Do kada zakon propisuje vožnju u auto-sedištima i busteru?

auto-sedista
auto-sedista

Auto-sedište u vozilu treba detetu da pruži bezbednost i ugodnu vožnju. Da bi imalo maksimalnu funkcionalnost, pogotovo u slučaju eventualnog sudara, sedište mora da odgovara fizičkom uzrastu deteta, da bude pravilno montirano i da mali putnik u njemu bude pravilno vezan. Naravno, uz sve to treba poštovati zakonske propise države u kojoj se saobraćaj odvija.

Bilo da se radi o svakodnevnom odlasku u vrtić, nedeljnoj poseti baki i deki, ili putovanju na godišnji odmor – dečije auto-sedište je obavezno za mlađane putnike do određenog uzrasta, visine i težine. Trenutno u Evropi postoje dve aktivne bezbednosne regulative. Sva dečja auto-sedišta moraju biti sertifikovana prema ECE R44.04 ili ECE R129 propisu. Prvi deli auto-sedišta u grupe na osnovu težine deteta, dok drugi, inače noviji standard, klasifikuju ih u zavisnosti od visine deteta. Pored toga, mali putnici moraju da se voze u sedištima okrenutim u suprotnom smeru od kretanja vozila ili kako mnogi kažu unazad, do minimalne starosti od 15 meseci. Zakon o bezbednosti saobraćaja u Srbiji nalaže da je obavezno prevoziti u dečijem auto-sedištu mlađanog putnika do njegove 12. godine ili dok ne dostigne visinu od 135 cm. I u zemljama u okruženju, kao i u EU važe slični propisi.

Zašto je buster sedište važno za prevoz dece?

Pojedini roditelji se pitaju zašto njihovom detetu treba pomoćno sedište pošto preraste auto-sedište okrenuto u suprotnom smeru od kretanja vozila. Kada mali putnik poraste, ali još nije dostigao optimalnu visinu, dodatno buster sedište ga uzdiže i omogućava bezbedno vezivanje pojasevima iz automobila, odnosno služi da pozicionira pojas, kako bi on išao preko najčvršćih delova tela. Buster sedište je “krajnja stanica” auto-sedišta za nešto stariju decu, pre nego što u vozilu mogu da sede sa sigurnosnim pojasom kao odrasli. Ova sedišta su okrenuta napred i obično ih mogu koristiti deca starosti od otprilike 4 do 12 godina i kada imaju kilažu preko 15 kg.

Znači, uloga bustera je da mališana podigne na odgovarajuću visinu kako bi se vezivao pojasom automobila. Tada gornji deo pojasa vozila ide preko detetovog ramena, a donji deo preko kukova. Jer, ukoliko mali putnik ne bi bio dovoljno visok, onda bi mu pojas išao preko vrata i stomaka, a to bi moglo da dovede do ozbiljnih unutrašnjih povreda u slučaju sudara, pa buster sedište i pojas ne bi bili ni od kakve pomoći. Buster sedište je “krajnja stanica” auto-sedišta za nešto stariju decu, pre nego što u vozilu mogu da sede sa sigurnosnim pojasom kao odrasli. Ova sedišta su okrenuta napred i obično ih mogu koristiti deca starosti od otprilike 4 do 12 godina i kada imaju kilažu preko 15 kg.

Vrste buster sedišta

Buster može biti sa visokim naslonom i bez naslona. Neka dečija sedišta, kada im se skinu sopstveni pojasevi, postaju busteri sa naslonom, i tada se i dete i auto-sedište vezuju pojasom automobila. To su sedišta do 25 kg ili 36 kg koja se montiraju u oba smera ili samo u smer vožnje. Postoje i busteri sa naslonom koji su isključivo to, a neki modeli imaju mogućnost za uklanjanje naslona, posle čega se dobija buster bez naslona koji je idealan za starije mališane, kojima više nije potrebna dodatna zaštita za glavu.

