i na policama prodavnica. Ali tu vas opet moramo upozoriti da se radi o prehrambenom proizvodu koji ima svoj rok trajanja.
Pivo se uništava grejanjem pa ponovnim hlađenjem
Ovo bi možda bila istina kad biste jedno pivo zagrejali pa zatim ponovno ohladili sto puta. Međutim, u pivu se i dalje ne bi desile hemijske promene kakve bi se na primer desile u sirovom mesu, pa svog hmeljastog ljubimca bez griže savesti nekoliko puta možete da stavite u frižider. Činjenica je da će mu s vremenom naškoditi vazduh i svetlost, ali kao i svaki drugi prehrambeni proizvod i pivo ima svoj rok trajanja. Držite se toga i poštedećete želudac velikih muka.
Najbolje pivo je iz zelene boce
Kao što smo već napomenuli, pri čuvanju piva važno je i osvetljenje. Naime, pivo bi trebalo da se čuva na hladnim i mračnim mestima. Iz toga proizilazi da tamne boce bolje čuvaju kvalitet piva od svetlih. Mit je nastao kad je u Evropi nakon Drugog svetskog rata došlo do nestašice smeđeg stakla pa je pivo počelo da se sipa i u zelene boce. To, naravno, nema nikakve veze s kvalitetom.
Light pivo ne izaziva ‘pivski stomak’
Brojke ne govore u prilog ovoj tvrdnji. Naime, light pivo ima 90 do 100 kalorija, dok uobičajene vrste piva po pravilu imaju nešto manje od 200 kalorija. Ljubitelji piva reći će da je razlika osetna kao između McDonald’sa i kvalitetnog restorana s pet zvezdica. Međutim, nutricionisti će reći da je razlika zanemariva. Naravno, osim ako ne konzumirate oko 300 flaša piva nedeljno, a i onda će vam preporučiti kvalitetnu stvar.
Corona je zapravo mokraća meksičkih radnika
Nijedna normalna osoba ne bi trebalo da poveruje ovoj glasini, ali svako će se složiti da je barem jedanput u životu čuo ovaj mit. Glasina da meksički radnici pišaju u Coronu (iako nikad nije pojašnjeno da li to rade pre ili za vreme flaširanja) proširila se osamdesetih godina kad je popularnost i prodaja Corone počela da raste nakon što je plasirana na tržište SAD-a. Kome se takav razvoj događaja nije svideo? Heinekenu. Navodno je jedan radnik Heinekena u Renu priznao da je iz čiste ljubomore proširio laž, a ona je tako došla i do naše zemlje. U svako slučaju, meksički radnici nemaju potrebu da se olakšavaju u proizvode ništa više nego bilo koji drugi potplaćeni radnici na svetu.