Zrelost deteta

Takođe, detetova leđa treba da su celom dužinom naslonjena na naslon bustera, a da je zadnjica smeštena u najdublji deo, skroz do naslona. Veoma važno, a čini se nekako zapostavljeno, je zrelost deteta. Mali putnik treba da je dovoljno zreo da ne izvlači ruku iz pojasa, da ga ne otkopčava, da se na naginje, odnosno pada unapred kad zaspi… Zato je preporuka da se dete što kasnije prebaci u buster sa naslonom, jer će retko koji četvorogodišnjak biti potpuno miran i dovoljno razuman da, recimo, ne izvlači ruke iz pojasa. Znači, savet je da se mali putnik što duže vozi u sedištu sa sopstvenim pojasevima, a da u buster sa naslonom pređe što je kasnije moguće, čak i ne pre 5-6 godina.

I-Size busteri

Vodite računa da trake pojasa nigde nisu uvrnute. Ukoliko je vaše dete krupno, pogledajte i-Size bustere sa naslonom. Obično oni nemaju ograničenje kilažom, a maksimalna visina do koje ih dete može koristiti je 150 cm. Pogodni su za male putnike koji brže napreduju težinom, a ne zadovoljavaju uslove za vožnju bez bustera.

Buster bez naslona

Buster sedište bez naslona mnogi zovu još i jastuk ili podmetač, i on ima samo sedalni deo. Prema propisima, da bi ga dete koristilo potrebno je da ima visinu od najmanje 125 cm i težinu od 22 kg. Buster bez naslona sme se koristiti samo ukoliko na mestu gde dete sedi postoji ugrađen naslon za glavu! Inače, buster sa naslonom ima bočnu zaštitu, pa je bolja opcija od buster jastuka i za stariju decu.

Starijoj deci obično su draži busteri bez naslona, jer auto-sedišta sa naslonom izgledaju previše „dečije“, a oni su već „odrasli“. Podmetač je lagan, kompaktan, jednostavan za postavku, a i cena mu je pristupačna, što ga čini dobrim izborom za porodice sa više dece a manjim vozilom ili kojima je potrebno često da premeštaju buster sedišta iz jednog u drugi auto.

Koje buster sedište da izaberem?

Tip auto-sedišta koje će vašem detetu biti potrebno zavisi od više faktora, uključujući uzrast, veličinu i razvojne potrebe deteta. Prednosti odabira pomoćnog sedišta sa ISOFIX konektorima su u tome što možete osigurati da je ono uvek čvrsto pričvršćeno, čak i kada vaše dete nije u vozilu. Kada izaberete buster bez ISOFIX-a, koje zahteva vezivanje pojasom, ono i dalje mora da bude pričvršćeno u svom položaju sa sigurnosnim pojasom vozila tokom putovanja, bez obzira da li je vaše dete u dodatnom sedištu.

Pre nego što montirate buster sedište, pažljivo pročitajte uputstvo vašeg automobila, kao i samog dečijeg sedišta, da biste razumeli na koji način se koriste kopče i kako se buster povezuje sa sigurnosnim pojasevima vozila. Jer, postoje drastične razlike kod pojedinih modela kako automobila, tako i samih bustera.

U buster sedištima deca se voze na zadnjem sedištu automobila, najbezbednije je da tako putuju dok ih ne prerastu, odnosno do 12 godina, ili dok ne dostignu visinu od 150 cm. Posle toga, dete je spremno da se vozi u autu, vezano samo sigurnosnim pojasem, kao odrasla osoba.

Kada je moje dete preraslo pomoćno sedište?

Kada vaše dete pređe granicu težine ili visine dodatnog sedišta, to znači da je prošlo poslednju fazu auto-sedišta i da je dovoljno veliko da koristi sigurnosni pojas u automobilu. Preporuka je da bude u busteru sve do momenta kada može da počne da se vozi kao odrasla osoba, a to je kada bude visoko bar 135 cm.

Autor: Sigurna beba

bitsyu